reklama

Odměny najdou pracovníci v sociálních službách v červencové výplatě, slibuje Maláčová

Odměny za práci v době koronavirové epidemie dostane zatím 93 400 pracovníků sociálních služeb. Peníze by měli mít v červencové výplatě. Zaměstnavatelům, kteří o dotace na odměňování požádali, ministerstvo práce poslalo finance na účty, řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zhruba čtvrtina poskytovatelů o prostředky dosud nežádala. Mohou to ještě dodatečně udělat do 27. července.

reklama

Podle Maláčové v sociálních službách pracuje celkem 144 838 lidí. Z nich 2 960 je v zařízeních, kde se vyskytla koronavirová nákaza. Resort už dřív sdělil, že o dotace na odměny žádalo 1 653 z 2 163 poskytovatelů péče, tedy 76 procent. Celkem obdrží 2,03 miliardy korun.

„Udělali jsme všechno pro to, aby finanční prostředky zaměstnanci a zaměstnankyně dostali v červencových výplatách. V srpnu mohou být odměny vypláceny. Nic tomu nebrání, protože ministerstvo práce vše zprocesovalo a odeslalo včas,“ uvedla ministryně.

O odměny pro dalších 30 000 lidí zatím nikdo nezažádal

Ministerstvo podle ní odeslalo peníze na odměny pro 93 448 pracovníků. Nárok na ohodnocení by mohlo mít ještě asi 30 000 dalších zaměstnanců, podotkla Maláčová. Poskytovatelé sociálních služeb, kteří o peníze nestihli v červnu požádat, to mohou udělat do 27. července.

Dotace pokrývají období po vyhlášení nouzového stavu od 13. března do konce května. Na odměny za odpracované hodiny se vyčlenilo 5,2 miliardy. Pečující pracovníci ze zařízení, kde se nemoc COVID-19 objevila, mohou dostat za plně odpracovaných 170 hodin měsíčně zhruba 40 000 korun hrubého a ostatní zaměstnanci 20 000 korun. Na hodinu odměna činí 235 a 115 korun. V domovech, kde nákaza nebyla, by personál měl dostat 10 000 korun hrubého měsíčně při plné pracovní době. Je to 59 korun na hodinu.

Ministerstvo na svém webu zveřejnilo seznam poskytovatelů péče, kteří o dotace požádali. Uvedlo i částku, kterou na odměny získají. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly žádost o prostředky podala všechna zařízení, v nichž působí odbory. „Zaměstnanci si mohou seznam prohlédnout a přímo se ptát. Korektní zaměstnavatel si cení zaměstnanců. Věřím, že když tak neučiní (nežádá o dotace na odměny), zaměstnanci se ozvou, řekl Středula.

40 000 Kč za nákazu v práci, nebo karanténu

V srpnu pak bude možné začít žádat i o dotace na pokrytí zvýšených nákladů, které měli poskytovatelé péče kvůli nákaze. Vláda na to vyčlenila 990 milionů korun. Peníze by měly dorovnat výdaje na ochranné pomůcky, čisticí prostředky a dezinfekce, internet, energie a pohonné hmoty i přesčasy a také výpadek příjmů. Domovy musely vyčlenit desetinu kapacity na karanténu a nemohly přijímat nové klienty. Suma se dá využít i na příspěvek pro pracovníka, který se nakazil koronavirem nebo který musel do karantény. Dostat by měl k výdělku 40 000 korun hrubého.

Další hlavní zprávy

reklama
Zpátky do Berbrovy minulosti. Leckteré mužstvo by jej potřebovalo, psalo se roku 1987
Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Stanley Cup je jako droga. Vyhrát jednou mi nestačí, svěřuje se hokejista Palát
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR
Další články
reklama
reklama