reklama

Obětavé společnice i dobří matematici: Čím „hospodářská zvířata“ předčí domácí mazlíčky?

O prasatech už řada lidí ví, že jsou nejen inteligentní, ale také čistotná.
Foto:

Dokážou víc než náš pes či kočka. Přesto je vnímáme jako „něco míň“ a jejich jména používáme jako nadávky. Řeč je o tzv. hospodářských zvířatech. Prasata, krávy, ovce, kozy nebo slepice jsou s námi, lidmi, už tisíce let. Přesto jim nevěnujeme ani zlomek pozornosti, jako našim domácím mazlíčkům. Co bychom o nich měli vědět?

reklama

Vysoce inteligentní bytosti s rozvinutou společenskou strukturou, skvělou pamětí a velkou láskou k hudbě. Uhádnete, které zvíře jsme právě popsali? Napovíme - v rámci stáda vytváří menší skupinky spřízněných duší. Často mají i vlastního nejlepšího kamaráda či kamarádku, se kterými tráví nejvíce času. Už víte? Pokud jste hádali krávy, hádali jste správně. Tato citlivá stvoření s výtečnou pamětí jsou také mimo jiné skvělými mámami – pokud jim k tomu dáme příležitost.

Nejsou ale jediné, kdo se může pyšnit vlastnostmi, které bychom u nich nehledali. Věděli jste, že ovce jsou skvělé navigátorky a vynikají v plánování? Krom toho poznají různé tváře a reagují na výrazy v obličeji. Jsou milujícími matkami (jako drtivá většina živočišných druhů) a v případě, že přijdou o své mládě, prožívají hluboký smutek.

Pokud vás tyto informace překvapily, u dalšího zvířete tomu bude nejinak. Asi byste do slepice neřekli, že zvládne sčítání a odčítání a ke každému kuřeti přistupuje individuálně, že? Slepice je totiž dalším hanlivým označením hloupé ženy. To ale těmto ptákům křivdí. Krom uvedených faktů totiž dokážou navíc vnímat časová rozmezí, plánovat a předvídat události.

Pozadu nezůstávají ani prasata. Nejen, že zvládnou jednoduchou počítačovou hru nebo zrcadlový test, jsou také velice vychytralá, pokud jde o to, jak přelstít protivníka. Zároveň jsou velice vnímavá a citlivá – po ztrátě blízkého přítele nebo člověka mohou truchlit i několik měsíců. Díky svému skvělému čichu dokážou také najít potravu nebo cestu domů i na dlouhé vzdálenosti.

Druhů zvířat, kterým říkáme hospodářská, je však mnohem víc. Mnoho z nich tráví svůj život v halách či klecích a i přes vysokou úroveň vnímání se jim nedostane lepšího zacházení, než neživé věci. I to připomíná Světový den hospodářských zvířat, který připadá na 2. října. Je věnovaný památce všem, kteří se narodili, žili a zemřeli bez toho, aniž by je kdokoliv vnímal jako tvory s právem na důstojný život.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
Nebýt Schumachera v Mercedesu, neměl by teď Hamilton tolik vítězství, myslí si Enge
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama