Aplikace eDoklady hlásí problémy. Identita občana neustála enormní zájem uživatelů

Už od soboty si lidé mohou stáhnout státní aplikaci eDoklady

Aplikace eDoklady, která umožňuje vytvoření elektronické varianty kartičky občanského průkazu v mobilním telefonu, čelí už od pátečního večera velkému zájmu uživatelů. Kvůli náporu se objevují problémy s přihlášením, vyplývá mimo jiné i z ohlasů na sociálních sítích. Digitální a informační agentura (DIA), která má aplikaci na starosti, kolem poledne na síti X uvedla, že kvůli náporu má výpadek Identita občana, která je potřebná k přihlášení.

Zástupci DIA poděkovali za obrovský zájem o eDoklady. „Jak se ale bohužel někdy stává, ani naše systémy nejsou neomylné a váš nápor neustála Identita občana. Proto se mohou objevit problémy s registrací a přihlášením. Moc se za dočasné výpadky omlouváme a děláme vše pro to, aby aplikace fungovala bez problémů,“ uvedla agentura.

ČTĚTE TAKÉ: Uživatelé blokující reklamy mají problémy s YouTube. Není to naše chyba, tvrdí platforma

Místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) na síti X zájemce upozornil, že si lidé musí stáhnout správnou aplikaci eDoklady a neplést si ji s eObčankou, která funguje jako čtečka občanek s čipem k prokazování identity on-line a dostupná je už delší dobu. „Ač názvy mohou trochu mást, jedná se o úplně jinou aplikaci, která navíc patří pod vnitro. Na první pohled to může být trochu matoucí, ale to určitě zvládneme,“ napsal v příspěvku.

Elektronickou občanku by od nynějška, respektive podle Bartoše od pondělí, měly akceptovat ústřední orgány státní správy, tedy například ministerstva, Český telekomunikační úřad, Český statistický úřad nebo úřad pro kybernetickou bezpečnost. Dobrovolně ji budou přijímat i některé obce. Postupně se podle harmonogramu přidají další úřady a instituce.

Každý občan České republiky si může od sobotní půlnoci aplikaci stáhnout a poté si v ní občanský průkaz aktivovat přes internetový Portál občana. Aplikace lidem umožní prokazovat totožnost pomocí mobilního telefonu a efektivně spravovat své údaje bez zbytečného obcházení úřadů či vyplňování formulářů.

Software má navíc fungovat on-line i bez připojení telefonu. DIA zároveň pracuje i na možnosti stáhnout si aplikaci v zahraničí. Právě na nemožnost stažení mimo ČR si někteří uživatelé stěžovali.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pacient už nebude pošťák mezi praktikem a specialistou. Elektronická evidence bude povinná

Tagy:
aplikace mobilní telefon digitalizace Ivan Bartoš mobilní aplikace osobní doklady občanský průkaz komplikace průkaz Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky přihlášení eObčanka Digitální a informační agentura eDoklady identita občana digitální peněženka