Konec mentolových cigaret: Zákaz prodeje začal platit v celé EU

Kuřáci si od dnešního dne v Česku ani jinde v Evropské unii nekoupí mentolové cigarety. Ty byly podle odborníků oblíbené hlavně mezi mladistvými a ženami ve věku 25–45 let. Podle odhadů tabákových firem „mentolky“ kouřilo v tuzemsku až 400 000 lidí.

Poté, co poslanci na začátku března schválili vyšší spotřební daň na cigarety, přišla pro kuřáky další rána, a sice zákaz prodeje mentolových cigaret. Ten od dnešního dne platí v celé EU. Směrnice má pomoci tomu, aby mladí lidé nezačínali s kouřením. Podle Adama Kulhánka, vedoucího Centra pro výzkum a prevenci užívání tabáku, je kouř z mentolových cigaret pro kuřáka méně dráždivý, proto ho může vdechovat do plic intenzivněji a ve větším množství. „Mentol dělá z kouření zdánlivě příjemnější zážitek, neboť vyvolává chladivý pocit při kontaktu se sliznicemi,“ tvrdí Kulhánek.

Kuřáci o příchuť máty nepřijdou

Z kuřáků mentolových cigaret se podle dubnového průzkumu pro tabákovou společnost Philip Morris skoro polovina vrátí ke klasickým cigaretám bez příchuti, 37 procent si plánovalo „mentolky“ nakoupit do zásoby před jejich zákazem. O přechodu na zahřívaný tabák, také známý jako IQOS, přemýšlelo 27 procent kuřáků mentolových cigaret.

Podle ředitele komunikace Tomáše Tesaře společnosti British American Tobacco je konec mentolových cigaret příležitostí pro ty elektronické. „Nechybí nám příchutě vanilky, tropického manga, lesních plodů či již zmiňované máty. Čeští zákazníci tak o svou oblíbenou mentolovou chuť nepřijdou,“ sdělil ČTK Tesař.

Tabákové výrobky s příchutěmi zmizely z obchodů v roce 2016, kdy se na krabičkách také začala objevovat obrázková varování, která měla kuřáky od kouření odradit. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu se předloni meziročně zvýšila spotřeba cigaret o 0,7 procenta na každého obyvatele včetně novorozeňat.

Tagy:
krize kouření cigarety cigareta Český statistický úřad Evropská unie mentolky kouření tabák mladí Česko Philip Morris British American Tobacco Tomáš Tesař