reklama

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama

Když člověk leze, soustředí se jen na to, kam dá ruce a nohy. Žádné jiné myšlenky hlavou nelítají, možná se to dá považovat i za způsob meditace. I to může být jeden z důvodů, proč lezení získává mezi lidmi čím dál více na popularitě.

Pískovcové lezení je obtížnější

Kromě umělé stěny se dá lézt na žulových skalách nebo na vápenci. Specifikem jsou pískovcové skály, na které jsme vyrazili s instruktorem Tomášem Pýchou, který se tomuto sportu věnuje přes dvacet let. Vybrali jsme si skálu s názvem Biskup, která se nachází mezi Adršpachem a Teplicemi nad Metují v Královéhradeckém kraji.

„Je to něco jiného, než zná většina lidí z horolezeckých stěn. Musí se vylézt na věž, slanit. Příroda a krajina okolo dělá specifickou krásu,“ popisuje Pýcha. Člověk na něm hned pozná, že leze s láskou a k okolní přírodě má úctu.

„Pískovcové lezení je považováno za obtížnější lezení, jde hodně o techniku. Říkáme, že je potřeba mít nalezené metry. Pro začátečníky je lepší mít s sebou instruktora,“ radí Pýcha. Na skály tak mohou vyrazit i lidé, kteří s lezením nemají zkušenosti.

Kromě zkušeného instruktora je však potřeba mít pořádnou odvahu, protože když visíte na laně a 30 metrů pod vámi je vzduchoprázdno, někomu nemusí být do smíchu.

Z vrcholu skály jsou nádherné výhledy

Pro lezení je potřeba speciální výbava. Kromě lezeckého sedáku, lana a parťáka, který vás jistí, člověk musí mít lezecké boty – lezečky. „Jsou to trochu španělské boty, protože správně by měly být menší než normální boty. Umožňuje to dobře stát i na malých stupech,“ vysvětluje Pýcha.

Potřeba jsou také takzvané expresky na jištění a smyčky. Pokud je člověk doma nemá a jde s instruktorem, může si vybavení vypůjčit.

Na více než třicetimetrovou skálu jsem se chvíli drápala a dala mi zabrat. Výhledy, které se z vrcholu člověku naskytnou, jsou nádherné. Pokud tak během prázdnin v Česku budete chtít zažít adrenalin, můžete lezení vyzkoušet.

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama