Němci, ujíždí vám vlak. Zaspali, potřebují citlivé změny, kritizuje po průšvihu Straka

Zažili třetí katastrofu v řadě na velké fotbalové akci. Těžko mluvit o náhodě. Poté, co se Němci předčasně rozloučili s katarským šampionátem, musí něco změnit. Podle trenéra Františka Straky, všeobecně známého fanouška Die Mannschaftu, je nutné především najít správné osobnosti. „Vůbec tam nejsou,“ říká k aktuálnímu stavu pro CNN Prima NEWS.

Německá reprezentace si v průběhu let vypracovala pověst týmu, který zkrátka umí turnaje, ačkoliv může dlouho působit celkem nenápadně. „Dvaadvacet hráčů se 90 minut honí za míčem a nakonec stejně vždy vyhrají Němci,“ prohlásil kdysi legendární anglický kanonýr Gary Lineker.

Po čtvrtečním bláznivém dění ve skupině E na mistrovství světa v Kataru Lineker prostřednictvím sociální sítě nechal svůj citát znovu ožít. Ale lehce ho upravil. „Dvaadvacet hráčů se 90 minut honí za míčem a nakonec stejně vždy vyhrají Němci…když postoupí ze skupiny.“

Po poslední skupinovém duelu s Kostarikou měli jen čtyři body, Španělé postoupili díky lepšímu skóre. A oba giganty dokázalo předčít šestibodové Japonsko.

„Nejen já, hlavně všichni Němci jsou smutní a zklamaní. Je to fotbalový národ se vším všudy, který dostal další ránu. Znovu nepostoupili ze skupiny. Ukazuje to na celou situaci v německém fotbale,“ připomíná trenér František Straka fakt, že i před čtyřmi lety v Rusku skončila německá pouť mundialem po třech zápasech. Do toho ještě vypadnutí v osmifinále na loňském Euru.

„Musí se oklepat, něco s tím udělat. Podle mě zaspali. Poté, co v roce 2014 mistrovství světa vyhráli, pravděpodobně vzniklo určité sebeuspokojení. A to se nakonec projevovalo na vystupování národního týmu,“ myslí si účastník MS 1990, který v té době působil v Německu, kde také později odstartoval trenérskou kariéru.

Dominanci střídal totální kolaps

Zdá se, že Německo nyní stojí na prahu nové reformy. „Řeknu jednu věc – kolem roku 2004 začali budovat nový tým tak, aby byl úspěšný,“ podotýká 64letý Straka. A zadařilo se. Teď ale pro nějaké velké změny nezbývá moc času, protože za rok a půl začíná Euro v Německu. Je potřeba citlivého zásahu. Dovedeme si představit, jakým způsobem se zrovna Němci na tento turnaj těší. Musí tam mít konkurenceschopný tým, nyní na nejlepší mančafty Evropy ztrácí,“ zdůrazňuje Straka.

Varovné signály zaregistroval už před startem turnaje: „Měl jsem obavy, když jsem viděl poslední zápasy Němců. V Lize národů prohráli s Maďarskem, remizovali s Anglií. Přátelák s Ománem vyhráli jen 1:0, na leccos toto utkání poukazovalo. Jako by toto varování nebrali vážně a říkali si: ‚V klidu, to zvládneme.‘ Nakonec zjistili, že jim ujíždí vlak. Velmi nepříjemné poznání. Překvapuje mě, že například proti Japonsku byli dominantní, ale pak najednou dokáží během dvou minut totálně zkolabovat a dělat neskutečné chyby.“

Proč tedy nyní na světovou a evropskou konkurenci podle Straky nestačí? „Chybí mi osobnosti. Vůbec tam nejsou. Většina z generace, která se postarala o triumf v roce 2014, skončila. Ale divil jsem se, proč Hansi Flick z Dortmundu nepovolal stopera Matse Hummelse, jednoho z posledních mohykánů. To mohl být stále lídr, i v kabině. Pamatuji si začátek 90. let, kdy Němci hráli pod Franzem Beckenbauerem – co hráč, to obrovská persona.“

V Kataru byl vidět z německého kádru především ofenzivní záložník Jamal Musila. Právě tento hráč by mohl být na domácím Euru v roce 2024 tou velkou personou, po které český kouč volá: „Ale zase to vzbuzuje otázky. Není to málo? Německý nároďák má táhnout 19letý kluk? Kde jsou ostatní talenti, které dříve tým měl?“

Německo má před sebou z fotbalového hlediska hodně práce. A otázkou je, jestli bude výkladní skříni celého systému – reprezentaci – nadále šéfovat Hansi Flick. Trenér má podepsanou smlouvu, která vyprší po zmiňovaném evropském šampionátu. Vyjádřil odhodlání i přes velký šok pokračovat, nicméně záleží na svazu, jak katarský průšvih zanalyzuje.

„To stejné platí pro technického ředitele Olivera Bierhoffa. Moc času není. A těžko říct, jestli ohledně trenérského postu existují vhodné alternativy. Napadá mě jen Thomas Tuchel. Nicméně určitě nejsem pro volbu zahraničního kouče,“ přidává svůj pohled Straka.

Ačkoliv „Franzův“ oblíbený mančaft končí, mírnou útěchou pro něj může být, že se nespletl ohledně Japonska. „Také jsem dost zvědavý na Japonce. Nikdo o nich nemluví, nikdo s nimi nepočítá. Přitom by mohli být velkým překvapením,“ uvedl pro CNN Prima NEWS před mistrovstvím světa.

„Osm hráčů hraje německou bundesligu, což o něčem svědčí. Tato soutěž není pro každého, ale oni jsou neskutečně rychlí, šikovní a obratní. Určitě jim budu dál fandit,“ řekl nyní k týmu, který v osmifinále narazí na Chorvatsko.

Tagy:
František Straka fotbal sport Thomas Tuchel Oliver Bierhoff Mistrovství světa v Kataru 2022 německá fotbalová reprezentace Jamal Musiala Hansi Flick