Německo chce Česku darovat 15 tanků Leopard. Má jít o uznání za vojenskou pomoc Ukrajině

Česko by mohlo od Německa darem získat dalších 15 tanků Leopard 2A4 jako ocenění za vojenskou pomoc Ukrajině. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). O nabídce ve středu kabinet informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Podle Fialy by šlo o podobný scénář, na základě kterého už česká armáda získala 15 tanků za dodávky obrněné techniky na Ukrajinu. Německo kromě daru nabízí také možnost nákupu dalších 15 tanků Leopard 2A4, celkem by Česko mělo 42 tanků Leopard 2A4 a tři vyprošťovací vozidla.

Německo už Česku za podporu Ukrajiny darovalo v letech 2022 a 2023 14 tanků Leopard 2A4, poslední z nich dorazil do Přáslavic na Olomoucku loni v listopadu. Součástí daru je také jedno vyprošťovací vozidlo Büffel 3 na podvozku Leopard 2A4, které má do Česka dorazit letos, podle ministryně možná už v následujících dnech. Cena prvního daru byla podle dřívějších informací 3,85 miliardy korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Budeme dělat opak toho, co chce Putin, slíbil Řehka. Není jasné, že na nás Rusko nezaútočí

„Zároveň s tímto darem přišla od Němců nabídka, jestli bychom neměli zájem o dalších 15 tanků, za které bychom něco zaplatili,“ uvedla Černochová. Částka by podle ní odpovídala stejné částce, jakou platí Německo. „Cena by se tak pohybovala v řádu nižších stovek milionů eur,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Celkem by Česko mělo 42 tanků Leopard 2A4 a tři vyprošťovací vozidla. „Mohli bychom se tak dostat na počty, které už armáda považuje za zásadní pro tankové prapory i pro to, abychom si budovali těžkou brigádu,“ dodala.

Černochová předpokládá, že do zajištění životního cyklu tanků by byl zapojen český obranný průmysl. Smlouva by měla být uzavřena nejpozději ve druhém čtvrtletí roku 2024, uvedla. „Dodávka tanků by mohla být zahájena ve druhé polovině letošního roku a dokončena v roce 2025,“ sdělilo ministerstvo.

„Armáda České republiky vyhodnotila, že akceptování nabídky německé strany v plném rozsahu by bylo pro obranu České republiky výhodné. Schopnosti tankového praporu by dar a následný odkup německých tanků jednoznačně krátkodobě i střednědobě zvýšil,“ poznamenal náčelník generálního štábu Karel Řehka.

„Z krátkodobého hlediska by díky zvýšení počtu tanků Leopard 2A4 mohl tankový prapor přejít na novou strukturu a rychleji zahájit nábor nových vojáků. Což by umožnilo získat dostatečné zkušenosti ohledně nové tankové platformy ještě předtím, než bude pořízena nová generace hlavního bojového tanku,“ uvedlo ministerstvo. Zároveň by se rychleji splnil závazek NATO týkající se těžké brigády.

Letos bude podle ministryně vláda jednat o přistoupení k projektu nejmodernějších tanků Leopard ve verzi 2A8. Podle dřívějších informací by mělo Česko zájem nejméně o 77 tanků řádově za desítky miliard korun. Od společného postupu s Německem a dalšími zeměmi si slibuje především výrazné snížení ceny, zkrácení dodávek a zajištění odpovídající logistické podpory.

Česká armáda teď využívá modernizované tanky T-72M4CZ. Modernizované tanky T72 si ČR plánuje nechat, dokud nebude mít náhradu. Nemodernizované tanky by mohly putovat na Ukrajinu, uvedla ministryně.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pavel přislíbil dodávky munice pro Ukrajinu. Našli jsme zdroje v zahraničí, říká prezident

Tagy: