Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pondělí v telefonickém rozhovoru vyjádřil kazachstánskému prezidentu Tokajevovi solidaritu v souvislosti s nepokoji, které v zemi propukly začátkem roku. Informoval o tom na Facebooku maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Kasym-Žomart Tokajev k potlačení protestů nařídil do demonstrantů bez varování střílet a do země pozval jednotky některých zemí bývalého Sovětského svazu, včetně ruských výsadkářů.
„Premiér (Orbán) dnes hovořil s prezidentem Tokajevem a vyjádřil mu solidaritu a soustrast nad mnoha, mnoha oběťmi. A samozřejmě jsme nabídli pomoc,“ řekl Szijjártó ve videopříspěvku, který zveřejnil na svém facebookovém profilu.
Magyar evakuációs művelet - helyzetjelentésMagyar evakuációs művelet - helyzetjelentés
Posted by Szijjártó Péter on Monday, January 10, 2022
Sám Tokajev na pondělním videosummitu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) zdůraznil, že do střetů v Kazachstánu byli přímo zapojeni teroristé a že vedení země brzy předloží světu důkazy o tom, co se v uplynulých dnech skutečně stalo. Vyzdvihl přitom, že situaci se podařilo zklidnit díky silám postsovětské ODKB.
Odpoledne Tokajev podle své tiskové služby v rozhovoru s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem uvedl, že nepokoje byly pečlivě naplánovány. „Nepochybuji o tom, že jde o teroristický útok. O dobře organizovaný a připravený akt agrese proti Kazachstánu. Většina útočníků byli zahraniční bojovníci především ze zemí Střední Asie, včetně Afghánistánu. Byli tam také bojovníci z Blízkého východu,“ cituje Tokajevovo vyjádření zpráva zveřejněná na webu hlavy státu.
Cílem těchto útočníků bylo podle prezidenta vytvořit v zemi „zónu chaosu a následně se chopit moci“. „Proto byla v zemi zahájena protiteroristická operace,“ zdůvodnil Tokajev tvrdý zásah proti účastníkům nepokojů. Odhadl také, že ekonomické ztráty státu spojené s dosavadními událostmi činí dvě až tři miliardy dolarů (přibližně 43 až 64,5 miliardy korun). Škody podle něj utrpělo 1300 podniků, vyrabováno bylo 100 nákupních center a bank a zničeno na 500 policejních aut.
Tokajev také během svého vystoupení na dnešním ODKB řekl, že v Kazachstánu nikdy nebyly nasazeny ozbrojené síly proti pokojným občanům. Minulý týden přitom oznámil, že dovolil policistům a vojákům, aby v zájmu obnovení pořádku stříleli na demonstranty bez varování.
164 mrtvých a tisíce zatčených
O prvním víkendu letošního roku propukly v Kazachstánu nepokoje, které se postupně rozšířily na více míst. Situace se vyhrotila především v největším městě Almaty, kde demonstranti zaútočili na vládní budovy, rabovali obchody a zapalovali auta. Bezpečnostní síly demonstrace brutálně potlačily, přičemž Tokajev povolil bez varování střílet ostrými náboji do demonstrantů, které označil za teroristy.
Oficiální údaje o obětech mezi protestujícími dosud zveřejněny nebyly. Ruská a místní média v neděli s odkazem na zdravotníky uvedla, že o život přišlo 164 lidí. Podle vládních údajů při střetech bylo zabito 16 příslušníků ozbrojených sil. Ministerstvo vnitra dnes sdělilo, že při protestech bylo zatčeno 7939 lidí.
Tokajev požádal o pomoc při potlačování nepokojů postsovětskou Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Do Kazachstánu pak země ODKB vyslaly asi 2500 vojáků v čele s ruskými výsadkáři, kteří pomáhají střežit strategické objekty, do potlačování nepokojů se přímo nezapojují.