reklama

Nepřijatelné, hloupé a arogantní. Opozice tepe Pekarovou za její výroky o Orbánovi

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) čelí ze strany opozice ostré kritice za své výroky o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. Podle jejího předchůdce Radka Vondráčka (ANO) by si politička měla vybrat, zda chce skutečně být jedním z nejvyšších ústavních činitelů v Česku, či nikoliv. Předseda SPD Tomio Okamura ji zase viní z toho, že se prý snaží rozvrátit vztahy v rámci V4.

reklama

„Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán,“ napsala Pekarová o víkendu na svůj Facebook.

Předsedkyni TOP 09 se na současné politice Maďarska nelíbí mimo jiné větší náklonnost této země k Rusku a Číně. Za svůj výrok však Pekarová čelí poměrně ostré kritice. Mnoho lidí je totiž přesvědčeno, že by se předsedkyně Poslanecké sněmovny směrem k Maďarsku, jakožto blízkému spojenci Česka, neměla vyjadřovat takovýmto způsobem.

„Paní Pekarová si už musí definitivně vybrat, zda chce dělat předsedkyni straně se čtyřmi procenty voličů, nebo reprezentovat celou ČR a být jedním z nejvyšších ústavních činitelů. Svoji roli naprosto nezvládla a výroky o vyhnání premiéra naší přátelské země jsou nepřijatelné,“ napsal na Twitter poslanec Radek Vondráček.

I on však čelí kritice, že během svého působení na postu šéfa Sněmovny nereprezentoval dolní komoru Parlamentu zrovna ukázkově. Zrovna Pekarová Vondráčkovi v posledních týdnech často připomínala, že se sám v minulosti nechal vyfotit, jak stojí na předsednickém pultu a hraje na kytaru.

Vondráček rovněž při zahájení schůze v roce 2020 ukázal poslancům prostředníček. Podle něj je ale poslední výstup Pekarové s jeho excesy nesrovnatelně problematičtější.

„Já jsem někdy někde zahrál na kytaru, paní Pekarová se k tomu s oblibou vrací. Ale takovým aktivistickým způsobem hrubě znevážit post předsedy Sněmovny, to je za hranou. Možná se paní Pekarová zavděčila svým fanouškům, ale naši zemi a naše vztahy s přáteli bezprecedentně poškozuje,“ stál si za svým poslanec.

Na to Pekarová reagovala následovně: „Nějak jste zapomněl napsat tweet, když Viktor Orbán deset dní před volbami podpořil Andreje Babiše v předvolební kampani. Dvojí metr nepřekvapuje, ale rozumím, že zadání z centrály ANO se musí plnit.“

Její ostrá kritika Orbána nenechala chladným ani druhé opoziční hnutí. SPD považuje vyjádření Pekarové za nepřátelské, hloupé a arogantní.

„Pokračují kroky nové vlády na rozvrat spolupráce v rámci V4 a snaha o posun naší republiky zcela do područí Bruselu a Berlína. Tato vláda směřuje k tomu, že už nebude potřeba český ministr zahraničí, ale bude stačit český velvyslanec v Německu jako za protektorátu,“ zmínil Tomio Okamura.

Výroky Pekarové o Orbánovi se začaly v médiích zvlášť probírat poté, co je veřejně odsoudil exprezident Václav Klaus. Ten Pekarovou označil za nezralou a arogantní osobu. Zároveň vyzval Poslaneckou sněmovnu k jejímu odvolání z funkce.

Tagy:

Hlavní zprávy

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků
Koronavirus

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky
Počasí

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Slavný francouzský herec zemřel při nehodě na lyžích. Zahrál si mladého Hannibala Lectera

Ve věku 37 let zemřel po nehodě na lyžích francouzský herec Gaspard Ulliel. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na informace od hercovy rodiny. Filmoví fanoušci si Ulliela mohou pamatovat například z „jehňátkovského“ prequelu Hannibal – Zrození, v němž ztvárnil mladého Hannibala Lectera. Před smrtí se stihl ujmout role záporné komiksové postavy Midnight Mana v chystaném seriálu Moon Knight.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama