reklama

Odborníci: Puberta je složitá. Děti by se během ní neměly rozhodovat o změně pohlaví

Jsou děti v pubertě schopny samy se rozhodnout o změně pohlaví? Podle britského soudu nejsou do šestnácti let způsobilé vyhodnotit dopady hormonální léčby. Nesmí proto dostávat tzv. blokátory puberty. Tématem se v pořadu 360° Pavlíny Wolfové zabývali sexuolog a rodinný terapeut Vladislav Chvála a dětský psycholog Václav Mertin.

reklama

Celou kauzu odstartoval spor mladé dívky s klinikou, která se změnou pohlaví zabývá. Třiadvacetiletá Keira Bellová nyní svého rozhodnutí lituje. Podle ní klinika nekladla dostatečný důraz na terapii a skutečné pochopení toho, co ji vedlo k podstoupení léčby. „On je to skvělý příklad právě toho, že děti se nemohou samy v té době rozhodovat. Puberta je sama o sobě strašně složitá. Kdo z nás neměl zmatky. A když se najednou nevyzná ani v tom, jestli je spíš holka nebo kluk, tak jak má rozhodovat o tom, co chce být celý život,“ řekl Chvála.

Záleží na podmínkách, v nichž dítě vyrůstá

Podle Mertina by děti ve věku čtrnácti, patnácti let na kognitivní rovině všechno dokázaly chápat, nicméně jsou důležité i ostatní faktory. Kdy je tedy člověk k tomuto rozhodnutí zralý?

„U některých dětí jde o přesvědčení už v raném školním věku, možná ještě někdy dříve, a je velmi silné. Na druhé straně, já bych to celé posunul ještě do vyššího věku,“ sdělil Mertin s tím, že je důležité, aby se s těmito dětmi pracovalo. „To není záležitost čistě medicínská. To je záležitost psychologická, edukační, sociální. Pokud by to takhle bylo, tak je možné, že dítě dospěje k nějakému sofistikovanějšímu, kvalifikovanému rozhodnutí dříve,“ dodal.

Chvála řekl, že bychom se neměli zabývat pouze dítětem, nýbrž i jeho rodinou. „Záleží velmi na tom, v jakých podmínkách vyrůstá. Toho si výzkum velmi nevšímá,“ sdělil sexuolog.

Blokátory nejsou bez rizika

Změna má podle Chvály i společenské důsledky. Jako příklad uvedl veřejné toalety. „Každý chceme mít intimitu na toaletách. Muži na mužských a ženy na ženských, a nechtějí, aby tam byl někdo, kdo se právě prohlásil za ženu a přitom je ve skutečnosti mužem,“ vysvětlil.

Aby měly blokátory účinek, musejí být nasazeny před začátkem tělesných změn. U dívek, kterým začnou růst prsa a dostanou první menstruaci, je jejich představa velmi atakovaná. „Pro ně by to bylo velmi příjemné, aby se to zastavilo. Někdy to dělají tak, že třeba nejedí,“ řekl Chvála. Zásah blokátorů je sice podle něj do určité míry vratný, ale není bez rizika a zasáhne vývoj dítěte.

Mertin sdělil, že pro děti tato situace rozhodně není jednoduchá a přimlouval by se za výraznější psychologickou péči.

Tagy:
gender pohlaví psycholog 360⁰ Pavlíny Wolfové děti transgender terapeut Václav Mertin sexuolog změna pohlaví puberta Vladislav Chvála

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile

Možná nejzajímavějším okamžikem z nedávných olympijských her v Tokiu byla pro českého fanouška chvíle, kdy trapisté Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým odklidili z cesty ostatní soupeře a o zlatou medaili stříleli jen oni dva. Tato situace se zopakovala na Prezidentském poháru v Larnace. Na Kypru si pouze prohodili role a na rozdíl od sportovního svátku v Japonsku vyhrál Kostelecký před Liptákem.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

Záchrana nosorožců bílých severních se mění. Z nejstarší žijící samice má být chůva

Role jednoho z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, 32leté samice Nájin, se změní. Už nebude poskytovat vajíčka k zamýšlené záchraně vymírajícího druhu. Experti tak rozhodli kvůli etickému riziku. Samice půjde do pomyslného reprodukčního důchodu. Počítá se s tím, že by v budoucnosti mohla mít roli chůvy pro potenciální mládě. Mezinárodní týmy vědců mezitím dál rozvíjejí metody, díky kterým by nové mládě mohlo přijít na svět.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama