
Že se nestydíte, lžete. V ostré hádce mezi Konečnou a Zdechovským došlo i na tykání
Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat na svou funkci. Nesouhlasí s názory a profesním i lidským přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, a proto ho už dál nechce zastupovat a spolupracovat s ním. Šimůnkovou Sněmovna do funkce ombudsmanovy zástupkyně zvolila v listopadu 2019 a Křečka na post ochránce práv v únoru 2020. Nelze je odvolat. Mandáty jsou šestileté. Jejího konce lituje premiér Petr Fiala (ODS).
Nejprve si ujasněme základní věci: Ukrajina je obětí ruské agrese. Rusové unáší a vraždí ukrajinské civilisty. Rusko ostřeluje ukrajinská města. Ukrajina má právo bránit se ruské agresi. My, jakožto civilizovaná Evropa, musíme Ukrajině pomáhat čelit ruské agresi. Máme jasno? To jsem rád. Teď se můžeme dostat k meritu věci.
Organizace Amnesty International (AI) si plně stojí za svou čtvrteční zprávou, podle které bojová strategie Ukrajinců proti ruským okupantům ohrožuje životy civilistů. Proti dokumentu, který mimo jiné Ukrajinu obvinil z porušování mezinárodních práv, se ohradil Kyjev i někteří západní politici či novináři. AI čelí v posledních dnech ostré kritice a nařčením z toho, že šíří prokremelskou propagandu. Lidskoprávní organizace se v e-mailu zaslaném agentuře Reuters omluvila za „rozrušení a hněv“, které způsobila.
Od převratu v afghánském Kábulu už uplynul skoro rok, od té doby se snaží radikální hnutí Tálibán, které se ujalo vlády, přetvořit zemi k obrazu svému. Stát se tak řídí přísným výkladem islámského práva, Tálibán se například chlubí, že vymýtil korupci. Afghánistán pak ostatní muslimské země kritizuje, že jejich režim není dostatečně islámský. Kábul chce proto vybudovat pravý islámský systém pro celý svět.
Во время ожесточенных боев в портовом городе Мариуполь на востоке Украины она лечила как украинских, так и российских солдат. Она сняла множество кадров ужасов из ныне оккупированного портового города России. Однако в середине марта украинский фельдшер Юлия Паевская была захвачена российскими оккупационными войсками. Ее освободили только спустя три месяца. Паевская, также известная как Тайра, впервые заговорила. „Я выгляжу ужасно и чувствую себя измученной,“ призналась она.
Během tvrdých bojů ve východoukrajinském přístavním městě Mariupol ošetřovala ukrajinské i ruské vojáky. Natočila mnoho záběrů hrůz z dnes již Ruskem obsazeného přístavního města. V polovině března však ukrajinskou zdravotnici Julii Pajevskou zajaly ruské invazivní síly. Propuštěna byla až po třech měsících. Pajevská, známá též pod přezdívkou Tajra, teď poprvé promluvila. „Vypadám hrozně a cítím se vyčerpaně,“ přiznala.
Valné shromáždění OSN v úterý zvolilo Českou republiku do Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). V ní nahradí Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou Radu opustila. O zvolení Česka na uvolněné místo informovala OSN na Twitteru.
Česká republika by ráda nahradila vyloučené Rusko v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC). Ministerstvo zahraničí v pátek oznámilo na Twitteru, že už byla podána kandidatura. UNHRC je orgán OSN sdružující 47 států, jehož cílem je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě, a zabývá se případy porušování těchto práv. Valné shromáždění OSN schválilo 7. dubna přerušení ruského členství v UNHRC ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině ruskými vojáky.
Britská vláda ve čtvrtek oznámila dohodu se Rwandou, na jejímž základě má africká země za desítky milionů liber přijímat migranty z různých zemí zadržené po příchodu do Spojeného království. Plán ohlášený v čase, kdy k britským břehům míří čím dál víc běženců, pomůže podle kabinetu premiéra Borise Johnsona v boji proti převaděčům. Opozice i organizace hájící práva uprchlíků mechanismus odsuzují jako pomýlený a krutý, vzhledem k historii porušování lidských práv v malé africké zemi.
Министр иностранных дел Украины Дмитрий Кулеба отчасти оправдывает расстрелы раненых российских солдат. В ответ на просьбу журналистки прокомментировать видео, на котором украинские солдаты казнят российских пленных, глава украинской дипломатии заявил, что народ может понять украинских солдат, потому что русские насилуют их детей. Кроме того, Кулеба призвал исключить Россию из Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе после Совета ООН по правам человека.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba částečně hájí popravy zraněných ruských vojáků. Reagoval tak při dotazu novinářky, která po něm chtěla vyjádření k videu, na němž ukrajinští vojáci popravují ruské zajatce. Ukrajinský šéf diplomacie řekl, že lidé nemůžou ukrajinské vojáky pochopit, protože Rusové jim znásilňují jejich děti. Kuleba kromě toho v pátek vyzval, aby Rusko bylo po Radě pro lidská práva OSN vyloučeno i z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Valné shromáždění Organizace spojených národů odhlasovalo vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva. Návrh podpořilo 93 zemí. Naopak proti se jich vyslovilo 24 a dalších 58 se zdrželo, informovala agentura Reuters.