reklama

Nemocnice ze Zemana hodného beránka neudělala. Fialu čekají veselé časy, říká expert

Budoucího premiéra Petra Fialu (ODS) čekají zřejmě s prezidentem Milošem Zemanem veselé časy, upozorňuje politolog Lukáš Valeš. Podle něj nelze předpokládat, že by nemocniční pobyt udělal z prezidenta hodného beránka. Ve vysílání CNN Prima NEWS dále sdělil, že očekává střety především kolem personálního obsazení vlády a otázek zahraniční politiky.

reklama

„Vztahy Petra Fialy a Miloše Zemana zatím můžeme označit za korektní. Domnívám se, že jak známe prezidenta republiky, tak ani nemocniční pobyt z něj neudělá milého beránka, který přestane aktivně zasahovat do české politiky. Být panem Fialou, trochu bych se bál,“ sdělil Valeš.

Zemanova aktivita bude zřejmě podobná, jako jsme pozorovali u předchozí vlády. „Viděli jsme, že prezident zasahoval především ohledně jmenování ministrů za ČSSD a také v zahraniční politice. Minimálně stejně agilně, když mu to zdraví dovolí, si bude počínat i nadále. Takže si myslím, že Petra Fialu čekají s Milošem Zemanem ještě veselé časy,“ vysvětlil politolog.

Vadit by mu mohl například možný ministr zahraničí za Piráty Jan Lipavský. „Jsem přesvědčen, že vznese připomínky, ale jestli bude tlačit, aby ty lidi nejmenoval, v tuhle chvíli nevíme. Určitě mu nebude vyhovovat pan Lipavský na pozici ministra zahraničních věcí mimo jiné kvůli rozdílným pohledům na stát Izrael,“ sdělil Valeš.

K prezidentově pátečnímu výstupu se vyjádřil také sociolog Jan Herzmann. „Vypůjčil bych si slova pana předsedy Fialy, že je to ten starý Zeman v tom nejlepším slova smyslu. Sice byl o něco málo agresivní, než býval, ale slyšeli jsme hlas, na který jsme zvyklí. Myslím, že nově vznikající vládní koalice už bezesporu s Milošem Zemanem počítá a je ráda, že se to tak vyvíjí a že cesty k vytvoření nové vlády budou standardní,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama