reklama

Nepřijde mi férové, abychom dostali ve vládě jediné ministerstvo, říká Pirát Jiránek

Ačkoliv budou mít Piráti jen čtyři poslance, není fér, aby strana měla v gesci jen jedno ministerstvo, řekl pirátský zákonodárce Martin Jiránek v Partii Terezie Tománkové. Věří, že mají dostatečně kvalifikované lidi, kteří by se resortů mohli ujmout. Výsledek bude nicméně záležet i na tom, jaké představy má koalice Spolu, doplnil na CNN Prima NEWS.

reklama

Výsledek voleb vnímá Jiránek hořce. Férový by byl stejný počet poslanců z obou stran, pro vztah koalic nejde o ideální rozuzlení boje o Poslaneckou sněmovnu. Třebaže nebudou mít Piráti příliš početný klub v dolní komoře, stále platí, že jim lidé svými hlasy dali mandát na to, aby určovali směřování České republiky.

I přes komorní počet pirátských zákonodárců by podle Jiránka bylo rovněž férové, kdyby strana měla v gesci více než jeden resort. Pokud by to bylo (v rámci koalice Pirátů a STAN) šest ministerstev, není fér, abychom měli jedno,“ řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové.

„Máme nějaký seznam ministerstev, o kterých víme, že na ně máme kvalifikované lidi. V rámci koalice je poměrně velká shoda,“ rozvedl Jiránek na CNN Prima NEWS. Výsledek bude záviset i na postoji koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), která má rovněž svou představu o podobě kabinetu.

Nyní by proto vše nechal na vyjednavačích zúčastněných stran a hnutí. „Je to hořké, ale víc vám neřeknu. I v tuto chvíli je potřeba se vyjadřovat rozumně. Nechci jitřit emoce, analyzujeme si to,“ pokračoval Jiránek.

Méně žalmů, více informací, žádá Ovčáčka

Jiránek ocenil kroky senátorů, kterým se nelíbí informační šum okolo zdravotního stavu hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Pražský hrad by si podle pirátského poslance ušetřil rozbouřené emoce, kdyby lépe komunikoval s veřejností. Od prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka by ocenil „více informací a méně žalmů“.

Výzva předsedy lidovců Mariana Jurečky směrem k předsedovi Sněmovny Radkovi Vondráčkovi (ANO), aby rezignoval na svůj post, jsou podle Jiránka přehnané emoce. Nicméně souhlasí s tím, že šéf dolní komory čelí oprávněné kritice kvůli pochybnostem souvisejícím s jeho návštěvou Zemana v nemocnici.

„Vondráček to nezvládl, ani komunikaci kolem toho. Ale nechci přispívat k zjitřené situaci,“ uvedl k závěru.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Volby by vyhrálo ANO před Spolu, PirSTAN ztrácí voliče, ukazuje listopadový průzkum

Sněmovní volby by v listopadu podle volebního modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO se ziskem 29,5 procenta hlasů. Druhá by skončila koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09, kterou by volilo 26 procent lidí. Třetí by bylo uskupení Pirátů se Starosty (PirSTAN) s podporou 16,5 procenta a čtvrté hnutí SPD, kterému model přisoudil 8,5 procenta. Žádná další strana by stejně jako při říjnových volbách nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk poslaneckých mandátů.

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

reklama