reklama

Desetileté ojetiny mohou být spolehlivější než zánovní. Které modely experti doporučují?

Nejnovější vydání německého TÜV Reportu ukazuje, že zdaleka ne všechna stará auta patří do starého železa. Je však potřeba dobře odlišovat zrno od plev. Jinak vás i zdánlivě výhodná koupě může přijít pěkně draho.

reklama

Technickou kontrolu organizace TÜV podstoupilo v období od července 2020 do června 2021 9,6 milionu automobilů. Modely aut jsou zařazeny do pěti kategorií podle věku, přičemž se u nich nezohledňuje počet najetých kilometrů. Spolehlivost se vyhodnocuje na základě míry nedostatků, které kontroloři odhalili, takže čím jsou procenta vyšší, tím je auto statisticky poruchovější.

Osm až devět let není žádné stáří

Zatímco u nejstarších modelů se na vyšších příčkách obvykle umisťují legendární modely Porsche 911, tentokrát ho mezi deseti nejspolehlivějšími v této věkové kategorii nenajdeme. Jeho místo však zastoupil jiný koncernový roadster, a to Audi TT s mírou poruch 7,7 %. Za ním následuje dvojice Mercedesů, konkrétně třídy B a SLK. V první desítce nechybí ani japonské modely, reprezentované Mazdou CX-5, Mazdou 3 a Mitsubishi ASX.

Na opačném konci tabulky se překvapení neobjevila a jak nejporuchovější se ukazují značky Renault, Fiat a Dacia. Úplně nejméně spolehlivým je Renault Kangoo s mírou poruch 31,8 %. Kromě tří zmiňovaných značek se mezi nejhoršími ocitl i Ford s modelem Galaxy.

Nejspolehlivější modely staré 8 - 9 let podle TÜV

Pořadí Model Poruchovost
1. Audi TT 7,7 %
2. Mercedes-Benz třídy B 8,1 %
3. Mercedes-Benz SLK 8,6 %
4. Mazda CX-5 10,7 %
5. Mercedes-Benz GLE 11,2 %
6. Audi Q5 11,3 %
7. Mazda 3 11,4 %
8. Mitsubishi ASX 11,6 %
9. Audi Q3 11,9 %
9. Opel Mokka 11,9 %

Kategorie 10letých a 11letých aut

V rámci nejstarších vozů, které TÜV do statistik zahrnuje, se jako nejspolehlivější ukázalo opět Audi TT. V této kategorii se míra jeho poruch zvýšila na 12,5 %, ale stále jde o nízké číslo v dané věkové skupině. Zájemci o tento model z druhé ruky tak mohou počítat s dobrou šancí, že narazí na zachovalý kus a zároveň je nebudou v budoucnu čekat velké investice do servisu tohoto automobilu. Trojici nejlepších doplňují BMW X1 a Audi A1.

Nejméně spolehlivým modelem mezi nejstaršími auty je Dacia Logan s mírou poruch 36,8 %. Za ním následuje Fiat Panda a Kia Picanto. Oproti předešlé věkové kategorii se mezi nejméně spolehlivými značkami ocitly i Peugeot s modelem 207 a Suzuki se Swiftem.

Nejspolehlivější modely podle TÜV Report 2022 (10–11 let)

Pořadí Model Poruchovost
1. Audi TT 12,5 %
2. BMW X1 15,0 %
3. Audi A1 16,1 %
4. Honda Jazz 16,2 %
5. Volkswagen Golf Plus 16,2 %
6. Toyota RAV4 16,4 %
7. Opel Meriva 16,7 %
8. Volvo XC60 16,8 %
9. Mazda 3 16,9 %
10. Mercedes-Benz třídy E 17,1 %
zdroj: TÜV Report

Tagy:

Hlavní zprávy

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert
360°

Putin klade nesplnitelné požadavky. Válka na Ukrajině je pravděpodobná, říká expert

Je pravděpodobnější, že k válce mezi Ruskem a Ukrajinou nakonec dojde. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl politický geograf Jan Kofroň. Nemyslí si totiž, že by se za aktuálního stavu ruský prezident Vladimir Putin rozhodl jednotky stáhnout zpět na svá stanoviště. Konflikt podle něj přímo vyhledává, neboť na Ukrajinu a NATO klade podmínky, které jsou de facto nesplnitelné.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama