reklama

Ochránci zvířat slaví! Francie zakáže kontroverzní metodu lovu ptáků

Obětí lepů smí být jen drozdi a kosi. Selektivitu metody však nelze zajistit, proto se nepoužívá.
Foto: Pixabay

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil poslední srpnový týden zákaz lovu malých pěvců za pomoci lepidla. Rozhodnutí přichází po hrozbách ze strany Evropského soudního dvoru, který na základě záběrů získaných ochránci zvířat, rozhodl, že Francie nezákonně využívá výjimky pro používání této kontroverzní metody. Francie je poslední evropskou zemí, kde je používána.

reklama

Každoroční sezóna lovu ptáků ve Francii probíhá od října do poloviny prosince. Letos k ní však již nedojde. Minulý týden to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron. Rozhodl tak po schůzce s prezidentem Národní lovecké federace Willym Schraenem a ministryní pro ekologii Barbarou Pompili.

Lov ptáků za pomoci lepidla, či chasse à la glu spočívá v obalení větví v lepidle, na které se následně ptáci chytí. Každý rok jsou ve Francii tímto způsobem zabity až čtyři desítky tisíc ptáků. V Evropě je obecně zakázán již od roku 1979. O deset let později Francie s odvoláním na lov nízkých počtů ptáků metodu znovu povolila v pěti jihovýchodních provinciích. Povolení se však vztahuje jen na selektivní lov drozdů a kosů – to znamená, že jiné druhy nesmí být touto metodou loveny. Ochránci zvířat však dlouhá léta upozorňují na to, že lov probíhá neselektivně a do pasti se chytají i další druhy, a to často i ohrožené. Prokázaly to i záběry, které se podařilo získat francouzské Lize na ochranu ptáků. Proto se problémem začal zabývat i Evropský soudní dvůr, který nařídil, že Francie musí s tímto lovem skončit.

„Lovecká lobby z toho viní novou ministryni, protože je žena a ekoložka. Ale ona se jen rozhodla letos netolerovat výjimky z nařízení kvůli hrozbě Evropské komise,“ uvedl Yves Verilhac, ředitel Ligy na ochranu ptáků. Prezident Národní lovecké federace prohlásil, že s nařízením nesouhlasí a varoval, že se lovci budou bránit u soudu.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama