reklama

Od zdolání vrcholu jej neodradila ani smrt parťáka. Nebudeme tu věčně, říká Holeček

Český horolezec Marek Holeček již podruhé obdrží mezinárodní horolezecké ocenění Zlatý cepín. Tentokrát za svoji unikátní cestu na vrchol hory Chamlang v Nepálu, kterou absolvoval se Zdeňkem Hákem. V čem je jeho způsob lezení specifický? Čím se při svých cestách řídí? Jak se dokázal vyrovnat se smrtí parťáka? Na tyto otázky Holeček odpovídal v pořadu Interview.

reklama

Holeček za výstup na nepálskou horu Chamlang se Zdeňkem Hákem obdrží cenu Zlatý cepín. Za zdolání cesty, kterou nazvali „UFO Line“, společně získají již toto ocenění již podruhé. Poprvé se jim to podařilo po zdolání hory Gašerbrum I v roce 2017. Holeček se pokoušel vylézt na tuto pákistánskou horu celkem pětkrát. Během jednoho z pokusů v roce 2013 zahynul jeho společník Zdeněk Hrubý.

Se smrtí je však dle Holečka třeba počítat. „Nebudeme tu věčně, to nikdo nedokázal překonat,“ řekl s tím, že „cíl má smysl a člověk se nemůže nechat překonat překážkami.“ „To, že nastane nějaká tragédie či problém, to máme každý den v životě. Já si chci aspoň odnést ty zážitky a ty negativní nemůžou převážit ty pozitivitní,“ řek Holeček v pořadu Interview.

Smrt ani jiné neúspěchy však podle něj nemůžou horolezce odradit od jeho cíle. „Když se stane, že se něco stane, tak se z toho musíme dostat. Ze špatných variant vybrat tu nejlepší, protože kopec neuteče a můžeme se tam vrátit,“ řekl Holeček.

Nejdůležitější je být kreativní

Řadu hor překonal použitím alpského stylu. Ten je specifický tím, že při něm horolezec nevyužívá fixních lan, kyslíkových bomb a nestaví ani tábory, vyjma základního. V pořadu Interview Holeček řekl, že horolezci nesoucí velké množství vybavení postupují těžkopádně a jsou pomalí, což vede k tomu, že se vystavují dlouhodobě riziku.

Při tomto způsobu je nejdůležitější být kreativní. „Vždy je třeba mít nějakou představivost, stejně jako v umění,“ dodal horolezec.

Holeček v pořadu Interview řekl, že se řídí nepsaným horolezeckým kodexem. Coby hlavní bod uvedl, že by horolezec měl nechat horu, kterou zdolává, pokud možno v nedotčeném stavu. „Tak jak přijdeš, zanechej to dalším, ať na to můžou navázat a užít si tu přírodu,“ vzkázal horolezcům Holeček.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají
Zahraničí

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama