Obědy ve školních jídelnách zdražují. Kolik korun si rodiče připlatí za jednu porci?

Drahé obědy

Nadcházející školní rok se rodičům prodraží nejen kvůli vyšším nákladům na kroužky a výbavu pro děti, ale také kvůli obědům. Od září se zdražuje v průměru od dvou do šesti korun za porci. Příčinou jsou stále rostoucí ceny surovin. Jídelny přitom neví, zda částky za školní obědy v průběhu roku ještě nevzrostou.

Kvůli stoupajícím cenám základních potravin musely obědy zdražit všechny základní školy v Jihlavě. Na základní škole Kollárova kuchařky v pátek připravily tisíc porcí moravského vrabce s bramborovým knedlíkem a kysaným zelím. „Rozhodně šly nahoru ceny tuků. U těchto potravin byl rozdíl nejmarkantnější,“ řekla vedoucí jídelny Helena Sidimáková. Podle ředitele Tomáše Zemana vedení školy vědělo již v červnu, že obědy budou dražší. Nutnou změnu však nechávali až na začátek nového školního roku.

Porce, kterou kuchařky na jihlavské základní škole podávaly dětem, je nově dražší o čtyři koruny. „Víme o tom. Co se dá dělat, všechno se zdražuje,“ okomentoval změnu rodič. „Vzhledem k tomu, že se zdražuje všechno kolem, v rodinném rozpočtu se to určitě projeví,“ řekl ke zvýšeným cenám další z rodičů.

Ceny se ale na jednotlivých školách liší. „Když se podívám do tabulky, nejdražší jídlo v Jihlavě pro žáka na základní škole na druhém stupni je 37 korun a nejlevnější je 29 korun,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk. Průměrně pak rodiče za školní oběd zaplatí 31 korun.

Tagy: