reklama

Odborníci: Puberta je složitá. Děti by se během ní neměly rozhodovat o změně pohlaví

Jsou děti v pubertě schopny samy se rozhodnout o změně pohlaví? Podle britského soudu nejsou do šestnácti let způsobilé vyhodnotit dopady hormonální léčby. Nesmí proto dostávat tzv. blokátory puberty. Tématem se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové zabývali sexuolog a rodinný terapeut Vladislav Chvála a dětský psycholog Václav Mertin.

reklama

Celou kauzu odstartoval spor mladé dívky s klinikou, která se změnou pohlaví zabývá. Třiadvacetiletá Keira Bellová nyní svého rozhodnutí lituje. Podle ní klinika nekladla dostatečný důraz na terapii a skutečné pochopení toho, co ji vedlo k podstoupení léčby. „On je to skvělý příklad právě toho, že děti se nemohou samy v té době rozhodovat. Puberta je sama o sobě strašně složitá. Kdo z nás neměl zmatky. A když se najednou nevyzná ani v tom, jestli je spíš holka nebo kluk, tak jak má rozhodovat o tom, co chce být celý život,“ řekl Chvála.

Záleží na podmínkách, v nichž dítě vyrůstá

Podle Mertina by děti ve věku čtrnácti, patnácti let na kognitivní rovině všechno dokázaly chápat, nicméně jsou důležité i ostatní faktory. Kdy je tedy člověk k tomuto rozhodnutí zralý?

„U některých dětí jde o přesvědčení už v raném školním věku, možná ještě někdy dříve, a je velmi silné. Na druhé straně, já bych to celé posunul ještě do vyššího věku,“ sdělil Mertin s tím, že je důležité, aby se s těmito dětmi pracovalo. „To není záležitost čistě medicínská. To je záležitost psychologická, edukační, sociální. Pokud by to takhle bylo, tak je možné, že dítě dospěje k nějakému sofistikovanějšímu, kvalifikovanému rozhodnutí dříve,“ dodal.

Chvála řekl, že bychom se neměli zabývat pouze dítětem, nýbrž i jeho rodinou. „Záleží velmi na tom, v jakých podmínkách vyrůstá. Toho si výzkum velmi nevšímá,“ sdělil sexuolog.

Blokátory nejsou bez rizika

Změna má podle Chvály i společenské důsledky. Jako příklad uvedl veřejné toalety. „Každý chceme mít intimitu na toaletách. Muži na mužských a ženy na ženských, a nechtějí, aby tam byl někdo, kdo se právě prohlásil za ženu a přitom je ve skutečnosti mužem,“ vysvětlil.

Aby měly blokátory účinek, musejí být nasazeny před začátkem tělesných změn. U dívek, kterým začnou růst prsa a dostanou první menstruaci, je jejich představa velmi atakovaná. „Pro ně by to bylo velmi příjemné, aby se to zastavilo. Někdy to dělají tak, že třeba nejedí,“ řekl Chvála. Zásah blokátorů je sice podle něj do určité míry vratný, ale není bez rizika a zasáhne vývoj dítěte.

Mertin sdělil, že pro děti tato situace rozhodně není jednoduchá a přimlouval by se za výraznější psychologickou péči.

K tématu

Tagy: gender pohlaví psycholog 360⁰ Pavlíny Wolfové děti transgender terapeut Václav Mertin sexuolog změna pohlaví puberta Vladislav Chvála

Další hlavní zprávy

Opozice

Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby

Dáme Česko dohromady, vzkazuje koalice Spolu. Podepsala dohodu pro sněmovní volby

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podepsali v neděli koaliční dohodu jimi tvořené volební koalice Spolu. Do říjnových sněmovních voleb chtějí jít s kampaní pod heslem Dáme Česko dohromady. Fiala při podpisu smlouvy mezi prioritami koalice uvedl hlavně vzdělání, prozápadní směřování nebo zastavení zadlužování země. Koalice nebude spolupracovat s komunisty, SPD nebo hnutím ANO a chce vyhrát volby.

Proruští separatisté zastřelili na Ukrajině dalšího vojáka. Od rána je však na frontě klid
Školství se bojí rozzuřených rodičů. V případě problémů hrozí policií i sociálkou
Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Adámková: Na vývoj české vakcíny máme 250 milionů. Projekt čeká na Arenbergera
reklama
reklama
Na státní vyznamenání přijedu na vozíčku, řekl Zeman. V Lánech už ho používá

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Romana nemohla ovládat tělo. Ve 33 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice
Další články
reklama
reklama