CNN Prima News kouření

kouření

Výpis příspěvků ke štítku „kouření“

Jako krabička cigaret: Čisticí prostředky škodí plicím. Více jsou ohroženy ženy, uvádí studie

Přehnaně časté a dlouhodobé uklízení může škodit plicím podobně jako vykouření krabičky cigaret denně. Upozornili na to plicní lékaři, kteří varují před častým používáním čisticích a dezinfekčních prostředků ve špatně větraných prostorách. Studie, která data přinesla, se zajímala zejména o profesionály. Uklízecí přípravky mnohdy obsahují řadu chemických látek, které při dlouhodobém vdechování poškozují průdušky a mohou vést k rozvoji mnoha plicních onemocnění. U mladších se jedná zejména o astma, u starších o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V Česku se s ní léčí zhruba čtvrt milionu lidí, téměř další půl milionu Čechů však o svých problémech neví.

Mrtvé myši a trus mezi potravinami. Inspektoři podruhé během měsíce zavřeli restauraci v Brně

Podruhé za jediný měsíc Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) uzavřela brněnskou restauraci Gingilla u tramvajové zastávky Poříčí. Ani ne tři týdny po znovuotevření našli inspektoři při kontrole trus hlodavců pod chladicími zařízeními i v nich, ve skladu se rozkládala i mrtvá zvířata. Deratizační nástrahy byly okousané, takže se nedala zajistit bezpečnost uložených potravin, vyplývá z informací, které inspekce zveřejnila na svém webu Potraviny na pranýři.

Regulace e-cigaret? Děti nijak neochrání, míní Michailidu. Represe prý dopadne na dospělé

Regulace prodeje elektronických cigaret děti nijak neochrání, shodli se ve vysílání CNN Prima NEWS členka Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jana Michailidu (Piráti) a prezident Komory elektronického vapování Robert Hrdlička. Podle političky hrozí dětem a mladistvým větší nebezpečí, diskusi však vítá. Připravovanou úpravu ministerstva zdravotnictví považuje za „represi, která dopadne hlavně na dospělé“.

„Totální nesmysl“. Zákaz kouření na balkonech rozdělil Zlín, opatření prý zvažují i jiná města

Zákaz kouření na balkonech a lodžiích městských bytů ve Zlíně vyvolal mezi tamějšími obyvateli kontroverze. Zatímco někteří nové nařízení magistrátu kvitují, podle jiných jde o nesmysl. Město zákazem reagovalo na stížnosti některých místních, které obtěžuje zápach cigaret od sousedů kuřáků. Porušení tohoto zákazu prý může vést dokonce k neprodloužení nájemní smlouvy ze strany města.

Za polovinu úmrtí si Češi mohou sami, život jim zkracuje pět faktorů. Co lze hned změnit?

Zhruba deset let života Češi dobrovolně zahazují. Důvodem je podle statistik Evropské komise uvedených v materiálu s názvem Zdravotní stav země podceňování primární prevence a pět rizikových faktorů, které občané tuzemska ignorují. Polovině úmrtí by tak šlo zabránit. Nezisková organizace Loono u příležitosti desátých narozenin připomněla praktické desatero zdravého životního stylu, díky němuž mohou Češi situaci změnit – a ovlivnit tak, že svůj život prožijí ve zdraví.

Jak předejít mrtvici? Hýbejte se a nekuřte, radí experti. Pomoci může i jednoduché zařízení

Jednou z nejčastějších příčin úmrtí v Evropě jsou kardiovaskulární (srdečně-cévní) onemocnění. Vedle srdečních infarktů se však často jedná i o mozkové mrtvice. Na rozdíl od infarktu u mrtvice bývá vedle hypertenze a aterosklerózy významným rizikovým faktorem také srdeční arytmie, tedy fibrilace síní. Odhaduje se, že na celém světě trpí více než miliarda lidí vysokým krevním tlakem a více než 30 milionů lidí fibrilací síní. S včasnou detekcí těchto onemocnění přitom dokážou pomoci i běžně dostupné moderní tlakoměry.