Niedermayer chválil vládu za penzijní reformu. Falešná hra Jurečky mě štve, opáčila Schillerová

Luděk Niedermayer a Alena Schillerová

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ (9)

Hnutí ANO během své vlády nepředložilo žádný návrh důchodové reformy, proto je dobře, že současný kabinet s ním přišel. V Partii Terezie Tománkové to řekl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová oproti tomu vytkla ministru práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), že s opozicí o svých krocích kolem penzijní reformy nekomunikuje.

„Shodneme se, že chceme, aby se ekonomice dařilo co nejlépe. Jak se vyvíjí naše demografie a stárne nám populace, tak přítok peněz do systému a počet lidí v důchodu i jejich penze musí být v nějaké rovnováze,“ uvedl Niedermayer ve vysílání CNN Prima NEWS.

ČTĚTE TAKÉ: SPD v příští vládě? Chceme být po boku ANO a mít resort vnitra a spravedlnosti, říká Okamura

Proto je europoslanec spokojený, že k reformě dochází. „Snaží se to dostat do větší rovnováhy. Velmi si toho vážím a zároveň jsem rád, že se po letech něco děje. Nevím, proč se k tomu vaše vláda neodhodlala,“ vytknul směrem k Schillerové.

Bývalá ministryně financí se však obula do Jurečky, že opozici nepředložil žádná konkrétní čísla. „Do dneška jsme neviděli žádná data a podklady. A on tady říkal, jak ho mrzí, že hnutí ANO zatím nic nepředložilo. Už mě to fakt štve. Pan ministr by měl přestat s touto falešnou hrou. On je ministr práce a sociálních věcí, on má za sebou tisícihlavé ministerstvo, on má jasně položit podklady na stůl a mít je přece zpracované,“ kritizovala Schillerová.

Někdejší šéfka státní kasy také vyzvala vládu, aby s opozicí o této reformě skutečně jednala. „Jestli tvrdí, že má hnutí ANO předkládat tato data, tak je to neuvěřitelné. Nesouhlasím s tím, jak je to navrženo. Nebudu dělat s panem ministrem žádné PR schůzky,“ doplnila.

Vládní europoslanec však upozornil, že je potřeba najít takovou podobu reformy, aby ji příští vláda nezrušila. „Už mnohokrát se stalo, že se něco zavedlo, ale další vláda to zrušila. Politici se musí zavázat, že budou změny respektovat. Vnímám obavu ohledně zdraví lidí v některých profesích. Kdybychom chodili všichni dřív do důchodu, tak se to promítne na nízkých mzdách,“ reagoval Niedermayer.

Tagy: