reklama

Novou cyklostezku místní obyvatelé i cyklisté vítají

V jižních Čechách se bude stavět nová, tzv. Vltavská cyklostezka. Má údajně pomoci cestovnímu ruchu, ale i místním při cestě do zaměstnání a do škol. Projekt má stát zhruba jednu miliardu korun a zaplatí ho z velké části stát. Hotový má být do pěti let.

reklama

Téměř 189 kilometrů. Tak dlouhá má být Vltavská cyklostezka. Na kole bude možné jet z Nové Pece kolem Lipenské přehrady do Českého Krumlova, přes České Budějovice až do Týna nad Vltavou. Po celou dobu se přitom cyklisté nevzdálí od řeky Vltavy. „Určitě bych to neujela za jeden den, ale asi bych si to musela ve svým věku rozložit, ale podle mě je to dobrej nápad,“ zní jeden z pochvalných komentářů cyklistů.

Z celkové délky cyklostezky je zhruba 77 kilometrů hotovo, nebo se staví. Už teď mohou cyklisté vyrazit na okruh kolem Lipenské přehrady. V budoucnu ale budou moci pokračovat přes Vyšší Brod, Rožmberk nad Vltavou do Českého Krumlova, kde si projedou na kole celé město. Cyklostezka také propojuje České Budějovice a nedalekou Hlubokou nad Vltavou.

Starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa uvádí: „V pěkný letní den přijede přes tři tisíce lidí denně z Budějovic na Hlubokou, a když tu každý utratí stokorunu, tak jsou to desítky tisíc, které žuchnou mezi naše hospodské, zmrzlináře a další.“

Lidé jezdí na kole i do práce

Na cyklotrasu čeká ale i řada jiných okolních obcí. Třeba Boršov nad Vltavou. „Velké množství cyklistů jezdí na kole do práce a až odpadne riziko, že se člověk musí plést mezi auty, tak budou jezdit lidé na kole mnohem více,“ říká starosta Boršova nad Vltavou Jan Zeman.

Pro celý Jihočeský kraj je Vltavská cyklostezka velmi významná. Podle Jaromíra Poláška, ředitele Jihočeské centrály cestovního ruchu propojí totiž nejen turistické a kulturní cíle. „Pro nás je to věc, kterou dokážeme zasáhnout celou Evropu. Je to obrovská příležitost pro to, posunout celý cestovní ruch ne o rok, ale o deset let dopředu.“

V Česku už existují podobné projekty. Například Labská cyklostezka spojující Špindlerův Mlýn s německým městem Cuxhaven.

Tagy:

Izrael bude jako první na světě očkovat třetí dávkou. Dostanou ji lidé starší 60 let

Aktualizováno

Izrael nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti COVID-19 od společností Pfizer a BioNTech osobám starším 60 let, oznámil ve čtvrtek izraelský premiér Naftali Bennett. Podle agentury AP tak bude Izrael první zemí, která začne očkování třetí dávkou této vakcíny nabízet široké veřejnosti. Jako první bude přeočkován prezident Jicchak Herzog.

ON-LINE: Česko má jisté další medaile. USA našly po odstoupení Bilesové novou hvězdu

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Šlachta: I máma mi volala, že o mně mluví premiér Babiš jako o hezkém klukovi

„Slova o ‚hezkém klukovi‘ z úst premiéra Andreje Babiše (ANO) ve mně trošku vyvolala obavu, volala mi i máma,“ přiznal šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. Ať vypadá tak či onak, uznává, že to s ním ženy mohou mít těžké, vážnému vztahu se ale do budoucna nebrání, sdělil bývalý elitní policista ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Jeho určitou slabinou je prý čeština, proto si nechává příspěvky na sociálních sítích kontrolovat od kolegů, dodal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Šlachta k volbám: Když to dopadne špatně, opijeme se. A když dobře, opijeme se málo

„Pokud podzimní volby pro hnutí Přísaha dopadnou špatně, tak se opijeme. A když dobře, tak se opijeme, ale jen málo,“ řekl s nadsázkou předseda hnutí a bývalý elitní policista Robert Šlachta. Původně byly jeho ambice menší, směřoval spíše na senátorské křeslo nebo starostu, nakonec ale založení hnutí nelituje, dodal ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Domácí zpravodajství

Češi hlásí tisíce nežádoucích účinků po očkování. PŘEHLED nejčastějších potíží

Češi po očkování proti nemoci COVID-19 nahlásili už 7 095 podezření na nežádoucí účinky. Zdravotníci přitom rozdali už více než 10 milionů dávek. Za uplynulých sedm dní Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje zhruba 250 hlášení o vedlejších účincích. Druhý týden po sobě nepřibylo žádné podezření na úmrtí po očkování, celkový počet zůstává na 94.

K podpisům mě otec-diktátor vycvičil. Lidé za koblihy přehlíží zlo, říká Babiš ml.

Před více než dvěma lety poprvé veřejně promluvil syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Znovu pak o sobě dal vědět po řádění tornáda na jižní Moravě. Muž, který veřejnost zaskočil informací, že ho jeho otec nechal unést na Krym, aby nemohl svědčit v kauze Čapí hnízdo, si nyní nebere servítky. Po negativních zkušenostech nechápe, jak jeho otci mohou lidé důvěřovat. Redakce požádala o reakci na výroky premiéra Babiše (ANO), doposud neodpověděl. Dlouhodobě tvrdí, že jeho syn je psychicky nemocný.

reklama