Vandal s pilou řádí ve Zlínském kraji. Hyenismus nejhrubšího zrna, zuří starosta

Policie vyšetřuje řádění vandala na Zlínsku a Valašsku, který poničil motorovou pilou dřevěné stavby za desítky tisíc korun. Mezi poškozenými objekty jsou přitom kilometrové vzdálenosti. Pachatel na přelomu roku takto poničil například sochu medvědice u hradu Lukov nebo odpočívadlo v Ratiboři.

K naprosto nepochopitelnému činu došlo na hradě Lukov v neděli v noci. Neznámý vandal pilou pořezal a pak ještě zapálil sochu medvědice u Vlčkovské brány. „Čin byl plánovaný a dopředu připravený. Pohyb pachatele zaznamenaly hradní kamery a záznam byl předán policii,“ uvedlo vedení hradu ve svém vyjádření. Správce Lukova Jiří Holík škodu vyčíslil na 20 tisíc korun.

Kdokoliv by chtěl pomoci poničenou sochu opravit, může se připojit ke kampani „Zachraň medvěda!“. Návštěvníci mohou místo běžného vstupného v podobě 50 korun dát libovolnou vyšší částku. Přispět se dá také na účet 202080950/0300.

Správce Lukova Holík rovněž prosí všechny návštěvníky, občany Lukova či okolních obcí, aby případné poznatky o pohybu vandala a žháře sdělili správě hradu nebo přímo policii. „Jeho dopadení je v zájmu nás všech, protože pachatel může ve svých excesech pokračovat i jinde,“ píše se dál ve zprávě na Facebooku.

Hrad Lukov totiž není zdaleka jediné místo ve Zlínském kraji, které řádění pachatele odneslo. O den dříve vandal zavítal do Ratiboře, kde pořezal odpočívadlo na cyklostezce U dubu. Dřevěné nohy, které spojují stolek a stříšku, rozřezal tak, že stavba sotva stojí. Neušetřil ani lavičky. I v tomto případě obec prosí každého, kdo by mohl pomoci s dopadením pachatele, ať se ozve policii.

„Nemám slov. Je to hyenismus nejhrubšího zrna,“ komentoval čin starosta Ratiboře Martin Žabčík. Přesná škoda zatím není určena. Zcela nový přístřešek podobného typu by však podle Žabčíkova odhadu mohl stát 80 až 100 tisíc korun. Výměna pouze poškozených dřevěných částí by pak prý mohla stát zhruba 20 tisíc.

„Umělecký kovář vyrobí speciální svorky, kterými vyztuží nařezané stojny. Vyztužíme také poškozené lavice a stůl a ‚jizvy‘ po pile zalijeme pryskyřicí či tmelem. Necháme je jako jakési memento. A doplníme text, který vysvětlí, co jsou také někteří lidé schopní udělat,“ prozradil starosta.

Mezi další poškozené patří obec Hovězí. Tam vandal pořezal přístřešek u cyklostezky a okolní stromy za téměř 40 tisíc korun.

Tagy: