Novým šéfem Interpolu bude muž nařčený z mučení. Ve volbě porazil Češku Havránkovou

Novým prezidentem Interpolu byl ve čtvrtek zvolen šéf policie Spojených arabských emirátů (SAE) Ahmad Násir Raísí, informuje agentura AFP i Interpol na Twitteru. O nejvyšší úřad v této mezinárodní policejní organizaci se ucházela také plukovnice české policie Šárka Havránková.

Násir Raísí přitom čelí kritice kvůli případům mučení a porušování lidských práv, kterých se podle médií dopustila policie v SAE pod jeho vedením. V několika zemích jsou na něj kvůli tomu podána trestní oznámení. Organizace MENA Rights Group, která působí v arabských zemích a na Blízkém východě, poukazuje na opakované porušování práv ze strany bezpečnostních sil SAE.

„Delegáti Valného shromáždění Interpolu hlasovali v tajné volbě a ve třetím kole poslali do čela organizace kandidáta Spojených arabských emirátů,“ napsal po volbě na Twitteru český policejní prezident Jan Švejdar. Poděkoval také Šárce Havránkové za úsilí, které této volbě věnovala. „Přestože neslavíme vítězství, Česká republika si získala obdiv a důvěru mnoha zemí. Díky Šárce, která se dokázala postavit takové výzvě, tleská dnes České republice celý svět,“ zdůraznil.

Kandidaturu Raísího v předchozích dnech kritizovaly nevládní organizace z řady zemí. Přes 30 členů francouzského parlamentu vyzvalo prezidenta Emmanuela Macrona, aby byl proti Raísího kandidatuře, a několik německých poslanců označilo jeho kandidaturu za porušení všeobecné deklarace lidských práv.

Také Evropský parlament v zářijové rezoluci vyzval k řádnému prošetření obvinění z porušování lidských práv souvisejících s Raísím před volbou prezidenta Interpolu. Deník The Guardian ve čtvrtek napsal, že SAE v dřívější době na chod Interpolu „štědře“ finančně přispěla.

Funkce prezidenta Interpolu, jehož mandát je čtyřletý, je v mnoha ohledech reprezentativní. Každodenní chod organizace zajišťuje generální tajemník, jímž je nyní Němec Jürgen Stock. „V posledních třech letech jsem s panem Raísím spolupracoval jako s delegátem ve výkonném výboru. Těším se na úzkou spolupráci s ním při zajišťování plnění mandátu Interpolu a podpoře mezinárodní policejní spolupráce,“ uvedl Stock podle tiskové zprávy

Nového prezidenta Interpolu zvolilo 89. valné shromáždění, které od úterý zasedá v Istanbulu a jež ve čtvrtek končí. Jeho účastníci mimo jiné schválili vstup Mikronésie, která se stala 195. členským státem této organizace, či rezoluci vyzývající k boji proti sexuálnímu zneužívání dětí prostřednictvím internetu a sociálních sítí.

Tagy: