Očkování by mělo být povinné. Řidičák taky nevozíme jen někde, zlobí se Levínský

Podle matematika a ekonoma Reného Levínského by povinné očkování bylo čistším řešením. „Je to smysluplná cesta. Sice je nyní dobrovolné, ale bez něj nikam nemůžete. Je to jako říkat, že řidičský průkaz je dobrovolný a do práce můžete jet bez něj,“ podotkl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Na dotaz, zda je povinné očkování cestou z pandemie, Levínský podotkl, že ano. „Je to smysluplná cesta. Při povinném očkování nemusíme vymýšlet speciální bonusy pro očkované. Ono se to vládě zatím ani moc nedaří. Absurdní třeba je, že jako očkovaný nemusím jít do karantény. A když se mi dítě nakazí ve škole, jsem s ním ve společné domácnosti, do karantény ale nemohu, i kdybych chtěl, dál musím chodit do práce,“ uvedl.

Poukázal i na fakt, že povinné očkování platí například pro tetanus. „Byla by to mnohem čistší varianta než to, co děláme nyní. Jasně, očkování je dobrovolné, ale bez něj nikam nemohu jít. Je to jako říkat, že řidičský průkaz je dobrovolný,“ přirovnal situaci.

Levínský je členem iniciativy Lékaři pomáhají Česku, která minulý týden spustila kampaň týkající se očkování třetí dávkou. „Zaznamenali jsme dramatický posun. V pátek jsme proočkovali 33 tisíc lidí za den. Nyní po týdnu je to dvojnásobek,“ uvedl.

Osobně doufá, že během následujícího týdne se počet denně proočkovaných posilující dávkou opět zdvojnásobí. „Třetí dávka funguje a je zřejmé, že ji potřebujeme. Je ale těžké říci, jak to bude fungovat s omikronem,“ dodal.

Nemocnicím chybí personál

Levínský podotkl, že situace v nemocnicích je strašná. „Nemocnice jsou na hraně. Nejhorší týden nás čeká před 17. prosincem. Představa, že v nemocnicích může zase ležet více než devět tisíc lidí, je naivní, protože když není lockdown, je potřeba provádět spoustu dalších výkonů,“ řekl..

„Není dostatek personálu. Lidé jsou unaveni. Z nemocnice jsou pacienti v pátek propouštěni a v pondělí zase přijímaní, protože víkendové služby nejde personálně obsadit. Když ale lidi naočkujeme posilující dávkou, neskončí v nemocnici a hlavně se nedostanou na JIP,“ uzavřel Levínský.

Tagy: