Nepřijatelné, hloupé a arogantní. Opozice tepe Pekarovou za její výroky o Orbánovi

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) čelí ze strany opozice ostré kritice za své výroky o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi. Podle jejího předchůdce Radka Vondráčka (ANO) by si politička měla vybrat, zda chce skutečně být jedním z nejvyšších ústavních činitelů v Česku, či nikoliv. Předseda SPD Tomio Okamura ji zase viní z toho, že se prý snaží rozvrátit vztahy v rámci V4.

„Češi svého Babiše už vyhnali. Pevně doufám, že se to povede i Maďarům. Rozložení politických sil v Maďarsku se vzdáleně podobá tomu, které bylo dosud i u nás. Tamní opozice své neshody dala stranou a spojila síly proti populistické vládě, kterou už mnoho let řídí Viktor Orbán,“ napsala Pekarová o víkendu na svůj Facebook.

Předsedkyni TOP 09 se na současné politice Maďarska nelíbí mimo jiné větší náklonnost této země k Rusku a Číně. Za svůj výrok však Pekarová čelí poměrně ostré kritice. Mnoho lidí je totiž přesvědčeno, že by se předsedkyně Poslanecké sněmovny směrem k Maďarsku, jakožto blízkému spojenci Česka, neměla vyjadřovat takovýmto způsobem.

„Paní Pekarová si už musí definitivně vybrat, zda chce dělat předsedkyni straně se čtyřmi procenty voličů, nebo reprezentovat celou ČR a být jedním z nejvyšších ústavních činitelů. Svoji roli naprosto nezvládla a výroky o vyhnání premiéra naší přátelské země jsou nepřijatelné,“ napsal na Twitter poslanec Radek Vondráček.

I on však čelí kritice, že během svého působení na postu šéfa Sněmovny nereprezentoval dolní komoru Parlamentu zrovna ukázkově. Zrovna Pekarová Vondráčkovi v posledních týdnech často připomínala, že se sám v minulosti nechal vyfotit, jak stojí na předsednickém pultu a hraje na kytaru.

Vondráček rovněž při zahájení schůze v roce 2020 ukázal poslancům prostředníček. Podle něj je ale poslední výstup Pekarové s jeho excesy nesrovnatelně problematičtější.

„Já jsem někdy někde zahrál na kytaru, paní Pekarová se k tomu s oblibou vrací. Ale takovým aktivistickým způsobem hrubě znevážit post předsedy Sněmovny, to je za hranou. Možná se paní Pekarová zavděčila svým fanouškům, ale naši zemi a naše vztahy s přáteli bezprecedentně poškozuje,“ stál si za svým poslanec.

Na to Pekarová reagovala následovně: „Nějak jste zapomněl napsat tweet, když Viktor Orbán deset dní před volbami podpořil Andreje Babiše v předvolební kampani. Dvojí metr nepřekvapuje, ale rozumím, že zadání z centrály ANO se musí plnit.“

Její ostrá kritika Orbána nenechala chladným ani druhé opoziční hnutí. SPD považuje vyjádření Pekarové za nepřátelské, hloupé a arogantní.

„Pokračují kroky nové vlády na rozvrat spolupráce v rámci V4 a snaha o posun naší republiky zcela do područí Bruselu a Berlína. Tato vláda směřuje k tomu, že už nebude potřeba český ministr zahraničí, ale bude stačit český velvyslanec v Německu jako za protektorátu,“ zmínil Tomio Okamura.

Výroky Pekarové o Orbánovi se začaly v médiích zvlášť probírat poté, co je veřejně odsoudil exprezident Václav Klaus. Ten Pekarovou označil za nezralou a arogantní osobu. Zároveň vyzval Poslaneckou sněmovnu k jejímu odvolání z funkce.

Tagy: