Nově jmenovaný rektor Adam by měl rezignovat, tvrdí jeho předchůdkyně. On to odmítá

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů tuzemských vysokých škol. Mezi nimi i nového představitele Mendelovy univerzity v Brně Vojtěcha Adama. Ten čelí podezření, že v minulosti vědecky pochybil. Jeho předchůdkyně Danuše Nerudová mu proto doporučuje na post rektora rezignovat.

Adam nebyl dnes na ceremoniálu přítomen. Prezident uvedl, že je nemocný a Hrad mu pošle listinu poštou. Oznámil však, že nyní rezignovat nechce.  Vytýkaná pochybení nepokládá za tak zásadní, aby vyžadovala rezolutní a nevratný krok.

Přímo k rezignaci ho dokonce vyzvala jeho předchůdkyně Danuše Nerudová. „Dobré jméno Mendelovy univerzity, na kterém jsem s kolegy čtyři roky usilovně pracovala, je nyní v sázce. Osobně jsem doporučila panu profesoru Adamovi, aby zvážil rezignaci. Ve jménu dobré pověsti naší školy i jeho vlastní,“ napsala Nerudová na sociálních sítích.

Ta dále dodává, že podle svých slov udělala vše pro to, aby obvinění Adama byla řádně prošetřena. Kromě Nerudové nového rektora k rezignaci vyzval i předseda spolku Učená společnost ČR Pavel Jungwirth.

Znepokojení vyjádřila i Česká konference rektorů

Komise, jejíž vznik Nerudová iniciovala, uvedla, že u Adamovy práce nesou stopy „hrubé nedbalosti při kontrole kvality“, ale také „jasné známky manipulace s daty“. Zprávu komise vzal v pondělí na vědomí akademický senát univerzity a vyzval k nápravě pochybení. Adam se za zjištěná pochybení omluvil. „Přesto za podstatné považuji, že u žádného z článků neměly vytýkané chyby signifikantní dopady do hlavních závěrů našich prací,“ řekl v úterý chemik Adam.

Vážné znepokojení nad závěry komise ve středu ve svém prohlášení, které rozeslala médiím, vyjádřila i Česká konference rektorů. Její předsednictvo se distancuje od jakéhokoli porušování etických zásad na půdě vysokých škol a uvedlo, že dodržování obecných zásad a principů akademické integrity a etiky ve vědě, výzkumu a s tím spojené publikační činnosti považuje za jednu ze základních hodnot seriózní vědecké práce. Adam by měl všechna zjištění vysvětlit, protože jeho chování vrhá špatné světlo na vnímání úrovně vědecké a výzkumné práce v ČR a ohrožuje reputaci české vědy v zahraničí.

Právě v reakci na vyjádření rektorské konference Nerudová požádala akademický senát, aby se v pondělí znovu sešel, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána. Jednání bude veřejné.

Žena poprvé v čele Univerzity Karlovy

Hlava státu ve středu na Pražském hradě kromě Adama a dalších jmenoval rektorkou také Milenu Králíčkovou. Ta coby první žena v historii povede Univerzitu Karlovu.

Nové rektory si zvolily akademické senáty škol, v prosinci je také odsouhlasila vláda. Většinou se funkcí ujmou nové osobnosti, u čtyř vysokých škol ale rektor ve své funkci zůstává. Pokračovat tak nadále bude dosavadní šéf České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička. Akademici Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) si zvolili opět Vojtěcha Petráčka. Staronového rektora budou mít také na Technické univerzitě Liberec (TUL), kterou vede Miroslav Brzezina. Rektorem Veterinární univerzity Brno (VU) zůstane Alois Nečas.

Na dalších vysokých školách se budou rektoři střídat. Na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) vystřídá Tomáše Vaňka Maria Topolčanská a na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně Petra Oslzlého Petr Michálek. Rektorem Univerzity Pardubice (UPCE) se stal místo Jiřího Málka Libor Čapek.

Na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) vyhrál rektorské volby Ladislav Janíček, který nastoupí po Petru Štěpánkovi. Mění se i rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE), kde se funkce po Haně Machkové od 1. dubna ujme Petr Dvořák.

Zeman se na Pražský hrad dnešní ceremonií vrátil poprvé po asi pěti měsících. Poslední veřejná aktivita prezidenta, o které jeho kancelář informovala, se na Hradě uskutečnila na konci loňského srpna. V polovině září byl Zeman poprvé hospitalizován, do nemocnice se opět vrátil 10. října. Od propuštění pobývá v Lánech, kde o něj pečují zdravotní sestry.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?
Sledujte v TV

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:11

Hřbitov v ruském Uljanovsku

06:50

Ukrajina: Severodoněck je stále pod naší kontrolou

06:37

Litevci se složili na dron pro Ukrajinu. Pět milionu eur vybrali za pár dní

06:28

Kyjev se vrátil k běžnému životu

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Živě
ON-LINE: V ukrajinské vsi Demydiv jsou zaplavené desítky domů. Na Donbasu pokračují boje

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Asi padesát domů v ukrajinské vesnici Demydiv, kterou zaplavila voda ze zničené přehrady, je stále částečně zatopených. Hráz na řece Irpiň v únoru vyhodila do povětří ukrajinská armáda. Okupanti se prý snaží upevnit moc na východě. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Poplach v Nepálu. Z radarů zmizelo letadlo s desítkami lidí na palubě, probíhá pátrání

V nepálských horách v neděli krátce po startu zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě. Stroj mířil z města Pokhara, které leží téměř 200 kilometrů severozápadně od hlavního města Káthmándú a které je vyhledávanou turistickou destinací, na sever do Jomsomu. S odvoláním na zástupce firmy a vlády o tom informují tiskové agentury. Úřady zahájily pátrací akci.

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané

Dobře rozjeté semifinále se proměnilo v zápas z kategorie „rychle zapomenout“. A přesně to je teď třeba. Národní tým čeká po prohře s Kanadou 1:6 už v neděli klání o bronz s jejím zámořským sousedem – s USA. Olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr přidal pro CNN Prima NEWS svůj pohled na nášup od Kanady a nadcházející duel, který může české reprezentaci přinést první medaili ze světového šampionátu od roku 2012.

Kaňka na finále Ligy mistrů: Policie pozatýkala řady fanoušků, stovky lidí utrpěly zranění

Francouzská policie zadržela při finále fotbalové Ligy mistrů v Paříži 68 lidí. Podle předběžné bilance utrpělo 238 fanoušků lehká zranění. Kolik případů souviselo s problémy před zápasem mezi Liverpoolem a Realem Madrid, kdy se řada fanoušků nemohla dostat na stadion v Saint-Denis a vznikl chaos, policie neuvedla. Anglický klub žádá, aby se události ze sobotního večera vyšetřily. Utkání, které vyhrál Real 1:0 a získal čtrnáctý triumf v Lize mistrů, začalo kvůli potížím u Stade de France s více než půlhodinovým zpožděním.

Domácí zpravodajství