reklama

Od zdolání vrcholu jej neodradila ani smrt parťáka. Nebudeme tu věčně, říká Holeček

Český horolezec Marek Holeček již podruhé obdrží mezinárodní horolezecké ocenění Zlatý cepín. Tentokrát za svoji unikátní cestu na vrchol hory Chamlang v Nepálu, kterou absolvoval se Zdeňkem Hákem. V čem je jeho způsob lezení specifický? Čím se při svých cestách řídí? Jak se dokázal vyrovnat se smrtí parťáka? Na tyto otázky Holeček odpovídal v pořadu Interview.

reklama

Holeček za výstup na nepálskou horu Chamlang se Zdeňkem Hákem obdrží cenu Zlatý cepín. Za zdolání cesty, kterou nazvali „UFO Line“, společně získají již toto ocenění již podruhé. Poprvé se jim to podařilo po zdolání hory Gašerbrum I v roce 2017. Holeček se pokoušel vylézt na tuto pákistánskou horu celkem pětkrát. Během jednoho z pokusů v roce 2013 zahynul jeho společník Zdeněk Hrubý.

Se smrtí je však dle Holečka třeba počítat. „Nebudeme tu věčně, to nikdo nedokázal překonat,“ řekl s tím, že „cíl má smysl a člověk se nemůže nechat překonat překážkami.“ „To, že nastane nějaká tragédie či problém, to máme každý den v životě. Já si chci aspoň odnést ty zážitky a ty negativní nemůžou převážit ty pozitivitní,“ řek Holeček v pořadu Interview.

Smrt ani jiné neúspěchy však podle něj nemůžou horolezce odradit od jeho cíle. „Když se stane, že se něco stane, tak se z toho musíme dostat. Ze špatných variant vybrat tu nejlepší, protože kopec neuteče a můžeme se tam vrátit,“ řekl Holeček.

Nejdůležitější je být kreativní

Řadu hor překonal použitím alpského stylu. Ten je specifický tím, že při něm horolezec nevyužívá fixních lan, kyslíkových bomb a nestaví ani tábory, vyjma základního. V pořadu Interview Holeček řekl, že horolezci nesoucí velké množství vybavení postupují těžkopádně a jsou pomalí, což vede k tomu, že se vystavují dlouhodobě riziku.

Při tomto způsobu je nejdůležitější být kreativní. „Vždy je třeba mít nějakou představivost, stejně jako v umění,“ dodal horolezec.

Holeček v pořadu Interview řekl, že se řídí nepsaným horolezeckým kodexem. Coby hlavní bod uvedl, že by horolezec měl nechat horu, kterou zdolává, pokud možno v nedotčeném stavu. „Tak jak přijdeš, zanechej to dalším, ať na to můžou navázat a užít si tu přírodu,“ vzkázal horolezcům Holeček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama

Domácí zpravodajství

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

reklama