reklama

Chystají se přísnější tresty pro řidiče za telefonování či nezapnuté pásy

Pirátům silnic by mohly podle novely silničního zákona hrozit přísnější tresty. Novela má začít platit od příštího roku, ale zatím leží stále ve Sněmovně a je otázkou, jestli ji poslanci stihnou schválit.

reklama

Telefonování za jízdy je jedním z nejčastějších nešvarů řidičů. Jen za loňský rok způsobilo přes 15 tisíc nehod. „Je to jedna z nejčastějších příčin dopravních nehod,“ upozornila policejní mluvčí Hana Rubášová.

Nově by za telefonování za volantem mohla řidiči hrozit pokuta ve správním řízení až do výše 10 tisíc korun a minus 4 body. Měla by to umožnit právě novela, která čeká na projednání. „Revize řeší změny sankčního systému, aby nejvíce postihoval agresivní řidiče,“ informoval ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

Zvýšit se mají také sankce za projetí na červenou, nepřipoutání se nebo překročení rychlosti. „Chtěli jsme více trestat piráty silnic. Naopak méně ty bagatelní, ne tak vážné přestupky,“ popsal mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Kontroverze vyvolává přestupek za nedodržení vzdálenosti mezi vozidly. Kromě známé dvousekundové poučky budou muset řidiči osobních automobilů mimo obec dbát na 30metrovou vzdálenost mezi auty, řidiči nákladních aut pak na odstup 50 metrů. „Ukázalo se, že 30 procent řidičů tuto vzdálenost neudržuje,“ podotkl Jemelka.

Policisté by za toto porušení mohli potrestat řidiče čtyřmi body, jenže sami zatím neví, jak vzdálenost kontrolovat. „V současné době probíhá průzkum trhu na systém, který by to umožnil,“ říká Rubášová. Policisté se mohou inspirovat ze zahraničí, kde vzdálenost mezi auty kontrolují kamerové systémy nebo jako vodítko fungují značky na silnici.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama