Nemocnice v Kyjově je téměř plná. Jako první nemůže kvůli covidu poskytovat standardní péči

Ředitel kyjovské nemocnice na Hodonínsku Lubomír Wenzl v úterý vyhlásil stav hromadného postižení osob. V praxi to znamená, že už se nemocnice téměř dostala do stavu, v němž se o pacienty na oddělení ARO, kteří potřebují plicní ventilaci, nemůže postarat odborně vyškolený lékař. Řekl to mluvčí nemocnice Filip Zdražil. Na kyjovskou nemocnici tak dopadla současná vlna covidu.

Původní kapacitu šesti lůžek ARO postupně kyjovská nemocnice rozšířila na 14, volná jsou jen dvě.

O něco větší rezerva je na standardních lůžkách, ale i ta se pomalu tenčí. „Situaci řešíme s krajským koordinátorem,“ doplnil Zdražil. Dokud to bude kapacitně možné, mohou si nemocnice mezi sebou pacienty předávat. Je to však na úkor neakutních výkonů, které už nemocnice na jižní Moravě postupně omezily, a děje se tak i v jiných krajích.

Stav hromadného postižení je mimořádnou událostí, při níž zdravotnické zařízení kvůli nedostatku zdrojů už neposkytuje zdravotní péči odpovídající běžnému standardu v ČR. Při letošní jarní vlně tento stav vyhlásily jako první nemocnice v Pardubickém kraji na začátku března, pak následovaly další nemocnice v republice. V nynější, podzimní vlně je kyjovská nemocnice první, která k tomu přistoupila. Na vyhlášení stavu upozornil Deník N.

Epidemie covidu v Česku zatím stále nabírá na síle. Za pondělí přibylo více než 14 000 pozitivních testů, což je za tento den v týdnu dosud rekordní počet. Na jižní Moravě je incidence za posledních sedm dnů 1255 případů na 100 000 obyvatel.

Po celé republice je přes 5 400 lidí, kteří potřebují hospitalizaci, a jejich počet bude dále růst. Nynější počet je nejvyšší od letošního 12. dubna. V nemocnicích s péčí proto už pomáhají hasiči a vojáci. S koronavirem už v Česku zemřelo od loňského března přes 32 300 lidí, v posledních dnech počty úmrtí opět překročily stovku.

Tagy: