reklama

Prymula: Je to trápení dětí, ale ve školách bych opatření nerozvolňoval

Epidemiolog Roman Prymula by proticovidová opatření nerozvolňoval. Řekl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Zároveň nesouhlasí se slovy evolučního biologa Jaroslava Flegra, že by v Česku mělo dojít k dalšímu lockdownu.

reklama

Počet nakažených v České republice stoupá. Laboratoře za úterý odhalily 1 108 pozitivních případů, což bylo nejvíce od poloviny května. „Vývoj je očekávatelný, ale ne dobrý. Vidíme skokové navýšení, dostáváme se do epidemické fáze, ale zátěž v nemocnicích není vysoká,“ řekl Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.

Příklady hospitalizovaných seniorů, kteří přitom podstoupili druhou dávku vakcíny, podle bývalého ministra zdravotnictví ukazují, že je nutné postupně seniory přeočkovat třetí dávkou.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno zhruba šest milionů lidí, což je přibližně 55 procent všech obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru ve srovnání se zeměmi Evropské unie.

400 tisíc seniorů bez vakcíny

Podle průzkumů se kolem 20 procent Čechů očkovat nehodlá a 10 procent stále váhá. Mnoho odborníků také upozorňuje na to, že bez vakcíny je stále kolem 400 tisíc lidí nad 60 let.

Prymula by se však ohledně vakcíny zaměřoval i na věkovou skupinu mezi 16 až 40 lety. Ta sice není riziková, ale může být potenciálním šiřitelem viru. Opatření by nerozvolňoval ani ve školách. Žáci v současnosti musí nosit chirurgické roušky ve společných prostorách, ve třídách už dýchací cesty mít zakryté nemusí.

„Je to trápení dětí, ale dochází ke vcelku masivnímu šíření ze škol dál do domácností, opatření bych nerozvolňoval. Každá vlna trvá maximálně měsíc nebo měsíc a půl. Brzy se situace stabilizuje. K dalšímu lockdownu prakticky nemůže dojít. Nehrozí nám, že by přetékala kapacita v nemocnicích,“ uvedl Prymula.

Současná opatření nevnímá jako nijak zvlášť dramatická a systém podle něj funguje. Nevyloučil však zpřísnění restrikcí ve více postižených regionech. „V takových případech by mohly být omezovány například barové aktivity či soukromé večírky,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor
360°

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor

Z turbulentních událostí jednoznačně vyplývá, že Kancelář prezidenta republiky minimálně od minulé středy neříkala pravdu, zhodnotil politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál okolnosti hospitalizace Miloše Zemana. Zpochybnil, že by premiér Andrej Babiš či šéf Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO) o prezidentově zdravotní kondici nevěděli. Končící premiér podle něj už rozjel svou prezidentskou kampaň.

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku
Miloš Zeman

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu
KLDR

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea dnes odpálila zřejmě dvě rakety.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama