reklama

Odborníci: Puberta je složitá. Děti by se během ní neměly rozhodovat o změně pohlaví

Jsou děti v pubertě schopny samy se rozhodnout o změně pohlaví? Podle britského soudu nejsou do šestnácti let způsobilé vyhodnotit dopady hormonální léčby. Nesmí proto dostávat tzv. blokátory puberty. Tématem se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové zabývali sexuolog a rodinný terapeut Vladislav Chvála a dětský psycholog Václav Mertin.

reklama

Celou kauzu odstartoval spor mladé dívky s klinikou, která se změnou pohlaví zabývá. Třiadvacetiletá Keira Bellová nyní svého rozhodnutí lituje. Podle ní klinika nekladla dostatečný důraz na terapii a skutečné pochopení toho, co ji vedlo k podstoupení léčby. „On je to skvělý příklad právě toho, že děti se nemohou samy v té době rozhodovat. Puberta je sama o sobě strašně složitá. Kdo z nás neměl zmatky. A když se najednou nevyzná ani v tom, jestli je spíš holka nebo kluk, tak jak má rozhodovat o tom, co chce být celý život,“ řekl Chvála.

Záleží na podmínkách, v nichž dítě vyrůstá

Podle Mertina by děti ve věku čtrnácti, patnácti let na kognitivní rovině všechno dokázaly chápat, nicméně jsou důležité i ostatní faktory. Kdy je tedy člověk k tomuto rozhodnutí zralý?

„U některých dětí jde o přesvědčení už v raném školním věku, možná ještě někdy dříve, a je velmi silné. Na druhé straně, já bych to celé posunul ještě do vyššího věku,“ sdělil Mertin s tím, že je důležité, aby se s těmito dětmi pracovalo. „To není záležitost čistě medicínská. To je záležitost psychologická, edukační, sociální. Pokud by to takhle bylo, tak je možné, že dítě dospěje k nějakému sofistikovanějšímu, kvalifikovanému rozhodnutí dříve,“ dodal.

Chvála řekl, že bychom se neměli zabývat pouze dítětem, nýbrž i jeho rodinou. „Záleží velmi na tom, v jakých podmínkách vyrůstá. Toho si výzkum velmi nevšímá,“ sdělil sexuolog.

Blokátory nejsou bez rizika

Změna má podle Chvály i společenské důsledky. Jako příklad uvedl veřejné toalety. „Každý chceme mít intimitu na toaletách. Muži na mužských a ženy na ženských, a nechtějí, aby tam byl někdo, kdo se právě prohlásil za ženu a přitom je ve skutečnosti mužem,“ vysvětlil.

Aby měly blokátory účinek, musejí být nasazeny před začátkem tělesných změn. U dívek, kterým začnou růst prsa a dostanou první menstruaci, je jejich představa velmi atakovaná. „Pro ně by to bylo velmi příjemné, aby se to zastavilo. Někdy to dělají tak, že třeba nejedí,“ řekl Chvála. Zásah blokátorů je sice podle něj do určité míry vratný, ale není bez rizika a zasáhne vývoj dítěte.

Mertin sdělil, že pro děti tato situace rozhodně není jednoduchá a přimlouval by se za výraznější psychologickou péči.

Tagy:
gender pohlaví psycholog 360⁰ Pavlíny Wolfové děti transgender terapeut Václav Mertin sexuolog změna pohlaví puberta Vladislav Chvála
Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice
360°

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul
Koronavirus

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Olympiáda se do Japonska vrací počtvrté. Na prvních hrách zazářila Věra Čáslavská

Tokio, Sapporo, Nagano a letos opět Tokio. V zemi vycházejícího slunce již počtvrté vzplane olympijský plamen. První olympiáda v Japonsku se odehrála v roce 1964 a pro ostrovní císařství představovala zásadní historický milník. Japonci úspěšným uspořádáním letních her ukázali, že i na hlavu poražený národ dokáže znovu vstát z popela. Pro českou gymnastku Věru Čáslavskou znamenalo Tokio také start její zlaté olympijské kariéry.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama