reklama

Obětavé společnice i dobří matematici: Čím „hospodářská zvířata“ předčí domácí mazlíčky?

O prasatech už řada lidí ví, že jsou nejen inteligentní, ale také čistotná.

Dokážou víc než náš pes či kočka. Přesto je vnímáme jako „něco míň“ a jejich jména používáme jako nadávky. Řeč je o tzv. hospodářských zvířatech. Prasata, krávy, ovce, kozy nebo slepice jsou s námi, lidmi, už tisíce let. Přesto jim nevěnujeme ani zlomek pozornosti, jako našim domácím mazlíčkům. Co bychom o nich měli vědět?

reklama

Vysoce inteligentní bytosti s rozvinutou společenskou strukturou, skvělou pamětí a velkou láskou k hudbě. Uhádnete, které zvíře jsme právě popsali? Napovíme - v rámci stáda vytváří menší skupinky spřízněných duší. Často mají i vlastního nejlepšího kamaráda či kamarádku, se kterými tráví nejvíce času. Už víte? Pokud jste hádali krávy, hádali jste správně. Tato citlivá stvoření s výtečnou pamětí jsou také mimo jiné skvělými mámami – pokud jim k tomu dáme příležitost.

Nejsou ale jediné, kdo se může pyšnit vlastnostmi, které bychom u nich nehledali. Věděli jste, že ovce jsou skvělé navigátorky a vynikají v plánování? Krom toho poznají různé tváře a reagují na výrazy v obličeji. Jsou milujícími matkami (jako drtivá většina živočišných druhů) a v případě, že přijdou o své mládě, prožívají hluboký smutek.

Ovce si s sebou nesou řadu stigmat, která jim lidé přisoudili. Přitom i ony dokážou překvapit.
Ovce si s sebou nesou řadu stigmat, která jim lidé přisoudili. Přitom i ony dokážou překvapit.

Pokud vás tyto informace překvapily, u dalšího zvířete tomu bude nejinak. Asi byste do slepice neřekli, že zvládne sčítání a odčítání a ke každému kuřeti přistupuje individuálně, že? Slepice je totiž dalším hanlivým označením hloupé ženy. To ale těmto ptákům křivdí. Krom uvedených faktů totiž dokážou navíc vnímat časová rozmezí, plánovat a předvídat události.

Pozadu nezůstávají ani prasata. Nejen, že zvládnou jednoduchou počítačovou hru nebo zrcadlový test, jsou také velice vychytralá, pokud jde o to, jak přelstít protivníka. Zároveň jsou velice vnímavá a citlivá – po ztrátě blízkého přítele nebo člověka mohou truchlit i několik měsíců. Díky svému skvělému čichu dokážou také najít potravu nebo cestu domů i na dlouhé vzdálenosti.

Druhů zvířat, kterým říkáme hospodářská, je však mnohem víc. Mnoho z nich tráví svůj život v halách či klecích a i přes vysokou úroveň vnímání se jim nedostane lepšího zacházení, než neživé věci. I to připomíná Světový den hospodářských zvířat, který připadá na 2. října. Je věnovaný památce všem, kteří se narodili, žili a zemřeli bez toho, aniž by je kdokoliv vnímal jako tvory s právem na důstojný život.

Velké, přesto něžné a citlivé. Takové jsou krávy.
Velké, přesto něžné a citlivé. Takové jsou krávy.
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko je už půlku ledna na čtvrtém stupni PES, vláda ale projedná zpřísnění opatření

Česko je už půlku ledna na čtvrtém stupni PES, vláda ale projedná zpřísnění opatření

Už 15 dnů se Česko drží fakticky na čtvrtém z pěti stupňů protiepidemického systému PES. Vláda bude přesto ve čtvrtek odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru. Ve středu se nemoc prokázala u 8 452 lidí, nových případů je asi o 240 víc než před týdnem. Dosud nakažených v mezitýdenním srovnání ubylo. Index je třetí den po sobě na 68 bodech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Babišův poradce: Stres kolem nedostatku vakcíny? Až dorazí, může to být třikrát horší
Češi budou bez soli a ořechů, mléko zdraží o pětinu. Takové mohou být důsledky kvót
Rozklad státní správy, politická korupce. Česko se zhoršuje, varuje Transparency
Nebudu politiky odposlouchávat, slibuje expolicista Šlachta, šéf nového hnutí Přísaha
reklama
reklama
Novotný zaútočil na Klause ml. kvůli rouškám: To, co předvádí váš otec, je zločin

360°

Domácí zpravodajství

Středočeské nemocnice ruší rezervace na očkování. Není dost vakcíny, říká hejtmanka
Další články
reklama
reklama