reklama

Antivaxerům bych útoky na mě nedoporučil, byl bych razantnější než Kubek, říká šéf Motola

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík mluvil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS mimo jiné o vzrůstající agresivitě některých odmítačů očkování proti covidu. Ti v poslední době často verbálně útočí na politiky, hygieniky i zdravotníky. V některých případech těmto lidem dokonce ničí jejich osobní majetek nebo jim vyhrožují.

reklama

S agresivitou se za poslední dobu setkali například kladenští zdravotníci. Těm se odmítači za jejich pracovní nasazení během covidové krize odměnili propícháním gum a poničením zrcátek u jejich jedenácti automobilů. Před budovu liberecké hygienické stanice zase někdo nasprejoval smrtku s injekční stříkačkou.

Prezidenta lékařské komory Milana Kubka už antivaxeři dokonce pronásledují. Před týdnem internet obletělo video, na kterém odmítači vakcíny vyhledali Kubka před poliklinikou. Slovně ho urážejí a pokládají mu různé dotazy. Kubek na své odpůrce reagoval chladně a jejich poznámek si nevšímal.

Šéf Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík prý zatím nic podobného jako kladenští zdravotníci, liberecká hygienická stanice či Milan Kubek nezažil a doufá, že ani nezažije. „Antivaxerům bych nic takového ani nedoporučoval. Myslím, že jsem razantnější povahy (než Kubek) a asi bych si to s nimi vysvětlil,“ řekl Ludvík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Monoklonální protilátky odpíračům nevadí

Podle něj covid s přispěním odmítačů medicínu „monopolizoval“, protože i specialisté na různá zdravotnická odvětví se musí věnovat především covidovým pacientům.

„Vidíme, že je tu řešení, které někteří naprosto iracionálně odmítají. Antivaxer se nechce nechat očkovat, ale když se náhodou nakazí, nechá do sebe nalít koktejl monoklonálních protilátek. Přitom vakcína stojí asi osm stovek a protilátky šedesát tisíc korun,“ dodal.

Vláda v demisi chce za vidinou vyšší proočkovanosti proti covidu zavést povinnou vakcinaci pro lidi starší 60 let a některé určité profesní skupiny, jako jsou například policisté, vojáci, hasiči, zdravotníci, medici, studenti zdravotnických škol či zaměstnanci v sociálních službách.

Ludvík je pro rakouský model

K tomu se ale budoucí kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) staví spíš negativně. Vypadá to zatím tak, že plán očkovat lidi starší 60 let zruší. O nutnosti očkování jednotlivých profesních skupin by pak chtěl jednat s představiteli těchto organizací, jako je třeba policejní prezident či generální ředitel hasičského záchranného sboru.

Ludvík by byl naopak v povinnosti očkování ještě radikálnější než vláda dosluhujícího premiéra Andreje Babiše (ANO). „Očkovací povinnost by měla být všeobecná a co nejplošnější. Každý další naočkovaný navíc nám ale pomůže,“ doplnil.

Plošností narážel na podmínky, které budou platit od března příštího roku v Rakousku. Tam bude očkování povinné pro každého člověka staršího 18 let. Výjimku budou mít jenom ti, kteří se nemohou vakcinovat ze zdravotních důvodů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

reklama