reklama

Vandal s pilou řádí ve Zlínském kraji. Hyenismus nejhrubšího zrna, zuří starosta

Policie vyšetřuje řádění vandala na Zlínsku a Valašsku, který poničil motorovou pilou dřevěné stavby za desítky tisíc korun. Mezi poškozenými objekty jsou přitom kilometrové vzdálenosti. Pachatel na přelomu roku takto poničil například sochu medvědice u hradu Lukov nebo odpočívadlo v Ratiboři.

reklama

K naprosto nepochopitelnému činu došlo na hradě Lukov v neděli v noci. Neznámý vandal pilou pořezal a pak ještě zapálil sochu medvědice u Vlčkovské brány. „Čin byl plánovaný a dopředu připravený. Pohyb pachatele zaznamenaly hradní kamery a záznam byl předán policii,“ uvedlo vedení hradu ve svém vyjádření. Správce Lukova Jiří Holík škodu vyčíslil na 20 tisíc korun.

Kdokoliv by chtěl pomoci poničenou sochu opravit, může se připojit ke kampani „Zachraň medvěda!“. Návštěvníci mohou místo běžného vstupného v podobě 50 korun dát libovolnou vyšší částku. Přispět se dá také na účet 202080950/0300.

Správce Lukova Holík rovněž prosí všechny návštěvníky, občany Lukova či okolních obcí, aby případné poznatky o pohybu vandala a žháře sdělili správě hradu nebo přímo policii. „Jeho dopadení je v zájmu nás všech, protože pachatel může ve svých excesech pokračovat i jinde,“ píše se dál ve zprávě na Facebooku.

Hrad Lukov totiž není zdaleka jediné místo ve Zlínském kraji, které řádění pachatele odneslo. O den dříve vandal zavítal do Ratiboře, kde pořezal odpočívadlo na cyklostezce U dubu. Dřevěné nohy, které spojují stolek a stříšku, rozřezal tak, že stavba sotva stojí. Neušetřil ani lavičky. I v tomto případě obec prosí každého, kdo by mohl pomoci s dopadením pachatele, ať se ozve policii.

„Nemám slov. Je to hyenismus nejhrubšího zrna,“ komentoval čin starosta Ratiboře Martin Žabčík. Přesná škoda zatím není určena. Zcela nový přístřešek podobného typu by však podle Žabčíkova odhadu mohl stát 80 až 100 tisíc korun. Výměna pouze poškozených dřevěných částí by pak prý mohla stát zhruba 20 tisíc.

„Umělecký kovář vyrobí speciální svorky, kterými vyztuží nařezané stojny. Vyztužíme také poškozené lavice a stůl a ‚jizvy‘ po pile zalijeme pryskyřicí či tmelem. Necháme je jako jakési memento. A doplníme text, který vysvětlí, co jsou také někteří lidé schopní udělat,“ prozradil starosta.

Mezi další poškozené patří obec Hovězí. Tam vandal pořezal přístřešek u cyklostezky a okolní stromy za téměř 40 tisíc korun.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama