reklama

Od nového roku si cestující do Velké Británie musí připravit pas, připomíná Petříček

Od prvního ledna se mění cestování do Velké Británie. Britští poslanci odhlasovali pobrexitovou obchodní dohodu s Evropskou unií (EU), dokument ještě musí schválit Sněmovna lordů. Pro Čechy to však znamená, že na krátkodobé cestování do země si budou muset namísto občanského průkazu připravit cestovní pas. Pro pracovní či studijní cesty je naopak potřeba zažádat o vízum.

reklama

Obchodní dohodu nyní musí ještě schválit Sněmovna lordů. Už ji však podepsali lídři EU, a tak umožní i nadále obchodovat bez nutnosti cel a kvót. „Obchodní dohoda tomuto předešla. Neznamená to však, že by zde nebyly některé dílčí změny. Je potřeba počítat s hraniční kontrolou a dojde k některým sektorálním změnám,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Dále dodal, že je ministerstvo připraveno všem podnikatelům a exportérům zodpovědět veškeré dotazy ohledně toho, co nastolená dohoda mezi EU a Velkou Británii konkrétně znamená.

Až na výměnu občanky za pas se pro turisty mnohé nemění

S přijatou dohodou se také od prvního ledna mění doklady, které budou k vycestování do Velké Británie potřebné. „Upozorňuji, že již nebude možné cestovat pouze s občanským průkazem, od prvního ledna bude zapotřebí mít pas s sebou,“ připomněl občanům České republiky Petříček.

Dále uvedl, že bude zapotřebí zařídit si cestovní pojištění do zemí mimo EU a telefonování z Velké Británie bude o něco dražší než doposud. „Pro občany, kteří by ve Velké Británii chtěli zůstat déle pracovně nebo kvůli studiu, to znamená, že si budou muset zažádat o víza a registrovat se v migračním systému Velké Británie,“ pokračoval ministr.

Studenti si budou muset o vízum zažádat půl roku před odjezdem. „Krátkodobé návštěvy ale budou bez víza stále možné,“ dodal Petříček. Obdobný postup bude platit i pro občany Velké Británie. „V případě, že by byli v zemích Schengenského prostoru do 90 dnů, tak o vízum žádat nemusí. Pokud by ale 90 dní překročili, mají povinnost si o vízum zažádat,“ dodal Petříček.

K tématu

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Hamáček je jako naprostý zoufalec. Babiš má poslední šanci, říkají komentátoři

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček působí jako naprostý zoufalec, který už ztratil i respekt a důvěru už policistů, míní analytička Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Podobně hovoří i komentátor MF DNES Miroslav Korecký, podle kterého byl Hamáčkův neúspěšný pokus o vládní rošádu na ministerstvu zahraničí „neuvěřitelný amatérismus“. Novináři se na tom shodli ve vysílání CNN Prima NEWS.

Požáry

V Nymburku hořela budova bývalé výtopny. Kvůli požáru nejezdí vlaky

V Nymburku hořela budova bývalé výtopny. Kvůli požáru nejezdí vlaky

  • Aktualizováno

V Nymburku ve středu večer hořela budova bývalé výtopny, provoz na železnici je zastaven. Hasiči vyhlásili druhý poplachový stupeň ze čtyř možných. Nikdo není zraněný. Požár dostali ve 21 hodin pod kontrolu, informoval mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Provoz vlaků by se měl obnovit kolem 22. hodiny.

Ekologie

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Pětisetleté sucho nehrozí. Deštivý rok a zimní sníh dokázaly naplnit podzemní vody

Sucho v posledních letech patřilo mezi nejzásadnější témata v Česku. Roky 2014 až 2018 skutečně patřily z hlediska sucha ve střední Evropě mezi historicky nejzávažnější. Odborníci z portálu Intersucho ještě před rokem hovořili dokonce o pětisetletém suchu. Jenže poslední rok byl velmi deštivý a v zimě se velká část České republiky dočkala souvislé pokrývky sněhu, takže se kapacity podzemních vod naplnily a mírné sucho trápí již pouze vybrané regiony.

Horší než covid je pandemie strachu. Zapomněli jsme na naději, říká poslanec Výborný
Někdo tady lže. O rošádě věděl Zaorálek měsíc, tvrdí Hamáček. Šéf kultury to popírá
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Pokračování případu zavražděné Niny: Policisté znají motiv, viník ale nebude potrestán
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
Nárok na peníze od státu ztratily tisíce lidí. O ošetřovné přišli hasiči i policisté
Další články
reklama
reklama