Dozimetr se šíří jako mor: Hřib žádá hlavu Pospíšila, ten toxické kontakty s Redlem odmítá

V případě kauzy Dozimetr týkající se podezření z korupce v pražském dopravním podniku se objevují další svědectví. Pavel Dovhomilja – jeden z obviněných – řekl webu Seznam Zprávy, že za vznikem celé zločinecké skupiny měl společně s bývalým radním Petrem Hlubučkem (dříve STAN) stát také zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), jenž prý komunikoval i s podnikatelem Michalem Redlem. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v reakci na to požaduje Pospíšilovu okamžitou rezignaci. Někdejší šéf TOP 09 a europoslanec popírá, že by se svědectví Dovhomilji zakládala na pravdě.

„Vyzval jsem Jiřího Pospíšila k okamžité rezignaci na všechny funkce na pražském magistrátu. Důvodem jsou informace z médií o jeho stycích a společných dovolených s hlavou skupiny z kauzy Dozimetr Michalem Redlem. To jsou šokující a nepřijatelná zjištění. Je nezbytné vyvodit odpovědnost,“ napsal Hřib ve středu dopoledne na Twitter.

Učinil tak poté, co se v médiích objevily zprávy o údajných vazbách Jiřího Pospíšila na Petra Hlubučka i Michala Redla. Obviněný podnikatel Pavel Dovhomilja ve své výpovědi pro web Seznam Zprávy v souvislosti s kauzou několikrát zmínil Pospíšilovo jméno.

Dovhomilja tvrdí, že tehdejší Pospíšilův spolupracovník Jiří Fremr za TOP 09 a Michal Redl za STAN uzavřeli dohodu, jak si rozdělit vliv v městských firmách. Fremr měl jednat s vědomím Pospíšila. „Ta dohoda vznikla po volbách 2018. V dopravním podniku byli všichni, ale třeba Pražská plynárenská připadla TOP 09 a Michal Redl to respektoval,“ popsal obviněný.

Pospíšil u zrodu skupiny?

Dovhomilja přiznal, že Pospíšila nikdy neviděl a ani s ním nemluvil. „Fremr ale vystupoval jeho (Pospíšilovým) jménem. Byl to jeho jakýsi delegát,“ řekl. Podle něj Pospíšil společně s Petrem Hlubučkem za asistence Fremra a Redla stáli u samotného zrodu zločinecké skupiny.

Další osoba Seznam Zprávám řekla, že v roce 2018 se v restauraci na Praze 1 uskutečnila schůzka, kterou uspořádal Jiří Fremr. Byl na ní prý Jiří Pospíšil a připojil se i Michal Redl. Dovhomilja zmínil podobnou schůzku, k níž mělo dojít v Itálii, nebo ve Španělsku. Pospíšil taková nařčení odmítá.

„Pana Dovhomilju neznám, nikdy jsem ho neviděl a nepřijde mi vhodné komentovat výpověď člověka, který je v případu obviněný. Osobně budu chtít co nejdřív vypovídat u policie jako svědek. V této věci oficiálně požádám NCOZ, abych mohl na slova Dovhomilji reagovat a vyvrátit je,“ uvedl na Twitteru.

Zároveň varoval před předčasnými soudy. „I jako bývalému ministru spravedlnosti, který se podílel na očistě justice, mi nezbývá než zopakovat, že bychom měli policii a státní zástupce nechat konat. A do vyšetřování by nemělo být zasahováno. Ani politiky, ani novináři,“ dodal.

Na dotaz, zda již nyní po Pospíšilovi požadovat rezignaci není příliš unáhlené, Hřib odpověděl následovně: „Z dostupného článku vyplývá, že zmíněné vazby jsou potvrzeny z více zdrojů.“ Již před týdnem Pospíšil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS přiznal, že se s Redlem jednou setkal.

„Viděl jsem ho (Redla) před několika lety jednou na jednání se STANem. Přišel se zástupci Starostů, je to tak pět let. To bylo v době, kdy jsem vůbec nebyl v zastupitelstvu. V mém telefonu není jeho jméno, nekomunikuju s ním, nepotkávám se s ním. Za čtyři roky, co jsem zastupitel, jsem ho ani jednou nikde neviděl,“ uvedl Pospíšil.

Ve středu odpoledne pak reagoval na Hřibovu výzvu: „Přijde mi absurdní, že mě k rezignaci vyzývá primátor, kterého chtěli před dvěma dny odvolat za to, že prostřednictvím pirátských IT zakázek na magistrátu a městských firmách spolupracoval právě s obviněným Dovhomiljou. Tedy s tím člověkem, který o mně nyní šíři lži.“

A jak se k celé věci staví TOP 09? Podle strany bude muset Pospíšil vyvodit politickou odpovědnost v případě, pokud by například vyšly najevo jeho přímé kontakty s obviněnými, tedy podobně, jako to proběhlo u Fremra. Redakce CNN Prima NEWS oslovila kvůli vyjádření Pospíšila i šéfku TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou. Ani jeden z politiků však nereagoval.

Tagy:
politika Zdeněk Hřib STAN TOP 09 Piráti Jiří Pospíšil Petr Hlubuček Praha Jiří Fremr Michal Redl kauza Dozimetr Pavel Dovhomilja

Hlavní zprávy

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor
Ukrajina

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:20

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

00:01

Ukrajinci ohlásili nalezení další ruské mučírny

23:22

Podle Šojgua vstoupilo do ruských ozbrojených sil už 200 tisíc mobilizovaných

23:14

Prezident Ukrajiny Zelenskyj pozval Ústavní radu Francie, aby se připojila k jednání o zřízení Zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Problém s inflací zdaleka není za námi, obává se Rusnok. Kdy zdražování zpomalí?

Českou republiku nadále trápí vysoká inflace. Tempo růstu cen sice už zpomalilo, podle České národní banky (ČNB) se ale inflace i po většinu příštího roku bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok i v souvislosti s touto prognózou ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že evropský problém se zdražováním ještě zdaleka nebyl zažehnán.

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Živě
ON-LINE: Od vyhlášení mobilizace vstoupilo do ruské armády na 200 tisíc lidí, řekl Šojgu

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS. Sergej Šojgu uvedl, že od částečné mobilizace vstoupilo do armády na 200 tisíc lidí.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

NATO varovala členské státy, že z ruské základny vyplula nová obří ponorka Belgorod, která je schopná nést jaderné zbraně. Podle deníku The Times se dal v Rusku do pohybu i podobně nebezpečný vlak. Kreml obzvlášť v poslední době hovoří o nasazení jaderných zbraní na Ukrajině poměrně pravidelně. Západ v reakci na to již varoval Moskvu před fatálními důsledky takového kroku.

Domácí zpravodajství

V Hradci Králové vzniká pětikoalice bez ANO. Primátorkou má být Pavlína Springerová

Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli v úterý novinářům po jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.