reklama

Prymula: Je to trápení dětí, ale ve školách bych opatření nerozvolňoval

Epidemiolog Roman Prymula by proticovidová opatření nerozvolňoval. Řekl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Zároveň nesouhlasí se slovy evolučního biologa Jaroslava Flegra, že by v Česku mělo dojít k dalšímu lockdownu.

reklama

Počet nakažených v České republice stoupá. Laboratoře za úterý odhalily 1 108 pozitivních případů, což bylo nejvíce od poloviny května. „Vývoj je očekávatelný, ale ne dobrý. Vidíme skokové navýšení, dostáváme se do epidemické fáze, ale zátěž v nemocnicích není vysoká,“ řekl Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.

Příklady hospitalizovaných seniorů, kteří přitom podstoupili druhou dávku vakcíny, podle bývalého ministra zdravotnictví ukazují, že je nutné postupně seniory přeočkovat třetí dávkou.

Druhou dávkou vakcíny je v Česku naočkováno zhruba šest milionů lidí, což je přibližně 55 procent všech obyvatel. ČR v tomto ohledu patří spíše k podprůměru ve srovnání se zeměmi Evropské unie.

400 tisíc seniorů bez vakcíny

Podle průzkumů se kolem 20 procent Čechů očkovat nehodlá a 10 procent stále váhá. Mnoho odborníků také upozorňuje na to, že bez vakcíny je stále kolem 400 tisíc lidí nad 60 let.

Prymula by se však ohledně vakcíny zaměřoval i na věkovou skupinu mezi 16 až 40 lety. Ta sice není riziková, ale může být potenciálním šiřitelem viru. Opatření by nerozvolňoval ani ve školách. Žáci v současnosti musí nosit chirurgické roušky ve společných prostorách, ve třídách už dýchací cesty mít zakryté nemusí.

„Je to trápení dětí, ale dochází ke vcelku masivnímu šíření ze škol dál do domácností, opatření bych nerozvolňoval. Každá vlna trvá maximálně měsíc nebo měsíc a půl. Brzy se situace stabilizuje. K dalšímu lockdownu prakticky nemůže dojít. Nehrozí nám, že by přetékala kapacita v nemocnicích,“ uvedl Prymula.

Současná opatření nevnímá jako nijak zvlášť dramatická a systém podle něj funguje. Nevyloučil však zpřísnění restrikcí ve více postižených regionech. „V takových případech by mohly být omezovány například barové aktivity či soukromé večírky,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemědělci na protest zapálili kupu slámy. Nelíbí se jim vládní změny v dotacích

Zemědělci ve čtvrtek nedaleko Jesenice u Prahy protestovali proti změnám v nastavení dotací. Akce se zúčastnilo pět desítek lidí, velkou část tvořili novináři. Protestující na místě zapálili kupu slámy, kolem také projelo přes 30 troubících traktorů. K podobným akcím došlo i na dalších místech v ČR. Zástupci zemědělských organizací tím chtějí vyzvat vládu k jednání. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) kritikům vzkázal, že u něj mají dveře otevřené.

Nová vakcína na omikron nebude. Výrobci totiž nejsou blbí, tvrdí Flegr

Čím dál častěji se mezi odborníky mluví o tom, že by výrobci měli vytvořit nové vakcíny, které by lépe reagovaly na nové varianty koronaviru. Podle Jaroslava Flegra to ale není na místě, a to hned z několika důvodů. „Dosavadní vakcíny jsou zatraceně dobré a výrobci nejsou blbí. Dovedou si spočítat, že než by dovedli vakcíny do stádia výroby, bude dávno po omikronu,“ uvedl evoluční biolog ve svém prohlášení.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

Nebyl to bordel, ale striptýz. Hokejista Salák s ženou popřeli krizi po divokém večírku

Ve středu to podle některých médií vypadalo, že si hokejista Alexander Salák zadělal na velké rodinné problémy. Jeho manželka Míša ho totiž podle informací deníku Blesk nachytala ve vykřičeném domě, kam bývalý reprezentační gólman vyrazil spolu s dalšími kolegy z týmu Sparty na vánoční večírek. Nyní se ukazuje, že všechno mohlo být jinak. Manželé Salákovi popsali, jak se všechno odehrálo z jejich pohledu.

reklama

Domácí zpravodajství

Konec nadějí pro Michalákovou: Své dva syny vídat nesmí, potvrdil soud ve Štrasburku

Aktualizováno

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Podle soudu ve Štrasburku Norsko v případu odebrání dětí manželům Michalákovým neporušilo příslušný článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Srážka desítek osobních a nákladních aut. Dálnice D5 je ve směru na Prahu stále uzavřena

Aktualizováno

Dálnici D5 na 33. kilometru ve směru na Prahu u Žebráku zablokovala po 11. hodině dopolední hromadná dopravní nehoda 36 aut, a to 20 osobních a 16 nákladních. Na místo se sjeli záchranáři, k incidentu doletěl i vrtulník. Podle kamer byla dálnice zasněžená. Havarovaná vozidla jsou rozeseta na zhruba 150 metrech. Uvolnění dálnice nelze očekávat dříve než kolem osmé hodiny večer, aktuálně se jede jedním jízdním pruhem směr Rozvadov.

reklama