Jak volí vaše peněženka, Jan Řehounek, Zbyněk Stanjura, Ilona Švihlíková, Lukáš Kovanda - 1.9. v 18:00
Strany a hnutí kandidující v nadcházejících sněmovních volbách ve svých programech prohlašují, že chtějí řešit nerovnováhu českých veřejných rozpočtů. Málokdo však otevřeně hovoří o nutnosti zvyšovat daně. A když, tak jen velmi okrajově. Není divu, hlasy by tím asi politici nezískali. Slibují proto raději škrty v provozních výdajích státu. Podle ekonomů je to ale nerealistické.
„Mám pocit, že jsem neslyšel dva politiky, ale dva návštěvníky z jiné planety, kteří teď přiletěli a nejsou seznámeni se situací, která tu panuje,“ řekl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda ve středečním vydání pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Reagoval tak Zbyňka Stanjuru (ODS) a Jana Řehounka (ANO), kteří slibují, že po volbách nezvýší daně a že rozpočet budou dostávat do rovnováhy prakticky jen skrze šetření na výdajích státu.
Podle Kovandy není možné říkat, že se po volbách nebudou zvyšovat daně, aniž by se zároveň řeklo, kde se bude masivně šetřit na výdajích státního rozpočtu. „ODS má v programu propustit 13 procent úředníků. Tím se ale ušetří jen čtyři miliardy korun. Ona ale bude muset najít 220 miliard korun, to jsme o dva řády jinde. Ať už bude vládnout kdokoli, bude muset výrazně navyšovat daně, nebo dokonce zavádět nové,“ míní Kovanda.
Ani propustit všechny státní zaměstnance by nestačilo
Ekonomka a prorektorka Vysoké školy obchodní v Praze Ilona Švihlíková je přesvědčena, že nová vláda pro snížení rozpočtového schodku použije kombinaci opatření na příjmové i výdajové straně.
„Pokud ale někdo dnes říká, že nebude zvyšovat daně, je to vrcholně nerealistické,“ řekla v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Daleko důvěryhodnější by prý bylo, kdyby politici jasně řekli, které daně a jak by upravili, aby se jim rozpočet z červených čísel podařilo dostat. Iloně Švihlíkové by se zamlouvalo zvýšení například majetkových daní.
Podobný názor jako Kovanda se Švihlíkovou má i bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Je před volbami. Očekáváte, že vám budou slibovat nižší daně a vyšší výdaje,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Podle něho upadá v zapomnění varování jak jeho kolegů, tak například předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové, protože na ně není politicky vhodná doba kvůli volbám.
Uvítal by proto, kdyby aspoň část politiků vystoupila s tím, že je nutné situaci řešit, a to bohužel až radikálním způsobem, jako jsou škrty v rozpočtu či zvýšení daní. V programech politických stran před říjnovými sněmovními volbami ovšem takový recept nevidí.
„Kdybychom měli řešit letošní deficit, museli bychom propustit všechny státní zaměstnance, a ještě by to nestačilo,“ uvedl jako příklad Hampl, který dnes šéfuje segmentu poradenských služeb pro finanční sektor v KPMG.