Rusů se nebojíme. Nikdo si netroufne zkoušet s námi bojovat v lese, říká Fin o vstupu do NATO

Finsko přispěje vstupem do NATO silnou armádou, která má obrovské schopnosti pro boj v lese, uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Eemeli Liukko (28), který pochází z městečka Koprilahti a aktuálně žije v Helsinkách. Obyčejní Finové se podle něj neobávají ruské hrozby a na případnou válku jsou vemi dobře připraveni i co se civilní ochrany týče. Mluvil také o tom, jak ve skandinávské zemi probíhá povinná vojenská služba.

Finsko co nevidět vstoupí do NATO. Jak důležitý je podle obyčejných Finů tento krok?
Všichni vidí, že se války mezi jednotlivými státy během historie výrazně proměnily. Dříve se bojovalo muž proti muži, meč proti meči, puška proti pušce, ale dnes je to více o raketách, dělostřelectvu a protivzdušné obraně. Proto je vstup Finska do NATO důležitým krokem. Vím, že operativní protivzdušná obrana zemí NATO je fenomenální. Naší speciální dovedností je zase válka v lese a mým osobním názorem je, že tuto schopnost nebude chtít žádná nepřátelská země testovat.

ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Západní technika a zbraně na frontě. Záběry CNN Prima NEWS vyvrací Bulířovy pochyby

Máte podobnou historickou zkušenost s Ruskem jako dnes Ukrajina. Vnímáte stále Rusko jako hrozbu?
Nemyslím si, že bychom měli něco, co by od nás chtěli Rusové získat. Mezi přáteli či s rodinou se sice občas o možném útoku Ruska na Finsko bavíme, ale nemám pocit, že by se někdo toho skutečně bál. Jak ale vidíme na Ukrajině, ta hrozba pořád existuje.

Oproti Česku máte stále ve Finsku povinnou vojenskou službu. Vím, že jsi sám sloužil, můžeš českým čtenářům popsat, jak taková vojna u vás vypadá?
Sloužil jsem v letectvu jako podporučík. Máme sice povinnou vojenskou službu, ale pokud nechcete „sáhnout na pušku“ můžete podstoupit civilní službu například v hasičské zbrojnici. Vojenská služba je povinná pouze pro muže, ale také ženy ji mohou samy dobrovolně podstoupit. Ročně nastupuje přibližně 20 tisíc vojáků z nichž přibližně 5 procent tvoří ženy. Máme tři různé obranné složky – pozemní síly, letectvo a námořnictvo. Když se na tebe v 18 letech vztahuje branná povinnost, můžeš požádat, ve které z těchto složek si přeješ službu vykonávat. Vstoupit lze také do speciálních jednotek, ale je potřeba projít náročnými testy.

Máme více než 50 tisíc bunkrů pro necelých 5 milionů obyvatel

Jak dlouho taková vojna ve Finsku trvá?
Nejkratší mise ve finské armádě je asi 6 měsíců a nejdelší 12 měsíců, některé mise jsou na 9 měsíců.

Mluvil jsi o tom, že se Ruska nebojíte, přesto se však na nějaký konflikt s ním asi dlouhodobě připravujete. Jak například vypadá civilní ochrana ve Finsku?
Když jsem byl na základní škole, tak jsme každý rok trénovali evakuaci do bunkrů a myslím, že to probíhá dodnes. Ve Finsku máme bunkrů spoustu. Každá nová budova na 1 200 metrů čtverečních musí mít protiletecký kryt. Má je také většina budova postavená po roce 1950. Takže disponujeme více než 50 tisíc bunkry pro necelých 5 milionů obyvatel plus dalšími místy pro „různé účely“, jako jsou například bazény či parkovací domy, které byly vybudovány třeba ve skalních tunelech a v případě války by sloužily jako nemocnice.

Tagy: