reklama

Odborníci: Puberta je složitá. Děti by se během ní neměly rozhodovat o změně pohlaví

Jsou děti v pubertě schopny samy se rozhodnout o změně pohlaví? Podle britského soudu nejsou do šestnácti let způsobilé vyhodnotit dopady hormonální léčby. Nesmí proto dostávat tzv. blokátory puberty. Tématem se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové zabývali sexuolog a rodinný terapeut Vladislav Chvála a dětský psycholog Václav Mertin.

reklama

Celou kauzu odstartoval spor mladé dívky s klinikou, která se změnou pohlaví zabývá. Třiadvacetiletá Keira Bellová nyní svého rozhodnutí lituje. Podle ní klinika nekladla dostatečný důraz na terapii a skutečné pochopení toho, co ji vedlo k podstoupení léčby. „On je to skvělý příklad právě toho, že děti se nemohou samy v té době rozhodovat. Puberta je sama o sobě strašně složitá. Kdo z nás neměl zmatky. A když se najednou nevyzná ani v tom, jestli je spíš holka nebo kluk, tak jak má rozhodovat o tom, co chce být celý život,“ řekl Chvála.

Záleží na podmínkách, v nichž dítě vyrůstá

Podle Mertina by děti ve věku čtrnácti, patnácti let na kognitivní rovině všechno dokázaly chápat, nicméně jsou důležité i ostatní faktory. Kdy je tedy člověk k tomuto rozhodnutí zralý?

„U některých dětí jde o přesvědčení už v raném školním věku, možná ještě někdy dříve, a je velmi silné. Na druhé straně, já bych to celé posunul ještě do vyššího věku,“ sdělil Mertin s tím, že je důležité, aby se s těmito dětmi pracovalo. „To není záležitost čistě medicínská. To je záležitost psychologická, edukační, sociální. Pokud by to takhle bylo, tak je možné, že dítě dospěje k nějakému sofistikovanějšímu, kvalifikovanému rozhodnutí dříve,“ dodal.

Chvála řekl, že bychom se neměli zabývat pouze dítětem, nýbrž i jeho rodinou. „Záleží velmi na tom, v jakých podmínkách vyrůstá. Toho si výzkum velmi nevšímá,“ sdělil sexuolog.

Blokátory nejsou bez rizika

Změna má podle Chvály i společenské důsledky. Jako příklad uvedl veřejné toalety. „Každý chceme mít intimitu na toaletách. Muži na mužských a ženy na ženských, a nechtějí, aby tam byl někdo, kdo se právě prohlásil za ženu a přitom je ve skutečnosti mužem,“ vysvětlil.

Aby měly blokátory účinek, musejí být nasazeny před začátkem tělesných změn. U dívek, kterým začnou růst prsa a dostanou první menstruaci, je jejich představa velmi atakovaná. „Pro ně by to bylo velmi příjemné, aby se to zastavilo. Někdy to dělají tak, že třeba nejedí,“ řekl Chvála. Zásah blokátorů je sice podle něj do určité míry vratný, ale není bez rizika a zasáhne vývoj dítěte.

Mertin sdělil, že pro děti tato situace rozhodně není jednoduchá a přimlouval by se za výraznější psychologickou péči.

K tématu

Tagy: gender pohlaví psycholog 360⁰ Pavlíny Wolfové děti transgender terapeut Václav Mertin sexuolog změna pohlaví puberta Vladislav Chvála

Další hlavní zprávy

Nouzový stav

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Finance

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

Zaměstnancům Českých drah klesnou mzdy. Špatný příklad pro ostatní, varují experti

České dráhy se chystají od dubna snížit nominální mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele podniku by to mělo být o deset procent. Tarifní mzdy pak mají letos vzrůst jen o dvě procenta. Vzhledem k inflaci to ale znamená jejich reálný pokles. Podle ekonomů to není dobrý příklad pro ostatní, který navíc může negativně ovlivnit peníze ve zdravotnictví a sociálních službách.

Dostal obě dávky vakcíny, přesto se prominentní izraelský rabín nakazil koronavirem
Plaga: Do škol se žáci vrátí nejdříve v únoru. Prioritu mají maturanti a deváťáci
Figura budoucí revoluce? Rusové milují mučedníky, říká o Navalném expert
Hotelové vězení v Melbourne. Tenisté hýří improvizací, Strýcová sestavovala rotoped
Povinné respirátory a do práce jen s testem. Česko řeší rozvolnění, sousedé zpřísňují
reklama
reklama
Psycholog: Lidé se covidu přestali bát. Nechtějí přijmout, že sám od sebe neodejde

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Situace je neúnosná, lidé v Lidicích sáňkují i po starém hřbitově, stěžuje si obec
Pár vyrazil do Beskyd oblečený jako do nákupního centra. Téměř je to stálo život
Další články
reklama
reklama