reklama

Očkování by mělo být povinné. Řidičák taky nevozíme jen někde, zlobí se Levínský

Podle matematika a ekonoma Reného Levínského by povinné očkování bylo čistším řešením. „Je to smysluplná cesta. Sice je nyní dobrovolné, ale bez něj nikam nemůžete. Je to jako říkat, že řidičský průkaz je dobrovolný a do práce můžete jet bez něj,“ podotkl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

reklama

Na dotaz, zda je povinné očkování cestou z pandemie, Levínský podotkl, že ano. „Je to smysluplná cesta. Při povinném očkování nemusíme vymýšlet speciální bonusy pro očkované. Ono se to vládě zatím ani moc nedaří. Absurdní třeba je, že jako očkovaný nemusím jít do karantény. A když se mi dítě nakazí ve škole, jsem s ním ve společné domácnosti, do karantény ale nemohu, i kdybych chtěl, dál musím chodit do práce,“ uvedl.

Poukázal i na fakt, že povinné očkování platí například pro tetanus. „Byla by to mnohem čistší varianta než to, co děláme nyní. Jasně, očkování je dobrovolné, ale bez něj nikam nemohu jít. Je to jako říkat, že řidičský průkaz je dobrovolný,“ přirovnal situaci.

Levínský je členem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, která minulý týden spustila kampaň týkající se očkování třetí dávkou. „Zaznamenali jsme dramatický posun. V pátek jsme proočkovali 33 tisíc lidí za den. Nyní po týdnu je to dvojnásobek,“ uvedl.

Osobně doufá, že během následujícího týdne se počet denně proočkovaných posilující dávkou opět zdvojnásobí. „Třetí dávka funguje a je zřejmé, že ji potřebujeme. Je ale těžké říci, jak to bude fungovat s omikronem,“ dodal.

Nemocnicím chybí personál

Levínský podotkl, že situace v nemocnicích je strašná. „Nemocnice jsou na hraně. Nejhorší týden nás čeká před 17. prosincem. Představa, že v nemocnicích může zase ležet více než devět tisíc lidí, je naivní, protože když není lockdown, je potřeba provádět spoustu dalších výkonů,“ řekl..

„Není dostatek personálu. Lidé jsou unaveni. Z nemocnice jsou pacienti v pátek propouštěni a v pondělí zase přijímaní, protože víkendové služby nejde personálně obsadit. Když ale lidi naočkujeme posilující dávkou, neskončí v nemocnici a hlavně se nedostanou na JIP,“ uzavřel Levínský.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý
360°

Rusové hodně blafují. Rozhodli se Ukrajince šikanovat, tvrdí Šedivý

K masivnímu útoku na Ukrajině ze strany Ruska nedojde. Moskva totiž hodně blafuje a rozhodla se Ukrajince šikanovat. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl armádní generál v záloze, vedoucí Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. Nevyloučil ale, že by mohlo dojít pravděpodobně k „bojůvkám“ na hranicích.

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama