reklama

Unikátní operace srdce. Lékaři z Ústí zavedli pacientce novou chlopeň přes tříslo

Unikátní operaci provedli ve čtvrtek lékaři v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. K srdci pacientky se nedostávali přes hrudník, ale přes tříslo, a právě tudy jí zavedli novou chlopeň. Pokud půjde všechno podle plánu, už o víkendu by žena mohla být z nemocnice doma.

reklama

Výjimečnou operaci 81leté pacientky přenášel tým profesora Pavla Červinky živě do auly ústecké univerzity, kde ji sledovaly desítky lékařů. Seniorka z Chomutovska v minulosti podstoupila výměnu srdeční chlopně, ta se ale opotřebila a začala se zužovat.

„Zvolili jsme úplně netradiční přístup, kdy chlopeň, což se prakticky nedělá, zavedeme přes dolní dutou žílu, dovedeme ji do pravé srdeční předsíně a potom propíchneme septu a po takové kolejničce se ji pokusíme navést úplně z druhé strany,“ vysvětlil Pavel Červinka, přednosta Kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí.

Žena poslední dva roky pociťovala silnou dušnost a nebyla schopna běžného života. Stará nefunkční chlopeň teď nově poslouží jako kotva pro novou. „Těch výkonů se celosvětově provádí pouze pár na specializovaných centrech, protože zvládnout tu techniku je poměrně náročné,“ uvedl dále Červinka. Po dvou hodinách a konci operaci budí pacientku z narkózy.

Pozor na kouření

„Vyplázněte na nás jazyk, výborně. Máte to za sebou, ten zákrok,“ informovali lékaři pacientku. Další den se už může postavit na nohy a chodit. „Plánujeme, že když nebude žádná komplikace, v sobotu nebo nejpozději během víkendu, by šla domů,“ slíbil přednosta.

Až 90 procent případů problémů se srdcem může u lidí způsobit špatná životospráva. „Když si představíte vodovodní potrubí, že se zanáší vodním kamenem, něco takového se děje v srdíčku, na to má celou řadu rizikových faktorů – kouření, vysoký cholesterol, cukrovka, vysoký tlak,“ upozornil. Lidé by se tak o své srdce měli starat, tedy pravidelně sportovat, nekouřit a vyvarovat se sladkému jídlu.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama