CNN Prima News lidská práva

lidská práva

Výpis příspěvků ke štítku „lidská práva“

Peklo pro něžné pohlaví. Ženské věznice v Tunisku provází mučení, sebevraždy i výkaly v cele

Peklo přizpůsobené něžnému pohlaví. Tak jsou popisovány ženské věznice v Tunisku, kde se setkají pachatelky závažných zločinů, rebelky proti islámu či politicky nepohodlné aktivistky. Za mřížemi podle svědectví neziskových organizací i samotných vězenkyň často docházelo k šikaně ze strany dozorců, mučení, užívání drog či pokusům o sebevraždu. „V celách jsme s dalšími vězenkyněmi jedly jídlo, modlily se, sledovaly televizi nebo si ulevovaly v dřepících toaletách. Jednou se ale záchody ucpaly a přetekly až do cely,“ popsala jedna z žen pro web Nawaat.

Masakr v salvadorských kriminálech se vymkl kontrole. Vězni líčí otřesné metody dozorců

Mučení elektrickými výboji, bití, škrcení, týrání hlady a žízní. To jsou dnes obvyklé metody dozorců v salvadorských kriminálech, upozorňuje lidskoprávní organizace Cristosal. Dodává, že nejméně 153 vězňů zemřelo bez řádného soudu během posledního roku od chvíle, kdy režim prezidenta Nayiba Bukeleho vyhlásil nesmiřitelnou válku gangům, které dlouhodobě terorizovaly obyvatelstvo. Boj proti organizovanému zločinu v této latinskoamerické zemi se ovšem zcela vymkl kontrole, zdůrazňují obhájci lidských práv.

Popravy dětí, těhotných žen i experimenty na vězních. Šokující zpráva popisuje zvěrstva v KLDR

Severní Korea mimo poprav nepohodlných kritiků vraždí i děti či ženy v pokročilém stádiu těhotenství, na vězních provádí experimenty a postižené nutí ke krokům zamezujícím reprodukci. S těmito obviněními přišla Jižní Korea, která je s KLDR již od 50. let ve válečném stavu. Jihokorejci zveřejnili zprávu, v níž mimo jiné informují o mučících praktikách v izolované sousední zemi.

Apel na penězi zaplaveného Ronalda: Nestaň se saúdským nástrojem, mluv o lidských právech

Přesun Cristiana Ronalda do vzdálené Saúdské Arábie má mnoho odpůrců. Fanoušci i experti Portugalci spílají za to, že až příliš okatě upustil od ambicí a dal se zlákat vůní rekordního platu. Výhrady mají i lidskoprávní organizace. Bojí se, že fotbalová megastar významně pomůže vyleštit obraz absolutní monarchie, která má mnoho problémů.

Mediální magnát podporoval protesty a tvrdě kritizoval Čínu. Soud mu udělil pět let vězení

Soud v Hongkongu poslal do vězení na pět let a devět měsíců bývalého mediálního magnáta Jimmyho Laie, který patří k největším hongkongským kritikům Čínské lidové republiky. Soud ho již dříve shledal vinným z podvodu. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch se jedná o odplatu čínských úřadů za podporu prodemokratického hnutí v bývalé britské kolonii.

Při práci na fotbalovém MS v Kataru zemřel známý novinář. Někdo ho zabil, tvrdí jeho bratr

Fotbalové mistrovství světa v Kataru zasáhla nečekaná tragédie. Při pokrývání pátečního utkání Argentina–Nizozemsko během prodloužení zemřel americký sportovní novinář Grant Wahl. Podle svědka citovaného CNN zkolaboval v zóně pro novináře. Před nedávnem na sebe upozornil, když se na stadion marně pokoušel dostat v duhovém tričku na podporu LGBT menšin. Bratr zemřelého se domnívá, že mu někdo ke smrti pomohl.