reklama

Experti porovnali multimediální systémy v autech. Které značky nabízejí nejbezpečnější?

Britská poradenská společnost The Compensation Experts analyzovala informačně-zábavní systémy dvaceti modelů aut. Nejlepší a nejbezpečnější ovládání infotainmentu mají německé prémiové značky.

reklama

Informačně-zábavní palubní systém auta – tzv. infotainment – najdeme v podstatě už v každém novém autě. Zatímco v základních výbavách nižších tříd mohou mít ještě i dnes podobu autorádia s rozšířenými funkcemi a monochromatickým displejem, se stoupající úrovní výbavy jsou spojeny většinou už jen s barevným dotykovým displejem různých velikostí.

Prostředí moderního infotainmentu je podobné tomu, které známe ze smartphonů a tabletů, pro spotřebitele je tedy intuitivní. Zatímco auto stojí a řidič se naplno věnuje jen infotainmentu, jde o velkou výhodu z hlediska přehlednosti a v podstatě nekonečné kapacity integrovaných funkcí. Zároveň se designéři mohou zaměřit na inovativní vzhled palubní desky, kterou by bez dotykového displeje zahltila tlačítka a ovladače. Technologie má však i nevýhody. Tou nejpodstatnější je nutná pozornost při ovládání během jízdy.

Nebezpečnější než drogy a alkohol?

Jde totiž o bezpečnost. Když se řidič nedívá na cestu, ale několik vteřin musí hledět na displej, aby si správně nastavil intenzitu a směr ventilace nebo podsvícení, nemusí včas zareagovat na problém před sebou.

Podle britského výzkumu organizace IAM Roadsmart mohou být dotykové obrazovky v autech při nerozvážném používání při jízdě dokonce nebezpečnější než alkohol či omamné látky.

Testy firmy The Compensation Experts se skládaly ze šesti disciplín, v nichž se dva testovací jezdci posadili za volant dvaceti modelů. Po úvodním seznámení s infotainmentem měli během jízdy splnit šest úkolů, a to zvýšit teplotu klimatizace o dva stupně Celsia, zvýšit rychlost ventilace o dva stupně, přiblížit si mapu navigace, zrušit navigování, přepnout radiostanici a nakonec přes hlasové ovládání najít nejbližší čerpací stanici. Pokud auto poslední jmenovanou funkci nemělo, nebo systém nereagoval, musel si řidič najít cíl sám.

Prokleté topení

Výsledkem zkoušek je, že nastavování klimatizace přes dotykový displej trvá dvakrát déle než analogovými tlačítky. Přiblížení mapy zabírá čtyřikrát více času a přeladění radiostanic dokonce až osmkrát oproti starším ovladačům. Samozřejmě, když řidič používá delší období stejný infotainment, naučí se ho ovládat rychleji a přesněji ve srovnání s úplně neznámým.

Experti z The Compensation Experts se kromě obecných zjištění rozhodli jednotlivé systémy ohodnotit a sestavit tak pořadí. Maximálně mohlo auto získat 30 bodů, což znamená, že čím přehlednější a méně rozptylující infotainment auto má, tím získalo vyšší skóre. Jednoznačně nejlépe obstáli němečtí prémioví výrobci, kteří obsadili první čtyři příčky na čele s BMW. Po nich následovala japonská Mazda, která je známá odmítavým postojem k dotykovým obrazovkám. Nejlepší Škoda byla až desátá a sice s modelem Kamiq a multimediálním systém Amundsen a 9,2" obrazovkou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě
Volby 2021

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Hamáčkovy pokuty za neobsazené byty? Jen předvolební plácnutí, říká politolog

Plán předsedy ČSSD Jana Hamáčka pokutovat majitele neobsazených bytů je podle politologa Lukáše Valeše jen předvolebním plácnutím do vody. S komentátory Miroslavem Koreckým z MF DNES a Martinem Schmarczem z Info.cz se ale shodli, že bydlení je klasické sociálnědemokratické téma. Problém podle nich je, že ČSSD za posledních osm let ve vládě jen slibovala, od činů ale zůstala daleko.

Proč tady není Bartoš? pokřikoval Babiš na Rakušana ve studiu a mával plakátem Pekové

Kde je Bartoš? pokřikoval šéf vlády Andrej Babiš na lídra hnutí STAN Víta Rakušana v debatě Česko hledá premiéra na CNN Prima NEWS. Rakušan je společně s Ivanem Bartošem v čele koalice Pirátů a STAN a v debatách se střídají. Babiš s Rakušanem se dostali do ostrého sporu i kvůli pandemii koronaviru a premiér šéfovi STANu vmetl i to, že prosazoval ocenění molekulární genetičky Soni Pekové.

Předjíždění cyklistů přes plnou čáru? Stále není jasno, nová vyhláška se upravuje

Přestože předepsaná vzdálenost 1,5 metru při předjíždění cyklistů ještě nevstoupila v platnost, už vzbudila řadu kontroverzí. Novela zákona přesně uvádí, kolik řidič za přestupek zaplatí, jak budou ale policisté přestupky kontrolovat, zatím neobjasnila. Nyní se ministerstvo dopravy snaží v zákoně upravit i pravidla o předjíždění cyklistů přes plnou čáru.

reklama

Domácí zpravodajství

Pohřební klaun či pouštění lodiček. Obliba alternativních smutečních obřadů roste

České pohřby se mění. Stále více Čechů volí místo klasického obřadu v krematoriu alternativní způsob rozloučení. Ať už na louce, u vody, se sázením stromu za zemřelého nebo vypuštěním lodičky po řece. V nabídce je ale dokonce i služba takzvaného pohřebního klauna. Ten nemá za cíl dělat na pohřbu třeskutou legraci, nýbrž s pomocí pozůstalých vytvořit netradiční interaktivní představení.

Maláčová se narodila jako 50letá žena, Fiala je zoufale necharismatický, míní novináři

ČSSD bojuje o to, aby se ve volbách do Poslanecké sněmovny dostala přes kritickou hranici pěti procent. Pomoci jim má i pořad Hustá dvojka, ve kterém vystupuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a její kolega Matěj Stropnický. „Maláčová může fungovat na starší lidi, narodila se jako padesátiletá žena. Stropnický pak odvádí mnohem lepší práci, než když byl u Zelených,“ okomentoval dvojici šéfredaktor Mladé fronty Dnes Jaroslav Plesl ve vysílání CNN Prima NEWS.

reklama