Pokud si budeme všichni stěžovat a nadávat na poměry, tak se naše společnost nikam nedostane. Není možné jenom poukazovat na svou složitou ekonomickou situaci, ale také podnikat kroky, díky nimž se člověk postaví na nohy. „Nakonec i osoby samostatně výdělečně činné si budou muset připustit, že ne všichni se vrátí ke svým vysněným metám, to jest k tomu, jak budou i nadále dobře podnikat v jejich oboru a jak se budou snažit dobře posloužit jejich hostům a zákazníkům,“ řekl Bohumír Dufek v rozhovoru pro web Asociace samostatných odborů.
Dufek promluvil o svém pohledu na vývoj epidemie koronaviru v České republice, o přijatých vládních opatřeních jak proti šíření nákazy, tak na podporu tuzemského hospodářství, ale i o budoucnosti české ekonomiky. Vládu sice pochválil za program Antivirus, díky němuž se daří držet nezaměstnanost na poměrně nízké úrovni, ale současně jí vyčetl, že následný program kurzarbeit zatím zůstal jen na papíře.
Antivirus totiž koncem roku skončí a Kurzarbeit musí vláda teprve spustit. Pokud se tak nestane, Dufek očekává dramatický růst nezaměstnanosti. „Skrytá zaměstnanost v průběhu příštího roku skončí a řada podnikatelů začne své zaměstnance opravdu propouštět. Podle mne v průběhu příštího roku může nezaměstnanost vyskočit až na šest procent,“ řekl Dufek.
Nestěžujte si a makejte
Vláda by měla připravit rekvalifikační programy, aby propuštění lidé byli schopni najít nové uplatnění. Zaměstnavatelé prý sice nabízejí přes 300 tisíc volných pracovních míst, jenže jejich profesní struktura je jiná než u lidí, kteří o zaměstnání přijdou. „Když se podíváte na nabídku volných pracovních míst, zjistíte, že úřady práce nabízejí místa především v dělnických a technických profesích. Na trhu práce jsou potřeba šikovní řemeslníci,“ řekl dále Dufek. Stát tak podle něj musí připravit programy, které budou schopny na vzniklou situaci reagovat.
Připustil, že koronavirem nejpostiženějším sektorem jsou služby převážně v cestovním ruchu. To tedy podle něho znamená, že se rekvalifikace bude muset zaměřit i tímto směrem, aby se i lidé z této oblasti dokázali přeškolit na jiné profese. „Jenom znovu připomenu, že náš trh práce potřebuje především dělnické a technické profese,“ dodal.
Řada majitelů hotelů a restaurací se bude muset nakonec poohlédnout po jiném zaměstnání. „To je prostě zákonitost vývoje ekonomiky,“ myslí si Bohumír Dufek. Podle něho by si živnostníci, kteří požadují finanční výpomoc od státu, měli uvědomit, že i stát se musí vypořádat se složitou ekonomickou situací, a že se stačí podívat na stav českého státního rozpočtu. „Na adresu těch, kteří si stěžují na to, jaká opatření jsou přijímána, bych rád podotkl, že kdybychom si všichni stěžovali a nadávali na poměry, jako to činí oni, tak se naše společnost nikam nedostane,“ uzavřel odborový předák.