Antivaxerům bych útoky na mě nedoporučil, byl bych razantnější než Kubek, říká šéf Motola

Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík mluvil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS mimo jiné o vzrůstající agresivitě některých odmítačů očkování proti covidu. Ti v poslední době často verbálně útočí na politiky, hygieniky i zdravotníky. V některých případech těmto lidem dokonce ničí jejich osobní majetek nebo jim vyhrožují.

S agresivitou se za poslední dobu setkali například kladenští zdravotníci. Těm se odmítači za jejich pracovní nasazení během covidové krize odměnili propícháním gum a poničením zrcátek u jejich jedenácti automobilů. Před budovu liberecké hygienické stanice zase někdo nasprejoval smrtku s injekční stříkačkou.

Prezidenta lékařské komory Milana Kubka už antivaxeři dokonce pronásledují. Před týdnem internet obletělo video, na kterém odmítači vakcíny vyhledali Kubka před poliklinikou. Slovně ho urážejí a pokládají mu různé dotazy. Kubek na své odpůrce reagoval chladně a jejich poznámek si nevšímal.

Šéf Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík prý zatím nic podobného jako kladenští zdravotníci, liberecká hygienická stanice či Milan Kubek nezažil a doufá, že ani nezažije. „Antivaxerům bych nic takového ani nedoporučoval. Myslím, že jsem razantnější povahy (než Kubek) a asi bych si to s nimi vysvětlil,“ řekl Ludvík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Monoklonální protilátky odpíračům nevadí

Podle něj covid s přispěním odmítačů medicínu „monopolizoval“, protože i specialisté na různá zdravotnická odvětví se musí věnovat především covidovým pacientům.

„Vidíme, že je tu řešení, které někteří naprosto iracionálně odmítají. Antivaxer se nechce nechat očkovat, ale když se náhodou nakazí, nechá do sebe nalít koktejl monoklonálních protilátek. Přitom vakcína stojí asi osm stovek a protilátky šedesát tisíc korun,“ dodal.

Vláda v demisi chce za vidinou vyšší proočkovanosti proti covidu zavést povinnou vakcinaci pro lidi starší 60 let a některé určité profesní skupiny, jako jsou například policisté, vojáci, hasiči, zdravotníci, medici, studenti zdravotnických škol či zaměstnanci v sociálních službách.

Ludvík je pro rakouský model

K tomu se ale budoucí kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) staví spíš negativně. Vypadá to zatím tak, že plán očkovat lidi starší 60 let zruší. O nutnosti očkování jednotlivých profesních skupin by pak chtěl jednat s představiteli těchto organizací, jako je třeba policejní prezident či generální ředitel hasičského záchranného sboru.

Ludvík by byl naopak v povinnosti očkování ještě radikálnější než vláda dosluhujícího premiéra Andreje Babiše (ANO). „Očkovací povinnost by měla být všeobecná a co nejplošnější. Každý další naočkovaný navíc nám ale pomůže,“ doplnil.

Plošností narážel na podmínky, které budou platit od března příštího roku v Rakousku. Tam bude očkování povinné pro každého člověka staršího 18 let. Výjimku budou mít jenom ti, kteří se nemohou vakcinovat ze zdravotních důvodů.

Tagy: