reklama

Ojeté škodovky: Na Octavii z druhé ruky se šetří i šest let, zájem je o Citigo

Průměrná cena ojetého vozu Škoda Octavia byla v roce 2021 podle dat společnosti AURES Holdings 224 000 Kč. Přibližně polovina Čechů s průměrným příjmem by tak na takovou ojetinu mohla při měsíční úspoře kolem 3 000 Kč šetřit něco přes šest let.

reklama

Podle celoevropského průzkumu agentury Intrum Czech 88 procent lidí v tuzemsku dokáže uspořit každý měsíc alespoň nějakou část ze svého příjmu, 49 procent  z nich však není spokojených s konkrétní výší svých pravidelných úspor. Celá polovina respondentů měsíčně neušetří více než 10 procent z příjmu. To při průměrné mzdě 38 725 Kč (ve 2. čtvrtletí roku 2021 na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství) představuje méně než zhruba 3 800 Kč. Do trhu ojetých automobilů tak zasahuje nejen „čipová krize“ a dlouhé dodací lhůty nových aut, ale i finanční situace potenciálních zákazníků.

Čekání a šetření jako za socialismu

V současnosti se z ojetých aut po Octavii nejčastěji prodává Škoda Fabia za 194 000 Kč, na niž by se s totožným měsíčním spořením dosáhlo za 5,4 roku, a na Volkswagen Passat za průměrných 275 000 až za 7,6 let.

„Ačkoli záleží na individuální situaci každého jednotlivce, obecně se dá říct, že cesta ke koupi ojetého vozu se oproti roku 2019 zkomplikovala. Na průměrnou českou ojetinu tehdy mohla polovina Čechů naspořit za 29 měsíců,“ říká Petr Vaněček z AAA Auto.

V kurzu je i ojetý minivůz

Kromě škodováckých stálic v podobě modelů Fabia a Octavia roste v bazarech zájem také o dosud trochu opomíjený minivůz Citigo, který po ukončení výroby už nedostal nástupce. „Zvýšený zájem o vozy Citigo a jeho sesterské vozy od VW a Seatu se projevil ve druhém čtvrtletí letošního roku. Ojeté vozy Citigo měly najeto o dva až pět tisíc kilometrů více než loni, byly průměrně o 7 000 až 17 000 Kč dražší, ale prodávaly se přibližně stejně rychle. Ve čtvrtém kvartálu zájem graduje,“ řekl Petr  Vaněček. Prodávané Škody Citigo z druhé ruky jsou podle Vaněčka nyní také v průměru o rok a půl starší než loni, v AAA Auto jich ale prodali téměř stejné množství jako loni za celý kvartál.

Zvýšený zájem o malou Škodovku a její sourozence Seat Mii a Volkswagen Up! potvrzuje také autobazar Auto ESA. „U Citigo je v podstatě stejná situace, jaká nastala při ukončení výroby Škody Roomster, po oznámení vyřazení z nabídky o tento vůz vzrostl zájem. Obecně je dnes horší tyto vozy v dobrém technickém stavu sehnat než je prodat. Na pomyslných pultech autobazarů se ve většině případů neohřejí déle než měsíc,“ řekl mluvčí Filip Kučera.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hromadná nehoda u Brna. Srazil se kamion a dalších šest vozů, na místě jsou zranění

Nehoda kamionu, dodávky a pěti osobních aut ve čtvrtek krátce před 7:00 uzavřela dálnici D52 za Pohořelicemi na Brněnsku ve směru na Brno, vyplývá z informací hasičů. Policisté dopravu odklánějí přes sjezd 23 na Pohořelice a Židlochovice, řekl mluvčí policistů David Chaloupka. Na místě jsou podle prvních informací dva zranění, uvedla mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama