reklama

Havlíček v Partii: Restaurace a obchody zavřít nechceme, ale výrazně omezíme shromažďování

Stojíme před hrozbou zavření ekonomiky. Vláda od nedělního rána jedná o dalších protiepidemických opatřeních. Ve hře je i lockdown, který si ale nikdo nepřeje. „Cílem je eliminovat shromažďování. Naší ambicí je, aby nenastalo zavírání obchodů jako na jaře,“ řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS.

reklama
My od rána jednáme. Budeme postupovat podle počtu mrtvých, případný lockdown nebude ze dne na den.

Podle předsedy Lidovců Mariana Jurečky plošné uzavření ekonomiky ani není dlouhodobým řešením. „Co budeme dělat za měsíc?“ ptal se ministra Havlíčka v Partii Terezie Tománkové. „My od rána jednáme. Budeme postupovat podle počtu mrtvých, případný lockdown nebude ze dne na den. Na jaře to bylo specifické, blížil se víkend a my to museli vyhlásit. Vyplatilo se to, protože máme málo mrtvých,“ hájil jarní opatření Karel Havlíček.

„Jednali jsme s premiérem v pátek. Je pro nás velmi důležité, že s námi vláda další kroky sdílí. Nechceme, aby se stupňovala panika. V zemích na západ od nás mají jasně definované možné scénáře. Jak z hlediska těžkých stavů, tak z hlediska kapacity lůžek. Chybí mi větší důraz na to, aby vláda řekla, na základě jakých dat ta opatření přijímá. Lidé si z toho nebudou dělat srandu,“ řekl Marian Jurečka.

Prouza: Odpusťte firmám odvody

Hostem Partie byl také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podle něho je důležité, aby vláda na rozdíl od jara reagovala rychle a odpustila firmám daně a sociální odvody. „Vláda musí obnovit důvěru lidí. Ukazuje se, že na rozdíl od jara lidé vládě nevěří,“ řekl. Pak teprve má smysl se bavit o opatřeních. „Je třeba, aby vláda řekla, že peníze, které firmy mají, jim zůstanou. Budu rád, pokud se nepůjde stejnou byrokratickou cestou jako na jaře,“ řekl Prouza.

K tématu

Podle něho by také mělo jasně zaznít, jak to bude s programem Antivirus a s kurzarbeitem, jestli se přiblíží německému modelu, který funguje. „Jinak se lidé uzavřou do sebe a nebudou utrácet,“ dodal. „Oni byli jedni z prvních, kteří tlačili na uvolnění opatření. Já mu to nevyčítám, že hájil své zájmy, ale ať teď nedělá chytrého,“ odmítl Prouzovu kritiku Havlíček.

Podle ministra průmyslu a dopravy jsou některé podpůrné programy připraveny, o dalších se jedná. „Kultura – program připraven. Sport – program připraven, Sedačkovné (BUS) – miliarda, veletrhy – 700 milionů korun. V pátek jsme ještě rozjeli specifickou podporu pro hotely, restaurace a cestovní kanceláře,“ řekl. „Já kdybych byl živnostníkem, tak vlastně vůbec nevím, co mě čeká. Řekněte lidem konkrétně, co jim nabízíte. Ti podnikatelé mi říkají, že jsou na nule, musíte konkrétně říci, co jim dáte,“ vyčetl Jurečka Havlíčkovi přílišnou obecnost zmiňovaných programů.

Další hlavní zprávy

Ekologie

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Prezident USA Joe Biden ve středu jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy.

Byznys

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Velké obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Už příští rok by měly tvořit 55 procent jejich zboží. V roce 2028 by pak mělo být na pultech až 73 procent domácích potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci. Zákon ale budí řadu nesouhlasných reakcí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy některé potraviny výrazně podraží. Kvóty navíc nejde reálně splnit.

Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
Vystoupí ABBA na italském festivalu? Šlo by o návrat skoro po 40 letech
reklama
reklama
ON-LINE: Biden se stal 46. prezidentem USA. Už začal úřadovat v Bílém domě

USA

Domácí zpravodajství

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová
Zabarikádoval se v bytě a držel rukojmí. Chtěl mluvit s reportérem CNN Prima NEWS
Respirátory místo roušek? Nemáme je pro všechny, varuje Prymula před Babišovým nápadem
KOMENTÁŘ: Česko na talíři. Když národní socialisté diktují, čím smíme plnit žaludky
Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí
Další články
reklama
reklama