reklama

Havlíček v Partii: Restaurace a obchody zavřít nechceme, ale výrazně omezíme shromažďování

Stojíme před hrozbou zavření ekonomiky. Vláda od nedělního rána jedná o dalších protiepidemických opatřeních. Ve hře je i lockdown, který si ale nikdo nepřeje. „Cílem je eliminovat shromažďování. Naší ambicí je, aby nenastalo zavírání obchodů jako na jaře,“ řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama
My od rána jednáme. Budeme postupovat podle počtu mrtvých, případný lockdown nebude ze dne na den.

Podle předsedy Lidovců Mariana Jurečky plošné uzavření ekonomiky ani není dlouhodobým řešením. „Co budeme dělat za měsíc?“ ptal se ministra Havlíčka v Partii Terezie Tománkové. „My od rána jednáme. Budeme postupovat podle počtu mrtvých, případný lockdown nebude ze dne na den. Na jaře to bylo specifické, blížil se víkend a my to museli vyhlásit. Vyplatilo se to, protože máme málo mrtvých,“ hájil jarní opatření Karel Havlíček.

„Jednali jsme s premiérem v pátek. Je pro nás velmi důležité, že s námi vláda další kroky sdílí. Nechceme, aby se stupňovala panika. V zemích na západ od nás mají jasně definované možné scénáře. Jak z hlediska těžkých stavů, tak z hlediska kapacity lůžek. Chybí mi větší důraz na to, aby vláda řekla, na základě jakých dat ta opatření přijímá. Lidé si z toho nebudou dělat srandu,“ řekl Marian Jurečka.

Prouza: Odpusťte firmám odvody

Hostem Partie byl také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle něho je důležité, aby vláda na rozdíl od jara reagovala rychle a odpustila firmám daně a sociální odvody. „Vláda musí obnovit důvěru lidí. Ukazuje se, že na rozdíl od jara lidé vládě nevěří,“ řekl. Pak teprve má smysl se bavit o opatřeních. „Je třeba, aby vláda řekla, že peníze, které firmy mají, jim zůstanou. Budu rád, pokud se nepůjde stejnou byrokratickou cestou jako na jaře,“ řekl Prouza.

Podle něho by také mělo jasně zaznít, jak to bude s programem Antivirus a s kurzarbeitem, jestli se přiblíží německému modelu, který funguje. „Jinak se lidé uzavřou do sebe a nebudou utrácet,“ dodal. „Oni byli jedni z prvních, kteří tlačili na uvolnění opatření. Já mu to nevyčítám, že hájil své zájmy, ale ať teď nedělá chytrého,“ odmítl Prouzovu kritiku Havlíček.

Podle ministra průmyslu a dopravy jsou některé podpůrné programy připraveny, o dalších se jedná. „Kultura – program připraven. Sport – program připraven, Sedačkovné (BUS) – miliarda, veletrhy – 700 milionů korun. V pátek jsme ještě rozjeli specifickou podporu pro hotely, restaurace a cestovní kanceláře,“ řekl. „Já kdybych byl živnostníkem, tak vlastně vůbec nevím, co mě čeká. Řekněte lidem konkrétně, co jim nabízíte. Ti podnikatelé mi říkají, že jsou na nule, musíte konkrétně říci, co jim dáte,“ vyčetl Jurečka Havlíčkovi přílišnou obecnost zmiňovaných programů.

Tagy:
Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let
Kultura

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve filmech, které režíroval Zdeněk Troška: trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem červnu ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Srážka vlaků na Domažlicku: Zemřeli tři lidé. O případ se zajímají kriminalisté

U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se ve středu ráno srazily dva vlaky. Při nehodě zemřeli tři lidé, pět je v kritickém stavu, 31 zraněných je mimo ohrožení života. Na místě zasahovaly čtyři vrtulníky a záchranáři ošetřili celkem 67 lidí. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

První dáma Haiti popsala nájemnou vraždu svého muže. Předstírala, že je mrtvá

Smrt prezidenta Haiti Jovenela Moiseho přišla naprosto nečekaně. Atentát má na svědomí záhadné komando, hlavu ostrovního státu zavraždili přímo v jeho rezidenci. V domě byla tou dobou i první dáma Martine Moiseová. Sama při hrozivé akci utrpěla zranění a měla za to, že atentátníci zastřelí i ji. V rozhovoru pro americkou televizi CNN popisuje okamžiky před i po atentátu na prezidenta Haiti.

Epidemioložka s bronzem na krku. Thomasová prošla Harvardem, před Tokiem se bála rakoviny

Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová se díky parádnímu představení v Tokiu stala první sprinterkou, která vyhrála zlaté medaile ze stovky i dvoustovky na po sobě jdoucích hrách. Navíc překonala olympijský rekord. Nicméně se hodí nabídnout i příběh Gabrielle „Gabby“ Thomasové. Americká olympionička uzavírala po úterním běhu na 200 metrů pódium.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dodávka smetla dva silničáře, kteří pokládali dopravní značení. Na místě zemřeli

Aktualizováno

Dva lidé zemřeli ve středu ráno při srážce nákladního automobilu a dodávky v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Čtyřicetiletý řidič nákladního automobilu jel ve směru od Starého Města na Kunovice. Z doposud přesně nezjištěných příčin na rovném úseku vozovky přehlédl při pravé krajnici stojící automobil Peugeot Boxer, u kterého dva pracovníci pokládali přenosné značení. Při nárazu do stojícího automobilu oba pracovníci ve věku 57 a 58 let zemřeli.

reklama