reklama

Nové vládě nezávidím. Po výdajové bouři stojíme před zvyšováním daní, míní Dlouhý

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý považuje vítězství koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) ve volbách za pozitivní. „Mohla by tu být vláda, která bude více hledět na zpomalení zadlužování a makroekonomické údaje,“ řekl v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Ohledně slibu koalice, že nebude zvyšovat daně, je ale vzhledem k horšící se hospodářské situaci skeptický.

reklama

Do Poslanecké sněmovny se dostaly pouze čtyři politické subjekty, konkrétně koalice Spolu (27,79 %), hnutí ANO (27,12 %), koalice PirSTAN (15,62 %) a hnutí SPD (9,56 %). Ostatní uskupení včetně ČSSD a KSČM skončila pod pětiprocentní hranicí.

Už v sobotu večer dorazil předseda STAN Vít Rakušan a šéf Pirátů Ivan Bartoš za lídry koalice Spolu, kteří se domluvili na společném postupu. Jako premiéra by si představovali předsedu ODS Petra Fialu.

Podle viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla se potvrdilo, že Češi zkrátka premiérovi nedovolí, aby vládl déle než jedno volební období. „Potvrdilo se porevoluční pravidlo. Výjimkou je snad jen Václav Klaus,“ zmínil Hampl první (1992 až 1996) a druhou (1996 až 1998) vládu Václava Klause. Ten druhé vládní období nedotáhl do konce kvůli odchodu KDU-ČSL a ODA z koalice.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, který shodou okolností v obou Klausových vládách seděl, považuje vítězství dvou opozičních koalic za pozitivní. Spokojeni podle něj brzy budou i voliči.

Zpomalí se zadlužování?

„Z krátkodobého hlediska se budeme mít stejně. Dlouhodobě doufám, že se budeme radovat. Mohla by to být vláda, která bude více hledět na zpomalení zadlužování a makroekonomické údaje. Nové vládě blahopřeji, ale nezávidím,“ řekl Dlouhý.

I když lídři Spolu i Pirátů se Starosty několikrát garantovali, že nebudou zvyšovat daně, Dlouhý je ohledně tohoto slibu trochu skeptický. „Jako ekonom vím, že po populistické výdajové bouři státního rozpočtu tady stojíme před zvyšováním daní,“ řekl.

Nutno ale podotknout, že i přes výraznou sněmovní většinu zástupci Spolu a Pirátů se Starosty ještě nemají vyhráno. U jmenování premiéra má totiž slovo prezident Miloš Zeman. Ten v minulosti naznačil, že dá šanci sestavit nový kabinet nejsilnější straně, nikoliv koalici. Tou je hnutí ANO i přesto, že pravděpodobně nemá šanci sestavit vládu s důvěrou.

Zeman je navíc opět hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Tam ho převezla v neděli po poledni sanitka. Prezident byl při přenosu do budovy v bezvládném stavu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

Riziko úmrtí je i po vyléčení těžkého covidu výrazně vyšší. V ohrožení jsou mladší lidé

Lidem, kteří měli těžší průběh onemocnění COVID-19, hrozí větší riziko nakažení se dalšími nemocemi či dokonce smrti. Vyplývá to ze studie výzkumníků floridské univerzity. Vědci prověřili zdravotní stav více než 13 tisíc osob. U těch s těžším průběhem bylo vyšší riziko, že do roka od nákazy zemřou. Toto riziko bylo vysoké zejména u mladších pacientů.

Mladík vs. vysloužilý voják: Finále F1 je tu, Enge si přeje souboj do posledního kola

Celosezonní pouť končí zastávkami v arabském světě. Formuli 1 dělí od tečky pouhé dva závody a na rozdíl od posledních let není v takto pokročilé fázi jasné, kdo se stane mistrem světa. Stále jsou ve hře oba hlavní aktéři – Max Verstappen a Lewis Hamilton. „Letošní ročník je zajímavější a daleko atraktivnější. Je hezké vidět, že o titul bojují jezdci ze dvou týmů,“ uvedl pro CNN Prima Tomáš Enge, který před 20 lety okusil královnu motorsportu.

reklama

Domácí zpravodajství

Ukazuje se, že vakcína nefunguje, tvrdí Hnízdil. Není tak hloupý, jak mluví, vmetl mu Kubek

Je vakcína účinným nástrojem v boji proti covidové pandemii? Na tom se neshodl prezident České lékařské komory Milan Kubek s lékařem Janem Hnízdilem. Ten prý nevidí důvod, „proč se očkovat experimentální vakcínou, která vakcínou ani není“. Kubek s iniciátorem akce Lékaři pomáhají Česku Radkem Mounajjedem si stáli za názorem, že očkování proti covidu výrazně snižuje šanci nákazy a hospitalizace v nemocnici. To ostatně potvrzují i data z výzkumů i nemocnic.

Prymula se pustil do Babiše s Fialou: Naočkovat milion lidí za týden je hodně na hraně

Zvládnout podat milion dávek vakcíny za jeden týden je na hraně reálných možností, sdělil v pořadu Nový den epidemiolog Roman Prymula. Zapochyboval tak nad předpokladem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, kterou podpořili nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) i jeho předchůdce Andrej Babiš. Ve vysílání CNN Prima NEWS zároveň upozornil na to, že novou variantu covidu omikron můžou Evropané snášet hůř než lidé v Africe.

reklama