reklama

Obětem střelby v ostravské nemocnici postavili památník. Odhalí jej za tři týdny

Před ostravskou fakultní nemocnicí už stojí památník obětem loňské střelby. Oficiálně jej odhalí 10. prosince, tedy přesně v den, kdy Ctirad V. v čekárně traumatologie zastřelil sedm lidí a další dva zranil.

reklama

Smutek i podstatu neštěstí se snažil ostravský sochař Lukáš Dvorský vetknout do plastiky z patinovaného bronzu. „Umělecky ztvárnit tuto tragédii nebyl lehký úkol,“ svěřil se Dvorský, jehož plastika bude odhalena za necelé tři týdny.

Už v úterý k přišla k památníku žena, která byla spolu se všemi oběťmi v čekárně ve chvíli, kdy do místnosti vešel střelec. Vlastním tělem se tehdy snažila ochránit svou dceru.

Památník stál necelé dva miliony

„Dcerka mi říkala, že sem musíme zajít a zapálit svíčku, protože musíme vzpomenout na lidi, kteří už tu s námi nejsou. Bavily jsme se, jak hrozné to musí být pro jejich rodiny. Myslím, že se nikdo nedovede vžít do jejich kůže,“ uvedla svědkyně.

Ženě až pár dní po incidentu naplno došlo, jak velké štěstí měla, že i s dcerou přežila. „Když jsem otevřela oči a uviděla jeho siluetu, ani jsem nevěděla, o co se jedná,“ dodala. Střelci se totiž zasekla zbraň, několikrát vystřelil naprázdno a pak spáchal v nedaleké vesnici Děhylov sebevraždu.

Památník za necelé dva miliony korun zaplatilo rovným dílem město Ostrava, Moravskoslezský kraj a nemocnice. Ta nyní zvažuje, jak přesně bude kvůli protikoronavirovým opatřením jeho pietní odhalení vypadat.

Tagy:
památník Ostrava Moravskoslezský kraj Fakultní nemocnice Ostrava oběti střelby
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

První den olympiády: Kdo z Čechů postupuje dál a kdo se s Tokiem loučí?

První den soutěží na olympijských hrách v Tokiu dopadl dobře pro české tenistky. Barbora Krejčíková a Markéta Vondroušová se mohou těšit na druhé kolo. První zápas pingpongového turnaje zvládl Lubomír Jančařík, na veslařské regatě slavily postup tři ze čtyř českých posádek. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, třebaže nakonec nedosáhl na medaili.

Kokain maskovaný jako dort. Za speciální zákusek hrozí páru 20 let vězení

Díky oznámení od anonyma agenti z Úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) v americkém státě Maine zadrželi muže a ženu, kteří ve voze převáželi čtyři kila kokainu a hotovost, pravděpodobně z nelegální činnosti. Část kokainu však byla neobvykle zabalená. Zhruba kilový blok byl upraven tak, aby vypadal jako dort. Páru nyní hrozí až 20letý pobyt za mřížemi.

Proti zdravotnické diktatuře. Ve Francii protestovalo 160 tisíc lidí, zasahovala policie

Ve městech napříč Francií se v sobotu konaly desítky demonstrací proti opatřením zaváděným v boji proti koronaviru v situaci, kdy nových infekcí každým dnem přibývá. Zapojilo se do nich přes 160 000 lidí, z toho 11 000 v Paříži, uvedlo ministerstvo vnitra. Původně se odhadovala celková účast kolem 110 000 osob. V metropoli a v Lyonu se demonstranti střetli s policií, která použila slzný plyn, uvedla televizní stanice BFM.

Být lesbickou černoškou, nestalo by se to. Propuštění muži vyhráli spor o diskriminaci

Neobvyklý případ diskriminace na základě pohlaví řešil anglický soud. Pracovníci reklamní agentury J. Walter Thompson (JWT), Chas Bayfield a Dave Jenner byli spolu s dalšími třemi kolegy propuštěni, protože jsou muži. Kreativní ředitelka společnosti Jo Wallaceová totiž slíbila, že vymaže zakořeněnou pověst agentury, která je plná „bílých, britských, heterosexuálních mužů“. Následný spor s firmou u soudu dva propuštění zaměstnanci vyhráli.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama