Obrovské zadostiučinění pro Adamczykovou. S knírkem si suverénně dojela pro zlato z MS

Eva Adamczyková, dříve Samková, dokonala fantastický návrat. Na šampionátu v Gruzii si suverénně dojela pro druhé zlato z mistrovství světa v kariéře. Stalo se tak pouhý rok a čtvrt poté, co si zlomila obě nohy v oblasti kotníku a s těžkým srdcem musela odřeknout účast na loňské olympiádě v Pekingu.

Psal se 11. prosinec 2021 a snowboardcrossařská elita byla zrovna v rakouském Montafonu. Při dojezdu týmového závodu si Samková zlomila obě nohy v kotníku. V té době zbývaly do olympijských her v Pekingu ani ne dva měsíce. S lékaři se pokoušela o zázrak, ale nakonec vyhodnotila, že nemá cenu takzvaně tlačit na pilu a riskovat zbytek kariéry.

K TÉMATU: Detaily svatby Samkové a Adamczyka: Tatínek se svatby nedožil, kdo Evu vedl k oltáři?

Peking tedy odřekla a napsala po několika osobních tragédiích, kdy přišla o oba rodiče, i jednu sportovní.

O rok a čtvrt později nejdokonalejším možným způsobem už jako Eva Adamczyková dokonala comeback a dočkala se zlaté kompenzace za fyzickou i psychickou bolest.

Adamczyková ještě zlato nemá

Ve Světovém poháru sice byla v této sezoně nejlépe čtvrtá, ale na MS dominovala. „Musela jsem vyhrát, protože jsem změnila příjmení a Eva Adamczyková ještě zlato nemá,“ žertovala při televizním rozhovoru v cíli. „Snažila jsem se užít si to a jet co nejrychleji. Dávala jsem do toho všechno, protože je to vyrovnanější než před čtyřmi lety. Jsem maximálně šťastná,“ dodala.

Olympijská vítězka z roku 2014 na světovém šampionátu v gruzínském středisku Bakuriani v boji o medaile použila osvědčenou strategii, kdy v první zatáčce získala rychlost a vzápětí se dostala do čela. Vypracovala si výrazný náskok před trojicí soupeřek. Dvacetiletá Australanka Jossie Baffová ji pak sice stíhala, ale nedohonila. Bronz získala pětinásobná mistryně světa a úřadující olympijská šampionka Lindsey Jacobellisová z USA.

Pro Adamczykovou je středeční zlato třetí medailí ze světového šampionátu. Vedle dvou titulů má ještě předloňský bronz ze švédského Idre.

Snowboardcrossaři měli původně absolvovat ve čtvrtek kvalifikaci a v pátek závod, kvůli nepříznivé předpovědi počasí ale pořadatelé přesunuli celý program na středu.

Další čeští reprezentanti Vendula Hopjáková, Radek Houser a Jan Kubičík neuspěli v úvodním kole. Jakub Žerava a Kryštof Choura skončili v osmifinále, kde dojeli shodně čtvrtí.

Už v předkole překvapivě vypadli oba obhájci titulu, Britka Charlotte Bankesová a Španěl Lucas Eguibar. Na trůnu je vystřídali Adamczyková a Rakušan Jakob Dusek, jenž na cílové čáře díky předkopnutí prkna porazil Němce Martina Nörla.

Tagy:
zranění snowboard snowboardcross sport zlato Eva Adamczyková Eva Samková Mistrovství světa ve freestyle lyžování a snowboardingu 2023