reklama

Od zdolání vrcholu jej neodradila ani smrt parťáka. Nebudeme tu věčně, říká Holeček

Český horolezec Marek Holeček již podruhé obdrží mezinárodní horolezecké ocenění Zlatý cepín. Tentokrát za svoji unikátní cestu na vrchol hory Chamlang v Nepálu, kterou absolvoval se Zdeňkem Hákem. V čem je jeho způsob lezení specifický? Čím se při svých cestách řídí? Jak se dokázal vyrovnat se smrtí parťáka? Na tyto otázky Holeček odpovídal v pořadu Interview.

reklama

Holeček za výstup na nepálskou horu Chamlang se Zdeňkem Hákem obdrží cenu Zlatý cepín. Za zdolání cesty, kterou nazvali „UFO Line“, společně získají již toto ocenění již podruhé. Poprvé se jim to podařilo po zdolání hory Gašerbrum I v roce 2017. Holeček se pokoušel vylézt na tuto pákistánskou horu celkem pětkrát. Během jednoho z pokusů v roce 2013 zahynul jeho společník Zdeněk Hrubý.

Se smrtí je však dle Holečka třeba počítat. „Nebudeme tu věčně, to nikdo nedokázal překonat,“ řekl s tím, že „cíl má smysl a člověk se nemůže nechat překonat překážkami.“ „To, že nastane nějaká tragédie či problém, to máme každý den v životě. Já si chci aspoň odnést ty zážitky a ty negativní nemůžou převážit ty pozitivitní,“ řek Holeček v pořadu Interview.

K tématu

Smrt ani jiné neúspěchy však podle něj nemůžou horolezce odradit od jeho cíle. „Když se stane, že se něco stane, tak se z toho musíme dostat. Ze špatných variant vybrat tu nejlepší, protože kopec neuteče a můžeme se tam vrátit,“ řekl Holeček.

Nejdůležitější je být kreativní

Řadu hor překonal použitím alpského stylu. Ten je specifický tím, že při něm horolezec nevyužívá fixních lan, kyslíkových bomb a nestaví ani tábory, vyjma základního. V pořadu Interview Holeček řekl, že horolezci nesoucí velké množství vybavení postupují těžkopádně a jsou pomalí, což vede k tomu, že se vystavují dlouhodobě riziku.

Při tomto způsobu je nejdůležitější být kreativní. „Vždy je třeba mít nějakou představivost, stejně jako v umění,“ dodal horolezec.

Holeček v pořadu Interview řekl, že se řídí nepsaným horolezeckým kodexem. Coby hlavní bod uvedl, že by horolezec měl nechat horu, kterou zdolává, pokud možno v nedotčeném stavu. „Tak jak přijdeš, zanechej to dalším, ať na to můžou navázat a užít si tu přírodu,“ vzkázal horolezcům Holeček.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny nestačí, varují lékaři. Čekání na druhý vpich chtějí zkrátit na 21 dnů

Jedna dávka vakcíny sice umožňuje očkovaným cestovat do některých zemí nebo využívat jinak omezené služeb, přesto by ji lidé neměli z medicínského hlediska příliš přeceňovat. Lékaři zdůrazňují, že je člověk plně chráněn teprve až 14 dnů po podání druhé dávky. Apelují proto na ministerstvo zdravotnictví, aby se čekání mezi vpichy znovu zkrátilo na 21 dnů. 42 dnů prý mělo smysl pouze při nedostatku vakcín.

Velký den milovníků levné módy. Primark v Česku otvírá svou první prodejnu
Chaos kolem táborů se blíží ke konci. Budou se vaše děti muset znovu testovat?
Velký návrat pilota, který málem uhořel, do F1 se nekoná. Rozlučku zhatila opatření
reklama
reklama
Summit Bidena a Putina: Strnulé úsměvy, pompézní konvoj a pořádné faux pas

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Válek: Místo dupání po lidech měla vláda vysvětlovat, proč se očkovat. Totálně selhala
Někdo si nepřál, aby stížnosti na Feriho doputovaly až k vedení fakulty, uvedl děkan
Další články
reklama
reklama