Uvažuji o kandidatuře. Líbí se mi model lidového prezidenta, prozradila Nerudová

Přemýšlím, že budu na post prezidenty kandidovat, nyní ale směřuji energii jinam. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka, vysokoškolská pedagožka a stále ještě rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.

„V tuto chvíli o kandidatuře přemýšlím, stále jsem ale ještě rektorkou univerzity, která není v jednoduché situaci. Předávání univerzity se komplikuje a musím tomu věnovat maximální energii a čas. V momentě, kdy se tato situace vyřeší, mohu se začít zabývat jinou agendou,“ pronesla na CNN Prima NEWS Nerudová.

Ekonomka ocenila jistou polohu úřadující hlavy státu Miloše Zemana. „Je mi velmi blízký model civilního prezidenta, který myslí na všechny potřebné a na ty, na které se zapomíná – matky samoživitelky, lidi v exekucích a na venkově, kteří byli zasaženi covidem. Miloš Zeman tento model částečně naplňoval v prvním funkčním období, kdy navštívil vesnice, kam mnoho politiků nejezdilo,“ řekla Nerudová. Jejím vzorem mezi prezidenty je Rakušan Alexander Van der Bellen.

Kolem jmenování jejího nástupce Vojtěcha Adama na postu rektora Mendelovy univerzity je nyní pořádně rušno. Nerudová mu spolu s dalšími zástupci akademiků doporučila rezignaci. Expertní komise totiž našla několik pochybení v odborných článcích, na kterých se Adam jako spoluautor podílel. „O celé záležitosti jsme spolu hovořili. Situace je složitá jak pro něj, tak pro univerzitu. Doporučovala jsem mu, aby i kvůli sobě tuto situaci vyřešit tím, že rezignací,“ potvrdila Nerudová. „V pondělí zasedá akademický senát Mendelovy univerzity, kde bude další prostor k tomu, aby kolega danou situaci vysvětlil,“ dodala.

Nerudová v pořadu vítala, že vláda v současnosti reviduje státní rozpočet. „Určitě to vnímají vědci, protože rozpočtové provizorium se týká i projektových peněz. Běžný občan to úplně nepociťuje. Spíše se to týká institucí. Je správné i za cenu rozpočtového provizoria státní rozpočet revidovat. Potřebujeme deficit srazit tak, abychom na dluhovou brzdu nenarazili už v roce 2024,“ má jasno ekonomka.

Rána pro evropskou ekonomiku

Myslí si, že se ministru financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) může podařit snížil schodek o 80 miliard korun. „Domnívám se, že to reálné je. V minulých rozpočtech, které předkládala předešlá ministryně financí, vždy nějakým způsobem byly podhodnoceny příjmy. Vše nasvědčuje tomu, že ekonomika by v tomto roce měla růst,“ pravila Nerudová.

„V tuto chvíli však stále platí omezení, takže ekonomika nejede naplno. Věřím, že o úplném lockdownu není a nebude řeč. Předpokládám, že od konce března už vůbec nebudeme ekonomiku škrtit a pojede naplno. Problém přitom není jen pandemie, ale i hrozící konflikt na Ukrajině,“ dodala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:54

V evropských městech se konají shromáždění za vstup Ukrajiny do Evropské unie

19:20

Bývalý královský mariňák teď bojuje za Ukrajinu

19:09

Válka i vysoké ceny energií. Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně? Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou

18:42

Exprezident Trump se opřel do Kongresu

Živě
ON-LINE: Vojákem v libovolném věku. Putin ruší horní hranici pro vstup do ruské armády

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Západ, aby co nejdříve poslal na Ukrajinu další salvové raketomety. Také řekl, že Donbas bude opět ukrajinský. Ruský poslanec Alexej Žuravljov se ve vysílání státní televize Rossia1 obořil na německého kancléře Olafa Scholze. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.