Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Lezení na pískovci v Adršpachu

Lezení na Adršpašsko-teplické skály

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

Když člověk leze, soustředí se jen na to, kam dá ruce a nohy. Žádné jiné myšlenky hlavou nelítají, možná se to dá považovat i za způsob meditace. I to může být jeden z důvodů, proč lezení získává mezi lidmi čím dál více na popularitě.

Pískovcové lezení je obtížnější

Kromě umělé stěny se dá lézt na žulových skalách nebo na vápenci. Specifikem jsou pískovcové skály, na které jsme vyrazili s instruktorem Tomášem Pýchou, který se tomuto sportu věnuje přes dvacet let. Vybrali jsme si skálu s názvem Biskup, která se nachází mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují v Královéhradeckém kraji.

„Je to něco jiného, než zná většina lidí z horolezeckých stěn. Musí se vylézt na věž, slanit. Příroda a krajina okolo dělá specifickou krásu,“ popisuje Pýcha. Člověk na něm hned pozná, že leze s láskou a k okolní přírodě má úctu.

„Pískovcové lezení je považováno za obtížnější lezení, jde hodně o techniku. Říkáme, že je potřeba mít nalezené metry. Pro začátečníky je lepší mít s sebou instruktora,“ radí Pýcha. Na skály tak mohou vyrazit i lidé, kteří s lezením nemají zkušenosti.

Kromě zkušeného instruktora je však potřeba mít pořádnou odvahu, protože když visíte na laně a 30 metrů pod vámi je vzduchoprázdno, někomu nemusí být do smíchu.

Z vrcholu skály jsou nádherné výhledy

Pro lezení je potřeba speciální výbava. Kromě lezeckého sedáku, lana a parťáka, který vás jistí, člověk musí mít lezecké boty – lezečky. „Jsou to trochu španělské boty, protože správně by měly být menší než normální boty. Umožňuje to dobře stát i na malých stupech,“ vysvětluje Pýcha.

Potřeba jsou také takzvané expresky na jištění a smyčky. Pokud je člověk doma nemá a jde s instruktorem, může si vybavení vypůjčit.

Na více než třicetimetrovou skálu jsem se chvíli drápala a dala mi zabrat. Výhledy, které se z vrcholu člověku naskytnou, jsou nádherné. Pokud tak během prázdnin v Česku budete chtít zažít adrenalin, můžete lezení vyzkoušet.

Tagy: