reklama

Obětem střelby v ostravské nemocnici postavili památník. Odhalí jej za tři týdny

Před ostravskou fakultní nemocnicí už stojí památník obětem loňské střelby. Oficiálně jej odhalí 10. prosince, tedy přesně v den, kdy Ctirad V. v čekárně traumatologie zastřelil sedm lidí a další dva zranil.

reklama

Smutek i podstatu neštěstí se snažil ostravský sochař Lukáš Dvorský vetknout do plastiky z patinovaného bronzu. „Umělecky ztvárnit tuto tragédii nebyl lehký úkol,“ svěřil se Dvorský, jehož plastika bude odhalena za necelé tři týdny.

Už v úterý k přišla k památníku žena, která byla spolu se všemi oběťmi v čekárně ve chvíli, kdy do místnosti vešel střelec. Vlastním tělem se tehdy snažila ochránit svou dceru.

Památník stál necelé dva miliony

„Dcerka mi říkala, že sem musíme zajít a zapálit svíčku, protože musíme vzpomenout na lidi, kteří už tu s námi nejsou. Bavily jsme se, jak hrozné to musí být pro jejich rodiny. Myslím, že se nikdo nedovede vžít do jejich kůže,“ uvedla svědkyně.

Ženě až pár dní po incidentu naplno došlo, jak velké štěstí měla, že i s dcerou přežila. „Když jsem otevřela oči a uviděla jeho siluetu, ani jsem nevěděla, o co se jedná,“ dodala. Střelci se totiž zasekla zbraň, několikrát vystřelil naprázdno a pak spáchal v nedaleké vesnici Děhylov sebevraždu.

Památník za necelé dva miliony korun zaplatilo rovným dílem město Ostrava, Moravskoslezský kraj a nemocnice. Ta nyní zvažuje, jak přesně bude kvůli protikoronavirovým opatřením jeho pietní odhalení vypadat.

K tématu

Tagy: památník Ostrava Moravskoslezský kraj Fakultní nemocnice Ostrava oběti střelby

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama