Neocenitelná pomůcka zapomnětlivých pomáhá zlodějům krást auta. Stojí pár stovek

Sportem číslo jedna není pro mnohé fotbal nebo hokej, nýbrž zapomínání důležitých předmětů na nebezpečných místech. A platí to i pro řidiče. Nechtěné úspěchy v této disciplíně vnukli výrobcům myšlenku přijít s chytrými GPS lokátory klíčů či peněženek. Bohužel se ale také hodí zlodějům aut.

V obchodě s elektronikou stojí od osmi stovek výše, v zahraničí je ještě lacinější. GPS lokátor klíčů, peněženek a jiných osobních předmětů je drobná vychytávka, která vám pomůže snadno zjistit jejich polohu. Stačí jej jednoduše někam připnout nebo vložit a toto malé zařízení začne odesílat aktuální polohu dané věci, což jí vydrží klidně dva roky. Jenže jak to v mnoha podobných bohulibých případech bývá, jde o dvousečnou zbraň.

Asi už tušíte, jak to celé funguje. Zloději si vyhlédnou auto, umístí na něj svůj Air Tag a oběť potom jednoduše sledují na příhodné místo. Vysílač signálu jim přesně ukáže, kudy se auto pohybuje, kde jeho majitel bydlí a kde pracuje. Díky tomu dokáží přesně vysledovat pohyb auta a nalézt ideální čas a prostor pro krádež. O situaci informuje německý portál heise Autos, který se odvolává na policejní zdroje. Právě německá policie o nebezpečném trendu v poslední době informovala.

Možností, jak se proti této praktice chránit, není mnoho. V každém případě byste ale měli své auto parkovat pod dohledem. V garáži nebo alespoň pod kamerami. Rovněž byste měli používat všechny možnosti zabezpečení od zamykání volantu (případně převodovky) až po aktivaci alarmu. Nejefektivnější ale nejspíš bude nainstalování vlastního sledovacího zařízení GPS. V každém případě byste měli své auto odstavené na veřejnosti pravidelně aspoň občas zkontrolovat, což mimo jiné umožňují tovární aplikace dostupné pro některá nová auta.

Tagy: