reklama

Od pondělí do Řecka jen s negativním testem. SMS jako potvrzení cestujícím nestačí

Cestující do Řecka musí od svátečního pondělí doložit negativní výsledek na COVID-19 starý maximálně 72 hodin. Povinnost se nevztahuje na děti narozené od roku 2011.

reklama

Štáb CNN Prima NEWS natáčel přímo na letišti Václava Havla, kde na check-in přepážce potvrzení o negativních testech kontrolují. Pracovníci letiště nepustili na palubu jednu z cestujících, které o výsledku přišla pouze SMS zpráva a neměla potvrzení v e-mailu.

„Na testech jsem byla, dostala jsem SMS s negativním výsledkem, ale bohužel jsem nedostala e-mail. Bez něj mě nemohou vzít na palubu. V SMS je mé jméno, je tam uvedeno, že test je negativní a já myslela, že to bude stačit. Nenapadlo mě, že e-mail je až tak důležitý. Za dovolenou jsem zaplatila 25 290 korun, navíc ještě pojištění a testy,“ popisovala situaci cestující Jitka Gliková.

Na webu ministerstva zahraničí jsou vypsané náležitosti

Podle českého velvyslance v Řecku Jakuba Karfíka je na stránkách ministerstva zahraničí přesně popsáno, co musí potvrzení o negativitě obsahovat. „Lidé se musí prokázat potvrzením, které uvádí, samozřejmě negativní výsledek, ale také jméno a příjmení. Dále číslo cestovního dokladu, se kterým dotyčný cestuje. To vše musí být v angličtině,“ uvádí Karfík.

K tématu

V tomto případě tedy nemůže SMS být potvrzujícím dokladem, chybí jí totiž další náležitosti. „Zákon navíc vyžaduje potvrzení autorizované laboratoří. Dále musí být uvedena hlavička laboratoře a podpis odpovědného lékaře, který test udělal,“ pokračoval Karfík.

Pokud lidé e-mail neobdrží a na letiště se i přesto vypraví, tak jim české velvyslanectví v Řecku nemůžu nijak pomoci. „V těchto případech nemáme žádné kompetence. Můžeme jenom radit, co vše lidé potřebují. V případě, že cestující pracovníci letiště na palubu nepustí, tak je mi lito, ale není zde nic dalšího možné,“ konstatoval velvyslanec.

Podle statistik v loňském roce navštívilo Řecko více než 400 tisíc Čechů. Letos podle odhadů do Řecka odcestovala asi čtvrtina toho počtu. „Sezona nadále trvá, a to někdy až do října. Přesto do Řecka letos cestuje menší počet lidí,“ dodal Karfík.

K tématu

Tagy: Řecko negativní test cestování koronavirus potvrzení komplikace

Další hlavní zprávy

Domácí

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají

Představitelé ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili, že společně budou kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Od vytvoření bloku očekávají, že výrazně zakonkurují ve volbách hnutí ANO. Lídři trojkoalice se na začátku svého tažení nechali zobrazit jako superhrdinové z komiksů o Avengers. Jejich netypické kostýmy pro politiky se však u lidí na sociálních sítích spíše minuly účinkem.

360°

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Ředitel liberecké nemocnice: S ventilátory si poradíme sami, chybí nám lůžka a personál

Krajská nemocnice v Liberci se potýká s nedostatkem plicních ventilátorů. Liberecký kraj proto požádal ministerstvo zdravotnictví o várku přístrojů, ale resort jim poslal pouze seznam firem, od kterých si je lze zakoupit. Podhodnocuje vláda krajské nemocnice? Jak zvládnou pandemii? A čeho má liberecká nemocnice největší nedostatek? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl ředitel Krajské nemocnice Liberec Richard Lukáš.

reklama
Vláda představila scénář návratu školáků. O termínu se rozhodne v příštím týdnu
Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus
reklama
reklama
Blatného první projev před poslanci: Situace se začíná zlepšovat, ale vyhráno nemáme

Vláda

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama