Ochrana dětí: Rodiče šijí lékařům roušky, ordinace šachují s prohlídkami

Když jdete s dítětem k lékaři, očekáváte, že v ordinaci bude dodržena ochrana proti COVID-19 na té nejvyšší možné úrovni. Jenže dětští lékaři ani po měsíci nemají sami dost ochranných pomůcek. Jeden respirátor na den, nedostačující množství dezinfekce, rukavice zatím nedorazily, ochranné pláště, brýle, štíty v nedohlednu – taková je realita ve velké většině ambulancí .

Už je to měsíc, co Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR jednalo s Ministerstvem zdravotnictví a žádalo dodávky potřebné ochrany. Něco přišlo, ale zdaleka ne v dostatečném množství, jak popisuje lékařka a předsedkyně sdružení Ilona Hülleová:

„Před měsícem jsme se na Kongresu primární péče bavili se zástupci Ministerstva zdravotnictví o potřebě ochranných pomůcek v našich ordinacích a bohužel ani teď nemohu říci, že by situace byla dobrá. Dostali jsme nějaké roušky, jeden respirátor na den, což samozřejmě nestačí. Správně bychom měli mít i další doporučené ochranné pomůcky, respirátor bychom měli měnit zhruba po čtyřech hodinách. Pokud bychom se šli najíst nebo napít, tak hrozí při chybné manipulaci kontaminace. Snažíme se vše uzpůsobit tak, aby naše ordinace byly pro děti a jejich rodiče bezpečné nemluvě o nás, protože průměrný věk dětského lékaře v České republice je 60 let.“

Rodiče vyrábějí roušky, lékaři přesouvají prohlídky

Mnozí lékaři proto vymýšlejí systém, jak s nedostatečným vybavením ochrannými pomůckami co nejdůsledněji ochránit zdravé děti a oddělit je od nemocných, u kterých nikdy nelze předem odhadnout, s jakou nákazou přicházejí. Doktorka Hülleová například přesunula prohlídky kojenců na sobotu a přizpůsobila ordinační hodiny tak, aby se v ordinaci nepotkaly nemocné a zdravé děti. „Rodiče jsou ukáznění, nejdříve volají, respektují všechna naše doporučení, dokonce nám šijí roušky, na domácí 3D tiskárně vyrábí štíty, míchají dezinfekci, někdy donesou i ochranné rukavice,“ popisuje předsedkyně sdružení a vysvětluje, že prospěšná je i znalost konkrétních pacientů: „Pomáhá nám, že známe rodinnou anamnézu a samotného pacienta, takže víme, že když je dítě alergik a začíná pylová sezóna, zřejmě má jeho kašel na svědomí něco jiného než COVID-19. Snažíme se provoz ordinací maximálně zachovat, po každém pacientovi vše dezinfikujeme, větráme. Na hygienu, infekční oddělení či dětské oddělení v nemocnici posíláme naše pacienty, jen když máme vážné podezření.“

Neodkládejte očkování zdravých dětí, není důvod

Nejčastěji teď prý rodiče zdravých dětí zajímá, zda je vhodná doba jít s dítětem na preventivní prohlídku nebo očkování.

„Černý kašel, spalničky nebo riziko tetanu se vyskytují i v době pandemie a mohou dítě vážně ohrozit. Pokud jsou děti bez zjevných akutních potíží, není důvod očkování odkládat – pokud ovšem dítě není v karanténě nebo akutně nemocné. Když bychom na očkování rezignovali, mohou se vracet choroby, s nimiž se už naše společnost dříve vypořádala. Stejné je to s očkováním nepovinným, jako například proti encefalitidě, rotavirům, HPV, pneumokokům a podobně. Intervaly očkování jsou takové, aby organismus získal co nejlepší ochranu proti infekci, a neměli bychom je bezdůvodně prodlužovat,“ doplňuje doktorka Hülleová.

Tagy: