reklama

Některým virům se daří dobře v demokraciích a špatně v totalitách, prohlásil kněz Vácha

Mělo by být očkování proti covidu povinné, nebo jde o omezování osobní svobody? Hosté pořadu Co Čech, to politik! se na tom neshodli. Zatímco kněz a pedagog Marek Orko Vácha proti povinnému očkování není, tak šéfredaktor Zdravotnického deníku Tomáš Cikrt by nutil k očkování jen zdravotníky a sociální pracovníky a epidemiolog Jiří Beran je pro naprostou dobrovolnost u všech.

reklama

Vláda dlouhodobě hlásá, že povinné očkování proti covidu nezavede, společně s mnohými odborníky ale považuje vakcinaci za nejlepší řešení, jak se dostat z více než rok a půl dlouhé koronavirové pandemie. Najdou se ale i experti, kteří by se povinnému očkování nebránili.

Na otázku, zda by byl pro povinnou vakcinaci, přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. LF UK Marek Orko Vácha odpověděl: „Spíše ano. Jistěže, kdyby bylo povinné očkování, budou kritici vždycky říkat, že jde o totalitní praktiku. Dnes jsem přednášel o virech HIV, AIDS a COVID-19. Těm se dobře daří v demokraciích a velmi špatně v totalitách. Povinné očkování by mi přišlo trochu totalitní, ale kdyby měli očkovaní velké výhody, byl bych pro.“

Další hosté s tím nesouhlasili. Bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ale připustil, že u některých by povinné očkování zavedl. „Určitě u zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Vůbec bych s nimi nediskutoval. Pro ty, kteří vakcinaci nechtějí, nemám pochopení,“ zdůraznil.

Očkování ovšem doporučil všem. „Covid dokáže skolit i zdravé lidi. Delta dokonce ohrožuje i malé děti. Senior bez očkování je ve velkém riziku. Těch 400 tisíc neočkovaných seniorů máme z několika důvodů. Je tu velká mimovládní kampaň, která říká o covidu blbosti. A očkování nejde k seniorům, musíme posílit mobilní týmy a praktické lékaře,“ apeloval.

Nevyužití vakcíny je porušení přikázání

Podle epidemiologa Jiří Berana je povinné očkování možné zavést jen u látek, které mají osvědčenou odolnost na hranici 100 procent. „Jako například u žloutenky. U covidu bych to nepovažoval za šťastné,“ řekl.

Tématem debaty byla i motivace k očkování. Kněz Vácha nechápe lidi, kteří vakcinaci odmítají z náboženských důvodů. „Nesmím škodit svému zdraví. Pokud existuje proti takto závažné chorobě vakcinace a já ji nevyužiji, je to porušení pátého přikázání ‚Nezabiješ‘. Jde o ochranu vlastního zdraví, to stejné platí o kouření nebo braní drog,“ vysvětlil.

Tagy:

Hlavní zprávy

VIDEO ničivého výbuchu v Koryčanech: Obří rána, pak hasiče pohltily plameny a dým

Redakce CNN Prima NEWS má k dispozici záběry středečního výbuchu rodinného domu v Koryčanech ve Zlínském kraji. Na videu je vidět, jak dům explodoval, začaly z něj šlehat plameny, vyvalil se hustý dým a létaly trosky. Při tragické události zemřeli dva dobrovolní hasiči, kteří na místo přijeli kvůli úniku plynu. Další čtyři lidé jsou podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zranění.

Lezli, kam neměli. Pojišťovna odmítá zaplatit záchranu českých horolezců v Pákistánu

Zdá se, že dvojice českých horolezců, kteří uvízli v pákistánských horách, jsou z nejhoršího venku. Komplikace ale zdaleka nekončí. Podle zjištění webu iDnes.cz jim pojišťovna UNIQA, u které se nechali pojistit, nechce záchranu proplatit, protože dvojice porušila podmínky smlouvy. Podle ministerstva zahraničí je totiž oblast nebezpečná, navíc podle pákistánských úřadů neměli horolezci k výstupu povolení.

Dálnice budujeme nejvíce v historii. Staví se úplně všude, dušuje se Havlíček

Přestože hnutí ANO nedokázalo splnit své velkolepé plány na výstavbu dálnic, věří, že nastavilo trend, kdy se dálnice konečně skutečně stávají prioritou. Pro CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Hnutí premiéra Andreje Babiše sice před volbami slibovalo 280 kilometrů nových dálnic, otevřelo jich ale pouhých 67. Podle Havlíčka je však potřeba připočíst 110 kilometrů opravené D1. Přesto čísla nesedí, a to ani v rámci programového prohlášení vlády, na které se ministr dopravy a zároveň obchodu odvolává.

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Zlámalová: Jediný Babiš se stará o voliče. Největším soupeřem mu nejsou koalice, ale covid

Andrej Babiš je jediný, kdo se skutečně stará o své voliče, řekla v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Proto ji nepřekvapují výsledky předvolebních průzkumů. Podle ní největším soupeřem předsedy vlády v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny není koalice Pirátů a STAN ani Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL), ale covid.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Kdo půjde studovat? Šance dětí na univerzitní diplom roste se vzděláním jejich rodičů

Na stupeň dosaženého vzdělání českých dětí má výrazný vliv, zda i jejich rodiče vystudovali vysokou školu. Šance dětí vysokoškoláků na získání bakalářského či magisterského diplomu je v Česku 2,5krát vyšší než dětí rodičů, kteří mají jen maturitu. Vyplývá to z aktuální studie Institutu pro demokracii a ekonomiku, think-tanku Národohospodářského ústavu akademie věd ČR.

reklama