reklama

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

reklama

„Rozhodnutí není časově omezeno a ani být nemůže. Když se ale ukáže, že pan prezident je v dobré zdravotní kondici a oběma komorám to oznámí, bude se hlasovat. Stačí, aby jedna z komor rozhodla, že je v pořádku, a prezidentovi se pravomoci vrátí,“ vysvětlil aktivaci a další postup článku 66 předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

V případě, že by komory zhodnotily, že prezident není nadále schopen vykonávat úřad, měl by Zeman možnost obrátit se na soud. „V okamžiku, kdy pan prezident začne komunikovat a měl by vyjádření od Ústřední vojenské nemocnice, nedokážu si představit, že by to komory neuznaly,“ doplnil Vystrčil.

Všichni účastnici podle něj při úterním setkání dostali plné znění, a to včetně lídra SPD Tomia Okamury. „Z tohoto znění je ještě více jasné, že prezident není schopen vykonávat úřad. Co se týká veřejnosti, tak některé části navrhuji pouze začernit a pak zveřejnit. Ale ten úkol zatím probíhá, uvidíme,“ doplnil Vystrčil.

Senát by o aktivaci článku 66 Ústavy mohl jednat 5. listopadu, nově zvolená Poslanecká sněmovna o něco později. O tři dny později se koná ustavující schůze Sněmovny. Ještě předtím si zákonodárci vyžádají aktuální informace od Ústřední vojenské nemocnice ohledně toho, zda je Zeman schopen vykonávat úřad.

O další zprávu by znovu požádal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Ten v pondělí na dotaz Senátu napsal, že Zeman nyní není ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama