reklama

Obětem střelby v ostravské nemocnici postavili památník. Odhalí jej za tři týdny

Před ostravskou fakultní nemocnicí už stojí památník obětem loňské střelby. Oficiálně jej odhalí 10. prosince, tedy přesně v den, kdy Ctirad V. v čekárně traumatologie zastřelil sedm lidí a další dva zranil.

reklama

Smutek i podstatu neštěstí se snažil ostravský sochař Lukáš Dvorský vetknout do plastiky z patinovaného bronzu. „Umělecky ztvárnit tuto tragédii nebyl lehký úkol,“ svěřil se Dvorský, jehož plastika bude odhalena za necelé tři týdny.

Už v úterý k přišla k památníku žena, která byla spolu se všemi oběťmi v čekárně ve chvíli, kdy do místnosti vešel střelec. Vlastním tělem se tehdy snažila ochránit svou dceru.

Památník stál necelé dva miliony

„Dcerka mi říkala, že sem musíme zajít a zapálit svíčku, protože musíme vzpomenout na lidi, kteří už tu s námi nejsou. Bavily jsme se, jak hrozné to musí být pro jejich rodiny. Myslím, že se nikdo nedovede vžít do jejich kůže,“ uvedla svědkyně.

Ženě až pár dní po incidentu naplno došlo, jak velké štěstí měla, že i s dcerou přežila. „Když jsem otevřela oči a uviděla jeho siluetu, ani jsem nevěděla, o co se jedná,“ dodala. Střelci se totiž zasekla zbraň, několikrát vystřelil naprázdno a pak spáchal v nedaleké vesnici Děhylov sebevraždu.

Památník za necelé dva miliony korun zaplatilo rovným dílem město Ostrava, Moravskoslezský kraj a nemocnice. Ta nyní zvažuje, jak přesně bude kvůli protikoronavirovým opatřením jeho pietní odhalení vypadat.

Tagy:
památník Ostrava Moravskoslezský kraj Fakultní nemocnice Ostrava oběti střelby

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?

Jsem připraven hlasovat pro dočasné odebrání pravomocí prezidenta, v dané situaci není jiné řešení. To říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan. Kdy by se tak mělo stát? Jak pokračují povolební vyjednávání a neobává se roztříštění koalice, na kterou před volbami vsadil? A jak zkrotit další koronavirovou vlnu, která se na Česko žene? Sledujte pořad K věci na CNN Prima NEWS od 12:30.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

reklama

Domácí zpravodajství

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama