Obvinění Pospíšila jsou vážná, snaha hodit vše na Hřiba je alibismus ODS, říká Michálek

K věci (629)

Obvinění na adresu Jiřího Pospíšila (TOP 09) jsou sice vážná, ale jejich důvěryhodnost se musí ještě prověřit. Těmito slovy komentoval předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek aktuální obvinění pražského politika z toho, že byl spjatý s organizovanou zločineckou skupinou, která se snažila vyvádět peníze z dopravního podniku.

Zpravodajský web Seznam Zprávy v pondělí přišel s výpovědí jednoho z obviněných v kauze Dozimetr, podnikatele Pavla Dovhomilji, podle kterého byl Pospíšil do nelegální činnosti zapleten.

Podle Michálka je toto obvinění velmi vážné, je ale k němu nutné přistupovat jako ke sdělení trestně stíhaného člověka. „Ne každý výrok, který pronese člen organizované zločinecké skupiny, je věrohodný,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Sám prý není kompetentní k tomu, aby slova Dovhomilji hodnotil, pirátští zastupitelé nicméně požadují Pospíšilovu rezignaci na všechny magistrátní funkce.

Praha jako revír, Hřib jako hajný

Terčem kritiky je i primátor Zdeněk Hřib. Zástupci ODS a ANO ho již den po zahájení policejní akce Dozimetr vyzvali k rezignaci. Podle Michálka jde však o „typické alibistické chování pražské ODS a pražského ANO, kteří se na jediného člověka, jež se na ničem nepodílel, snaží hodit všechno“. Poslanec za Piráty dodal, že právě tyto dvě strany dostávaly peníze od lidí napojených na obviněného Michala Redla.

„To máte jako hajný. Ten zodpovídá za to, že když se v lese objeví pytlák, tak ho dopadne, a že se v tom lese pytlačit nebude. V tento okamžik se podařilo ty pytláky dopadnout a to je samo o sobě úspěch, za který bychom měli být v Praze vděční,“ řekl Michálek na otázku, zda by Hřib neměl z celé kauzy vyvést i osobní zodpovědnost.

Michálek se o nezávislost policie nebojí

Pod palbou požadavků na rezignaci není jen pirátský primátor, ale i předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Ten je podle opozice v očividném střetu zájmů zejména kvůli tomu, že členové či bývalí členové jeho strany jsou policií vyšetřováni. „Nepochybuji, že pan Rakušan má obrovský zájem na důsledném prošetření kauzy,“ rozporoval Michálek obavy. „Problém zde nevidím,“ uzavřel s tím, že se o nějakých dalších vládních rošádách neuvažuje.

Na podnět opozice by se měla 7. července konat mimořádná schůze, její program ale Sněmovna pravděpodobně neschválí. Michálek celou záležitost komentoval slovy, že opozice bude mít prostor pro vystoupení poslanců s přednostními právy, ale že poté bude potřeba věnovat se věcem, které má Sněmovna naplánované.

Neshody v koalici kvůli dozorčí radě ČEZ

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítl už druhého pirátského kandidáta do dozorčí rady ČEZ. Nejprve vetoval nominaci senátora Lukáše Wagenknechta, sítem poté neprošel ani bývalý analytik Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny.

„Aktuálně dochází k porušení koaličních dohod, které spočívaly v tom, že za každý subjekt koalice má být jeden člověk v dozorčí radě ČEZ tak, aby se nestal samoděržavím jedné politické strany,“ řekl za Piráty Michálek.

„Budeme žádat, aby bylo naše právo nominovat jednoho člověka do dozorčí rady ČEZ dodrženo. Pokud se tak nestane, bude to velmi vážná věc, se kterou budeme muset konfrontovat pana ministra a pana premiéra,“ uzavřel Michálek s tím, že ale už má od Stanjury přislíbenou akceptaci třetího nominanta pirátské strany.

Tagy:
ČEZ Zdeněk Hřib opozice ODS rezignace SPD Jakub Michálek ANO 2011 Jiří Pospíšil Praha Dopravní podnik hl. m. Prahy Poslanecký klub České pirátské strany kauza Dozimetr