
Squid Game je fenomén: Dětské tábory převzaly „vražedné“ hry, podle psychologů to není vhodné
Nelegálních přechodů na řeckém ostrově Lesbos výrazně ubývá, ukazují data Frontexu. Místní to připisují drsnému postupu řecké vlády, který migranty od cesty do Evropy odrazuje. Podle britského bulvárního deníku The Sun mnozí věří, že přijatá opatření uchránila jejich malebný ostrov nejen před hospodářským kolapsem, ale především přispěla k záchraně životů samotných migrantů. S kroky Řecka ale nesouhlasí lidskoprávní aktivisté, podle kterých je takový způsob nezákonný.
V sobotu se do Budapešti vydává na 70 europoslanců, aby se zúčastnili pochodu Pride. Mezi účastníky je také pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Naši přítomnost považuji za naprosto zásadní – jednak jako projev podpory a solidarity, ale také jako svědectví o tom, co se v Maďarsku děje,“ popisuje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Vážným rizikem je podle ní biometrické sledování účastníků pochodu na podporu LGBT+ pomocí umělé inteligence, čímž Maďarsko porušuje evropské zákony.
Evropská unie je pod rostoucím tlakem nejméně 19 členských zemí, aby přijala opatření v souvislosti s izraelskou vojenskou ofenzivou. Redakce CNN Prima NEWS sleduje jednání na místě.
Odpor afghánských žen a mezinárodní tlak drolí jednotu Tálibánu. Mezi jeho příslušníky je rozkol a panuje nedůvěra, řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS afghánská politička Fawzia Koofi. Předtím, než se moci v Afghánistánu v roce 2021 opět zmocnil Tálibán, byla Koofi členkou parlamentu. Ačkoliv se podle ní postavení žen v zemi stabilně zhoršuje, vyjádřila silnou naději, že to nakonec budou právě afghánské ženy, kdo Tálibán porazí.
Česko a spolu s ním dalších devatenáct států EU volá po tvrdším postupu vůči Maďarsku. Důvodem je jeho další utahování šroubů vůči nezávislým médiím a svobodné společnosti. Maďarský premiér Viktor Orbán zahájil „jarní úklid“ a rozhodl se, že si došlápne na zbylá nezávislá média, neziskové organizace i sexuální menšiny. Orbánova vláda se totiž dostává pod silný tlak, popisuje pro redakci CNN Prima NEWS bývalý maďarský velvyslanec v Praze György Varga.
Řecko by mohlo přijít o finanční prostředky od agentury Frontex. Důvodem je 12 otevřených případů možného porušování lidských práv migrantů na jeho hranicích, což je nejvyšší počet probíhajících vyšetřování v rámci celé EU. Počet nelegálních přechodů evropských hranic se v prvním čtvrtletí letošního roku přitom snížil, a to o více než 30 procent, informuje Frontex.
Mobilizace do války proti Ukrajině se v Čečensku na ruském severním Kavkazu stala jednou z forem týrání zatčených, kteří jsou podezřelí z homosexuality. Jsou případy, kdy je nutí poskytovat sexuální služby vojákům čečenského vůdce Ramzana Kadyrova. Uvedla to ruská internetová televize Dožď s odvoláním na ochránce lidských práv Davida Istějeva, ředitele nevládní krizové skupiny SK SOS, která pomáhá pronásledovaným příslušníkům komunity LGBT+ na severním Kavkaze. Tato tvrzení převzala i další média, celou reportáž odvysílala stanice ve čtvrtek.
Vaše opatření jsou protiústavní, nelidská a ničí životy běžných lidí, protestovali Rusové žijící v Česku proti sporné novele zákona, která jim má výrazně ztížit získání českého občanství. Zdůraznili, že jsou doma nikoliv v Rusku, ale v České republice. Na Staroměstském náměstí se v mrazech sešly nižší stovky lidí. „Víte Rakušane, nejsme žádné matrjošky ani putinovci. V Moskvě by nás zavřeli do vězení a ty nám chceš sebrat základní práva?“ prohlásili někteří demonstranti směrem k ministru vnitra, jehož hnutí STAN stojí za návrhem úpravy podmínek pro získání českého občanství. Novelu nyní projednává Senát.
Jedna z nejdrsnějších věznic světa, kde podle samotných dozorců skončí jen ti „nejhorší z nejhorších“ – to je vězení Cecot ve středoamerickém Salvadoru. Kdysi nejnebezpečnější země na světě nedávno vyhlásila válku všemocným zločineckým organizacím a gangům, a jak se zdá, tento přístup nese ovoce. Salvador je nyní bezpečnější, než si mnozí tamní obyvatelé pamatují, a je to právě i díky vězením, jako je Cecot, píše americká CNN.
Na Harvardově univerzitě proběhla minulý čtvrtek první ze série přednášek Václav Havel Lecture on Human Rights, Civil Society and Democracy (Přednáška Václava Havla o lidských právech, občanské společnosti a demokracii), kterou iniciovala a podpořila Sekyra Foundation. Přednesl ji významný, mezinárodně respektovaný intelektuál profesor Michael Ignatieff. Jméno a myšlenky bývalého disidenta a českého prezidenta Václava Havla tak byly na prestižní Harvardově univerzitě připomenuty téměř po 30 letech od doby, kdy na tamní půdě sám Václav Havel pronesl projev a získal čestný doktorát.
Utahování šroubů a postupnému rozkladu demokracie ve Slovenské republice by měla věnovat pozornost i česká veřejnost. Spoluorganizátor aktuálních protestních akcí na Slovensku Michal Hvorecký dlouhodobě varuje, že i v Česku se mohou dostat k moci „ostřílení populisti, kteří permanentně straší masy“. V pondělí na Slovensku demonstrovalo až deset tisíc lidí především proti čistkám v kulturní sféře, které rozpoutala ministryně kultury Martina Šimkovičová. Protest nebyl jednorázovou akcí, v úterý svolalo mítink opoziční hnutí Progresivní Slovensko, demonstrace by se mohly konat každý den. „Budeme pokračovat, dokud nedosáhneme svých cílů,“ říká pro CNN Prima NEWS aktivista a spisovatel Michal Hvorecký.
Tuniský soud v pondělí odsoudil čtyři potenciální kandidáty v prezidentských volbách k osmi měsícům vězení za údajné kupčení s hlasy. Zakázal jim také ucházet se o úřad hlavy státu, informovala v úterý agentura Reuters s odvoláním na vyjádření odsouzených a jejich právníků. Cílem tohoto kroku je podle opozice vyloučit z kandidatury vážné konkurenty prezidenta Kaíse Saída.