reklama

Neočkovaný Djokovič je mezi profi sportovci výjimkou. Jak očkuje NHL či Bundesliga?

Srbský tenista Novak Djokovič dal již několikrát najevo, že očkovací látku proti SARS-CoV-2 si do těla vpravit nenechá. Jeho antivaxerský postoj se mu ale vymstil, když si zkomplikoval cestu na první grandslam sezony v australském Melbourne. Mezi profesionálními sportovci je však Djokovič výjimkou. Jaká je proočkovanost mezi top sportovními soutěžemi a ligami? A jak se liší v porovnání s populacemi zemí, v nichž se konají?

reklama

Nikdy se nenechám naočkovat, nikdy. Ať si to všichni zapamatují. Tak by se dal parafrázovat výrok bývalého českého premiéra Andreje Babiše a vložit do úst srbského tenisty Novaka Djokoviče. Zatímco Babiš takto dával najevo svou neochotu odstoupit z funkce předsedy vlády poté, co čelil několika kauzám, Djokovič nechce „být součástí téhle špíny“. Tak Srb loni na podzim reagoval, když se dozvěděl, že ke startu na Australian Open bude nutné nechat se očkovat proti koronaviru.

Jenže Novak Djokovič je mezi profesionálními sportovci výjimkou. A to i ve svém „oboru“. Míra proočkovanosti v první stovce tenistů žebříčku ATP se pohybuje kolem 95 procent. Jinak řečeno, pouze pět tenisových profíků z prvních sta se dosud nenechalo očkovat. A jedním z nich je i Novak Djokovič. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil prestižní časopis The Economist.

Srbové se do očkování nehrnou

Přijde vám divné, proč se Djokovič jedné „včeličce“ tolik brání? Pak je třeba si uvědomit, že tu také máme Novaka Djokoviče – Srba. Srbsko totiž na začátku roku 2022 bylo 103. nejméně proočkovanou zemí na světě s mírou proočkovanosti 46,76 procenta, jak uvedl portál OurWorldinData.org. Srbsko je dokonce pod celosvětovým průměrem, který se drží jen nepatrně pod 50 procenty.

Jaká je vlastně proočkovanost v jiných profesionálních sportech či soutěžích a jak kontrastuje s proočkovaností populace, v níž se daná soutěž koná? Suverénně vedou hokejisté severoamerické NHL. Liga podle listu The Economist hlásí, že plně vakcinováno je 99 hráčů ze sta. Dospělé obyvatelstvo USA je však proočkováno jen ze 73 procent, což odpovídá například proočkovanosti Čechů ve věku 18+.

Nejproočkovanější? Tvrďáci z NHL

Za americkými hokejisty následují hráči italské první fotbalové ligy, Serie A, basketbalisté americké NBA, dále opět fotbalisté (španělská La Liga a francouzská Ligue 1). Nad hranicí 90 procent proočkovanosti se drží ještě německá fotbalová Bundesliga. Americká Major League Baseball, anglická fotbalová Premier League a hráči golfové asociace PGA pak vykazují proočkovanost mezi 80 a 90 procenty.

Za povšimnutí stojí, že nejvyšší proočkovanost mají takzvané indoor sporty. V případě hráčů NHL a NBA dohromady je plně naočkováno 98 procent. Naproti tomu průměr u golfu, tenisu a baseballu je o deset procentních bodů nižší. Profesionální hráči fotbalu a amerického fotbalu jsou pak podle The Economist naočkováni průměrně z 94 procent. Z toho se vymyká anglická Premier League, kde se proočkovanost pohybuje kolem 84 procent, což je dokonce výrazně méně než odpovídá dospělé populaci v zemi.

Tagy:

Hlavní zprávy

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama