reklama

Od zdolání vrcholu jej neodradila ani smrt parťáka. Nebudeme tu věčně, říká Holeček

Český horolezec Marek Holeček již podruhé obdrží mezinárodní horolezecké ocenění Zlatý cepín. Tentokrát za svoji unikátní cestu na vrchol hory Chamlang v Nepálu, kterou absolvoval se Zdeňkem Hákem. V čem je jeho způsob lezení specifický? Čím se při svých cestách řídí? Jak se dokázal vyrovnat se smrtí parťáka? Na tyto otázky Holeček odpovídal v pořadu Interview.

reklama

Holeček za výstup na nepálskou horu Chamlang se Zdeňkem Hákem obdrží cenu Zlatý cepín. Za zdolání cesty, kterou nazvali „UFO Line“, společně získají již toto ocenění již podruhé. Poprvé se jim to podařilo po zdolání hory Gašerbrum I v roce 2017. Holeček se pokoušel vylézt na tuto pákistánskou horu celkem pětkrát. Během jednoho z pokusů v roce 2013 zahynul jeho společník Zdeněk Hrubý.

Se smrtí je však dle Holečka třeba počítat. „Nebudeme tu věčně, to nikdo nedokázal překonat,“ řekl s tím, že „cíl má smysl a člověk se nemůže nechat překonat překážkami.“ „To, že nastane nějaká tragédie či problém, to máme každý den v životě. Já si chci aspoň odnést ty zážitky a ty negativní nemůžou převážit ty pozitivitní,“ řek Holeček v pořadu Interview.

K tématu

Smrt ani jiné neúspěchy však podle něj nemůžou horolezce odradit od jeho cíle. „Když se stane, že se něco stane, tak se z toho musíme dostat. Ze špatných variant vybrat tu nejlepší, protože kopec neuteče a můžeme se tam vrátit,“ řekl Holeček.

Nejdůležitější je být kreativní

Řadu hor překonal použitím alpského stylu. Ten je specifický tím, že při něm horolezec nevyužívá fixních lan, kyslíkových bomb a nestaví ani tábory, vyjma základního. V pořadu Interview Holeček řekl, že horolezci nesoucí velké množství vybavení postupují těžkopádně a jsou pomalí, což vede k tomu, že se vystavují dlouhodobě riziku.

Při tomto způsobu je nejdůležitější být kreativní. „Vždy je třeba mít nějakou představivost, stejně jako v umění,“ dodal horolezec.

Holeček v pořadu Interview řekl, že se řídí nepsaným horolezeckým kodexem. Coby hlavní bod uvedl, že by horolezec měl nechat horu, kterou zdolává, pokud možno v nedotčeném stavu. „Tak jak přijdeš, zanechej to dalším, ať na to můžou navázat a užít si tu přírodu,“ vzkázal horolezcům Holeček.

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Jen do práce, na nákup a do přírody. Vláda omezuje pohyb na veřejnosti

Od čtvrtka budou moct Češi pouze na nákup, do práce a domu. Vláda rozhodla o omezení pohybu i o uzavření maloobchodů a služeb. To vše platí od čtvrtečního rána od 6:00 až do 3. listopadu. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Velkoobchod bude bez omezení. Opatření proti koronaviru z posledních týdnů totiž zatím nefungují, a vláda tak musela přistoupit k dalším, řekl na mimořádné tiskové konferenci ve středu premiér Andrej Babiš. Zároveň se omluvil za to, že lidem tím znepříjemnil život.

Koronavirus

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testy pro pendlery, dotknou se především Česka a Rakouska

Bavorsko chce zavést povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v zahraničí. V zemském sněmu to oznámil bavorský premiér Markus Söder. Opatření, které má podle něj zabránit uzavření hranic, se podle agentury DPA dotkne především pendlerů z Česka a Rakouska. Napříště budou muset předkládat negativní test na koronavirus jednou týdně. Kdy začne opatření platit, zatím není jasné.

reklama
Havlíček: Zavřeným firmám stát zaplatí plné mzdy. COVID nájemné bude i pro další obory
Jak mohou vypadat vyznamenání během pandemie? Prymula jde znovu za Zemanem
reklama
reklama
Šéf krizového štábu Hamáček má pozitivní test na koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít
Poslanci chtějí rozšířit okruh osob, které mají mít nárok na příspěvek 500 Kč
Do Letňan navážejí postele pro polní nemocnici, pronájem místa má stát desítky milionů
Chceme dítě, nejsme přece blázni, slýchává psychoterapeutka kvůli umělému oplodnění
Deset let od exemplárních trestů pro žháře: Popálená Natálka má pořád v očích hrůzu
Další články
reklama
reklama