Ohnivé peklo v Saint-Étienne. Fanoušci neunesli sestup, vtrhli na hřiště a napadli hráče

Jeden z nejtradičnějších klubů ve Francii zažil tragický večer. Saint-Étienne se vždy mohlo opřít o početnou fanouškovskou základnu. Ta však absolutně neunesla, že jejich fotbalisté budou po 19 letech hrát jen druhou ligu. Vtrhli na hřiště, začali házet světlice a hráči museli prchat sprintem do šaten.

V posledních týdnech se konaly invaze na trávník na mnoha místech Evropy. Jenže to bylo v případě, kdy se oslavoval triumf nebo postup o soutěž výš. Ať už v albánské Tiraně, kde AS Řím opanoval Evropskou konferenční ligu, případně v Manchesteru, když Citizens ovládli Premier League.

Na hřišti Saint-Étienne byla zcela jiná situace. Klub se stejně jako v sezoně 2019–⁠2020 motal v proběhlém ročníku v sestupových vodách, tentokrát se z nich však nedokázal vymanit. Les Verts skončili po 38 kolech Ligue 1 na 18. místě a zamířili tak do baráže, ve které na ně čekalo Auxerre. První duel skončil 1:1, stejně tak druhý. A tak následovaly penalty, ve kterých Saint-Étienne padlo.

Jakmile záložník Birama Toure proměnil rozhodující penaltu, nastal totální chaos. Frustrovaní fanoušci klubu zkráceně nazývaného A.S.S.E. zaplavili hřiště a bylo patrné, že se sešupem o soutěž níž se jen tak nedokážou smířit. Připravili si ohnivý protest – pyrotechniku házeli všemi směry a donutili zničené hráče na domácí straně i radující se hosty uhánět do kabin. Ne všichni stihli uniknout včas. Musela zasahovat policie, která poblázněný dav rozháněla slzným plynem. Nepokoje pak pokračovaly i v ulicích města.

Zdaleka nešlo o první děsivý incident v elitním patře francouzského fotbalu v této sezoně, do kterého byli namočení fanoušci. Nejvíce zarezonovaly scény z listopadového duelu mezi Lyonem a Marseille, kdy hvězdu hostů Dimitriho Payeta zasáhla do hlavy lahev letící z tribuny. I Saint-Étienne bylo v tomto ročníku několikrát sankciováno kvůli chování lidí v ochozech. Na konci dubna muselo dokonce hrát v rámci trestu na zcela prázdném stadionu.

Ve Francii bylo v kontextu fotbalového utkání a fanoušků pořádně rušno i v sobotu, kdy pařížský Stade de France hostil finále Ligy mistrů. Řada fanoušků se kvůli chaosu nebyla schopná dostat na stadion včas, výkop byl kvůli tomu opožděn o půl hodiny. Na vině bylo to, že řada lidí se snažila dostat na sváteční událost bez vstupenky. Policie i tady použila slzný plyn, jen v mnoha případech na nesprávné fanoušky, kteří mávali platným lístkem. Kvůli bezpečnostnímu propadáku v pondělí zasedlo francouzské ministerstvo sportu.

Tagy:
Francie Evropa Premier League nepokoje fotbal sport fanoušci pyrotechnika Ligue 1 Liga mistrů UEFA AS Roma Olympique Lyonnais Tirana Saint-Étienne AS Saint-Étienne AJ Auxerre Les Verts Olympique de Marseille