V Německu se zastavily vlaky. Stávka ovlivní i dopravu v Česku, kde všude čekat problémy?

V Německu začala ve čtvrtek večer stávka strojvedoucích, která skončí v pátek ve 22:00. Mluvčí železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) Achim Stauss na tiskové konferenci oznámil, že firma během stávky vypraví zhruba pětinu dálkových spojů. Ochromeny budou mimo jiné některé spoje s Českem. Protest vyhlásily Odbory německých strojvedoucích (GDL), které tak chtějí dráhy přinutit ke zvýšení mezd.

Stávku v 18:00 zahájili strojvedoucí nákladních vlaků a ve 22:00 se k nim přidají kolegové z osobní dopravy. Nákladní doprava se přitom ještě plně nevzpamatovala z problémů v Bavorsku, kde sněžení už v předchozích dnech zastavilo stovky vlaků. Dráhy předem uvedly, že opětovné rozjetí nákladních vlaků potrvá minimálně přes víkend.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prahu v neděli čekají změny v dopravě. Kvůli mostu budou desítky vlaků končit jinde

V Bavorsku sníh v uplynulých dnech ochromil také osobní železniční dopravu, která se s následky stále ještě potýká. I z tohoto důvodu se musí tamní cestující podle Stausse připravit na to, že podle nouzového jízdního řádu vyjede oproti ostatním regionům výrazně méně vlaků. „V Mnichově se nám 20 procent dálkových vlaků vypravit nepodaří, poznamenal.

Ve značně omezeném režimu budou během stávky jezdit i regionální vlaky. Stauss k tomu řekl, že rozsáhlé výluky i kvůli následkům přívalů sněhu budou především v Bavorsku. Dráhy podobně jako za listopadové stávky připravují náhradní autobusovou dopravu, která ale bude fungovat rovněž omezeně.

České dráhy (ČD) doporučily v době stávky do Německa necestovat vlakem. Spoje EuroCity pojedou jen v úseku Praha-Drážďany, případně Praha-Děčín a zpět. V regionální dopravě nepojedou spěšné vlaky Cheb-Norimberk. S menšími omezeními bylo třeba počítat u některých spojů už ve čtvrtek odpoledne ve směru do Německa a totéž platí pro sobotu ráno pro směr z Německa. Dráhy už na čtvrtek odřekly také většinu trasy nočního vlaku z Prahy do Curychu, spoj skončí v Děčíně.

První stávku uspořádaly GDL v polovině listopadu, tehdy nevyjelo 80 procent dálkových spojů a podobný počet regionálních vlaků. Nejezdily ani vlaky mezi Berlínem a Prahou a také mezi Norimberkem a Chebem. Nynější protest může mít pro cestující vážnější dopady, protože se koná před druhým adventním víkendem.

Odbory požadují zvýšení mezd o 555 eur (13 600 Kč) měsíčně, vyplacení jednorázové protiinflační prémie 3000 eur (73 400 Kč) a zkrácení pracovní doby z 38 na 35 hodin týdně. Dráhy takové požadavky odmítají, protože by to podle nich zvýšilo náklady na personál o 50 procent. Jako kompromis navrhují zvýšení mezd o 11 procent a jednorázový bonus 2850 eur (69 700 Kč).

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Radary v Česku nejsou nastavené stejně. Některé vyberou miliony ročně, jiné jsou tolerantnější

Tagy: