reklama

Chystají se přísnější tresty pro řidiče za telefonování či nezapnuté pásy

Pirátům silnic by mohly podle novely silničního zákona hrozit přísnější tresty. Novela má začít platit od příštího roku, ale zatím leží stále ve Sněmovně a je otázkou, jestli ji poslanci stihnou schválit.

reklama

Telefonování za jízdy je jedním z nejčastějších nešvarů řidičů. Jen za loňský rok způsobilo přes 15 tisíc nehod. „Je to jedna z nejčastějších příčin dopravních nehod,“ upozornila policejní mluvčí Hana Rubášová.

Nově by za telefonování za volantem mohla řidiči hrozit pokuta ve správním řízení až do výše 10 tisíc korun a minus 4 body. Měla by to umožnit právě novela, která čeká na projednání. „Revize řeší změny sankčního systému, aby nejvíce postihoval agresivní řidiče,“ informoval ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Zvýšit se mají také sankce za projetí na červenou, nepřipoutání se nebo překročení rychlosti. „Chtěli jsme více trestat piráty silnic. Naopak méně ty bagatelní, ne tak vážné přestupky,“ popsal mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Kontroverze vyvolává přestupek za nedodržení vzdálenosti mezi vozidly. Kromě známé dvousekundové poučky budou muset řidiči osobních automobilů mimo obec dbát na 30metrovou vzdálenost mezi auty, řidiči nákladních aut pak na odstup 50 metrů. „Ukázalo se, že 30 procent řidičů tuto vzdálenost neudržuje,“ podotkl Jemelka.

Policisté by za toto porušení mohli potrestat řidiče čtyřmi body, jenže sami zatím neví, jak vzdálenost kontrolovat. „V současné době probíhá průzkum trhu na systém, který by to umožnil,“ říká Rubášová. Policisté se mohou inspirovat ze zahraničí, kde vzdálenost mezi auty kontrolují kamerové systémy nebo jako vodítko fungují značky na silnici.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama